اختصاص ۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برای اشتغال روستایی

ارک خبر- وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: پنج هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی در اختیار استان ها قرار می گیرد.به گزارش ایرنا محمد شریعتمداری در حاشیه همایش ملی آینده کار در جمع خبرنگاران اعلام کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای ایجاد اشتغال مولد و زودبازده ۲ طرح در دست اجرا دارد.وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره نخستین طرح توضیح داد: رهبر معظم انقلاب با برداشت ۱٫۵ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی موافقت کردند که نزدیک هفت هزار میلیارد تومان از منابع دریافت شده از صندوق توسعه ملی پس از اختلاط با منابع موجود بانک های عامل به تسهیلاتی با نرخ های ارزان برای استفاده در واحدهای تولیدی در کشور تبدیل شدند.وی درباره دومین طرح که در حال آغاز است، گفت: پنج هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان دیگر نیز از منابع صندوق توسعه ملی البته با تبدیل بر اساس نرخ نیمایی برای اشتغال زایی در اختیار استان ها قرار می گیرد.شریعتمداری با بیان اینکه این طرح قرار است در ۲ حوزه به اشتغال کمک کند، افزود: اولین حوزه، ایجاد مشاغل حمایتی توسط سازمان‌های حمایتی مثل کمیته امداد و سازمان بهزیستی برای ایجاد اشتغال و اشتغال پایدار روستایی است. 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: بقیه این اعتبار به صورت عام در استان‌ها توزیع می شود تا با بررسی بانک‌ها به افرادی که می‌خواهند اشتغال جدیدی را راه‌اندازی کنند، وام و تسهیلات اعطا شود.
وی با بیان اینکه در بخش اشتغال فراگیر، به ویژه مشاغل خانگی برنامه‌های ویژه طراحی کردیم، توضیح داد: در ۱۰ استان طرح‌های ویژه در حوزه اشتغال زودبازده فراگیر به صورت آزمایشی در دست اجراست. 
به گفته شریعتمداری، خوشه‌سازی و برندسازی از واحدهای کوچک تولیدی و تبدیل آنها به شرایط مطلوب برای حضور در حوزه‌های ملی و بین‌المللی نیز در حال انجام است.

**محدودیت منابع، توسعه اشتغال فراگیر را به تاخیر انداخت
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه سال گذشته برای تامین منابع با مشکل مواجه شدیم، اظهار کرد: به همین دلیل لطمه‌هایی به توسعه اشتغال فراگیر در کشور وارد شد. 
وی اظهار امیدواری کرد که در سال ۹۸ با تخصیص اعتبارات به موقع، شرایطی فراهم شود که بتوان در حوزه اشتغال فراگیر و رفع مشکلات بیکاری، اقدامات مناسبی را انجام داد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا