سوریه آمریکا را به نقض پیمان منع گسترش سلاح اتمی متهم کرد

ارک خبر- بشار الجعفری نماینده سوریه در سازمان ملل متحد دوشنبه شب در کمیته مقدماتی بازنگری پیمان منع گسترش سلاح اتمی در مقر سازمان ملل متحد گفت: آمریکا بیشترین موارد نقض این معاهده را انجام داده است.
سوریه آمریکا را به نقض پیمان منع گسترش سلاح اتمی متهم کرد
به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، بشار الجعفری تاکید کرد که سوریه به اهمیت اقدامات چند جانبه برای خلع سلاح اتمی و منع گسترش آن باور دارد.
وی گفت: آمریکا تنها طرفی است که بیشترین مورد نقض پیمان منع گسترش سلاح اتمی را انجام داده و از نقض این معاهده از سوی رژیم صهیونیستی حمایت می کند.
نماینده سوریه در سازمان ملل متحد گفت: شورای امنیت در قطعنامه شماره ۴۸۷ سال ۱۹۸۱ از اسرائیل خواسته بود تا تاسیسات اتمی خود را تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دهد؛ اما در مقابل کشورهایی که امروز مدعی جلوگیری از گسترش تسلحیات اتمی وحفظ امنیت بین المللی هستند، در این ۳۸ سال چه کردند؟ متاسفانه هیچ.
وی در ادامه گفت: تنها اقدامی آن کشورها انجام دادند نشر اکاذیب و اتهام پراکنی علیه کشور من برای سرپوش گذاشتن بر حمایت های خود از برنامه نظامی اتمی اسرائیل است.
جعفری گفت: سوریه در سال ۱۹۶۸ به پیمان منع گسترش سلاح های اتمی پبوست و در دوران عضویتش در شورای امنیت در سال ۲۰۰۳ پیش نویس قطعنامه با هدف ایجاد منطقه عاری از تسلیحات اتمی وتمام انواع سلاح های کشتار جمعی دیگر در خاورمیانه مطرح کرد؛ اما آمریکا از تصویب این پیش نویس خودداری کرد.
این مقام سوری در ادامه گفت: بعضی کشورهای غربی در مقابل پایبندی کشورم به تعهدات خود اقدام به تجهیز اسرائیل به راکتور اتمی دیمونه و انتقال تجریبات و فناوری اتمی کردند تا بعدا رژیم صهیونستی دارای صدها کلاهک هسته ای شود.
وی اضافه کرد که بیانیه ای که نماینده آمریکا در خصوص سوریه قرائت کرد نشان دهنده اوج نفاق این کشور است و موارد نقض پیمان منع گسترش سلاح اتمی از سوی این کشور دلیلی بر این مدعا است.
جعفری همچنین تاکید کرد که متاسفانه آمریکا در توطئه علیه سوریه با همکاری کشورهای دیگر عضو این سازمان بین المللی دست داشت و در نتیجه هیچ اعتباری برای اتهام هایی که این کشورعلیه سوریه می زند نیست.
نماینده سوریه در سازمان ملل متحد در پایان گفت: اگر آمریکا در خصوص ادعاهایی که مطرح می کند راست می گفت، اسرائیل را برای پیوستن به معاهده منع گسترش سلاح اتمی ملزم می کرد و با طرح ما برای ایجاد منطقه ای عاری از سلاح اتمی در خاورمیانه مخالفت نمی کرد و تهدید نمی کرد که از وتو استفاده خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا