آغاز بسیج ملی کنترل فشار خون از ۲۷ اردیبهشت ماه

ارک خبر- معاون بهداشت وزیر بهداشت از آغاز «بسیج ملی کنترل فشار خون بالا» از ۲۷ اردیبهشت ماه خبر داد و گفت: زمانبندی اجرای طرح تا ۱۵ تیرماه ۹۸ است و هفتم مهر ماه همزمان با روز جهانی قلب نیز گزارش نهایی کمپین اعلام خواهد شد.

به گزارش ایسنا، اولین جلسه کمیته اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون بالا با حضور معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دبیر شورای راهبری بسیج ملی کنترل فشار خون بالا در دفتر معاونت بهداشت برگزار شد.

در این جلسه که نمایندگان معاونت های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حضور داشتند، معاون بهداشت به تشریح وظایف کمیته اجرایی و کارگروه‌ها پرداخت.

دکتر علیرضا رییسی – معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: بسیج ملی کنترل فشار خون بالا یک کمپین بزرگ ملی و عمومی است که به ریاست وزیر بهداشت، به عنوان رییس شورای راهبری و دستور رییس جمهور به تمام دستگاه ها برای همکاری با آن تشکیل شده و دبیری این شورا را معاون بهداشت بر عهده دارد.

وی افزود: درخصوص همکاری سایر دستگاه ها نیز نامه ای به وزارت کشور ارسال شده تا همه استانداران برای فراگیر شدن کمپین و اجرای بهتر برنامه ها به این کار بزرگ ملی ورود کنند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به اینکه اعضای شورای راهبری «بسیج ملی کنترل فشار خون بالا» معاونان وزارتخانه هستند و علاوه بر این شورای امنیت غذایی استان ها در این عرصه فعال خواهند شد، افزود: شورای راهبری یک کمیته اجرایی به ریاست معاون بهداشت و هفت کارگروه تخصصی دارد که ریاست آن ها را اعضای اصلی شورای راهبری یعنی معاونان وزارتخانه یا نمایندگان تام الاختیار آنها بر عهده خواهند داشت.

رییسی همچنین با بیان اینکه «بسیج ملی کنترل فشار خون بالا» از ۲۷ اردیبهشت رسما کار خود را شروع می‌کند و زمانبندی اجرای طرح تا ۱۵ تیرماه ۹۸ است، افزود: ۷ مهرماه همزمان با روز جهانی قلب نیز گزارش نهایی کمپین اعلام خواهد شد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: از بین ۲۰ میلیون نفر از افراد بالای ۳۰ سال جامعه که فشار خون آنها پایش می‌شود، افراد دارای فشار خون بالا برای دریافت خدمات درمانی به سطوح بالاتر معرفی می‌شوند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه نحوه مدیریت و اجرای برنامه، خروجی‌ها و پایش و ارزشیابی برنامه‌ها در کارگروه‌ها مشخص می‌شود و هر دانشگاه باید یک ناظر مستقل به کمیته اجرایی معرفی کند که این فرد ناظر اجرای برنامه در هر قطب خواهد بود، افزود: ۷۰ مورد استاندارد اجرایی تدوین شده که به همراه فرم خوداظهاری به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ارسال خواهد شد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: در کنار همه این عوامل، یک تیم هم از سازمان بهداشت جهانی یا نماینده آن در ایران، از خارج ارزیابی و پایش کلی برنامه «بسیج ملی کنترل فشار خون بالا» را انجام خواهد داد.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، وی در پایان با اشاره به اینکه کارگروه درمان باید چگونگی ارجاع بیمارانی که غربال می‌شوند را به مراکز درمانی ارائه کند، گفت: در همه استان‌ها ستاد اجرایی «بسیج ملی کنترل فشارخون بالا» تشکیل خواهد شد و امیدواریم اجرای این بسیج ملی فتح بابی برای ورود به سایر ریسک فاکتورها و کنترل آنها باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا