معاون هواشناسی: سامانه بارشی از جمعه وارد آذربایجان شرقی می شود

ارک خبر- معاون توسعه و پیش بینی مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی گفت: سامانه بارشی نسبتا قوی و فعال از جمعه ۱۳ اردیبهشت وارد استان می شود.
معاون هواشناسی: سامانه بارشی از جمعه وارد آذربایجان شرقی می شود
محمد اشجعی، روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: براساس نقشه های پیش یابی هواشناسی فعالیت این سامانه بارشی تا اوایل روز دوشنبه هفته آینده ادامه داشته و موجب ناپایداری جوی می شود.
وی با بیان اینکه فعالیت اصلی این سامانه روز شنبه خواهد بود، اظهار داشت: این سامانه موجب ابرناکی و بارش متناوب باران، گاهی به صورت رگبار و غرش آذرخش، وزش تندبادهای لحظه ای و کاهش نسبی دما می شود.
معاون توسعه و پیش بینی مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی گفت: بارش تگرگ در نواحی مستعد و اصابت صاعقه، احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه های فصلی، مه گرفتگی، کاهش دید و اختلال در رفت و آمد جاده ای به ویژه در گردنه ها و نواحی کوهستانی دور از انتظار نیست.
اشجعی توصیه کرد: مردم برای جلوگیری از خسارت های احتمالی اقدام های لازم بعمل آورند.
وی با بیان اینکه در ۲۴ ساعت گذشته تبریز با ۶ و مرند با ۲٫۶ میلی متر بارندگی بیشترین بارش را در استان به خود اختصاص داده است، گفت: هم اکنون ( حدود ساعت ۱۳٫۳۰ ) جلفا با ۲۱ و مرند با ۱۴ درجه سانتی گراد بالای صفر به ترتیب گرمترین و خنک ترین شهرهای استان بوده و دمای کنونی تبریز ۱۷ درجه بالای صفر است.
آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.
آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تاثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا