امضای ۶۵۰۰ میلیارد تومان قرارداد با شرکت‌های داخلی

ارک خبر- وزیر نفت با تاکید بر اینکه صادرات نفت ایران هرگز صفر نخواهد شد، از امضای ۶۰ قرارداد به ارزش ۶۵۰۰ میلیارد تومان با شرکت های داخلی خبر داد.به گزارش مهر، بیژن زنگنه وزیر نفت گفت: یکی از اقداماتی که وزارت نفت در راستای اجرای شعار امسال مدنظر دارند، ادامه روند صادرات نفت است که بیشترین فشار دشمن روی آن است. البته این روند در گذشته نیز ادامه داشت.به گفته وزیر نفت، مجوز داشتیم تا ۶ میلیارد دلار برای تزریق سرمایه در حوزه بالادستی نفت استفاده کنیم که از این میزان ۶,۵۰۰ میلیارد تومان برای ۶۰ قرارداد با شرکت‌های داخلی استفاده شد و ۲۳ قرارداد به ارزش ۳۴ هزار میلیارد تومان نیز در دست داریم که عمده جذب سرمایه آنها از طریق بازار سرمایه داخلی است.این عضو کابینه دولت دوازدهم، توسعه میدان‌های سپهر، جفیر، دالپری، پایدار غربی و شرقی و چشمه خشک را از جمله برنامه‌های این وزارتخانه در سال ۹۸ دانست.زنگنه با اشاره به اینکه برخی مطرح می‌کنند که آیا امکان دریافت نفت به جای هزینه بازپرداخت پروژه‌ها و طرح‌ها برای افراد وجود دارد یا خیر؟ گفت: هم وزارت نفت و هم دولت با این اقدام موافقند که بازپرداخت طرح‌ها و گروه‌هایی که برای وزارت نفت انجام می‌شود به صورت نفتی پرداخت شود.
وزیر نفت با تأکید بر اینکه صفر کردن صادرات نفت ایران گرچه آرزوی آمریکاست اما محقق نخواهد شد، توضیح داد: ایران با هیچ کشوری در منطقه دشمن نیست اما دو کشور همسایه ما با اتکا به ظرفیت تولید نفت خود بیانیه منتشر می‌کنند در حالی که نسبت به ظرفیت تولید و ذخیره خود غلو می‌کنند. کارشناسان مستقل بازار به این موضوع آگاهند که این کشورها هنوز نتوانسته تأییدیه قابل قبولی برای ذخایر نفتی خود دریافت کنند.
وی با اشاره به اینکه ایران هیچ گاه از نفت به عنوان ابزار سیاسی استفاده نکرده است، گفت: هر کس از نفت به عنوان ابزار سیاسی استفاده کند باید تبعات آن را بپذیرد. این در حالی است که باید گفت بازار نفت با بیانیه اداره نمی‌شود.
به گفته زنگنه، یکی از اقداماتی که امسال صورت خواهد گرفت، استفاده از نقدینگی است که در اختیار مردم است، زیرا می‌توان از این نقدینگی برای توسعه بیشتر صنعت نفت استفاده کرد.
وی، همچنین به ادامه طرح‌های گازرسانی در سال جاری اشاره کرد و گفت: زمانی که ما این طرح‌ها را شروع کردیم ۱۴ هزار روستای گازدار در کشور وجود داشت اما اکنون هر روز ۹ روستا گازدار می‌شوند. بخش عمده تأمین بودجه نیز از محل صرفه‌جویی فرآورده‌ها بوده که رقم آن ۲۰ هزار میلیارد تومان بوده است.
این مقام مسؤول ادامه داد: تداوم حمایت از ساخت داخل با تمرکز بر ۱۰ قلم کالا برای طرح‌های ای پی سی و ای پی جی را یازدهمین برنامه وزارت نفت در سال رونق تولید برشمرد و تاکید کرد: عمده کالاها الزاماً باید از داخل خریداری شود.
وی در ادامه با بیان اینکه امروز به استفاده از روش‌ها و افکار جدید برای فروش نفت نیاز داریم گفت: هر سرمایه‌گذاری که بتواند منابع مالی اجرای طرح‌ها را فراهم کند در اولویت ما قرار دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا