عبدالمهدی:توافق با اکسن موبیل ربطی به معافیت ازتحریمهای ایران ندارد

ارک خبر- نخست وزیر عراق، گزارش های مربوط به معافیت عراق از اجرای تحریم های ضد ایرانی آمریکا در برابر اعطای امتیاز به شرکت اکسن موبیل آمریکا را رد کرد.
عبدالمهدی:توافق با اکسن موبیل ربطی به معافیت ازتحریمهای ایران ندارد
به گزارش ایرنا، ‘عادل عبدالمهدی’ نخست وزیر عراق روز سه شنبه در کنفرانس خبری هفتگی خود، اخبار منتشر شده در خصوص معاف شدن کشورش از اجرای تحریم های ضد ایرانی آمریکا در برابر اعطای امتیاز سرمایه گذاری به شرکت اکسن موبیل آمریکا را نادرست خواند.
وی گفت: این که آمریکا پیشنهاد استثنا کردن عراق از تحریم های ایران را در برابر برخی امتیازات به شرکت آمریکایی فعال در عراق مطرح کرده باشد، صحت ندارد.
پیش تر برخی رسانه ها و منابع عراقی از مشروط کردن معافیت عراق از این تحریم ها در برابر اعطای امتیاز فعالیت و سرمایه گذاری به شرکت اکسون موبیل آمریکا و تلاش برای خودکفایی عراق در زمینه برق و بی نیازی از واردات از جمهوری اسلامی ایران خبر داده بودند.
این گمان بویژه پس از گفت و گوی تلفنی ‘مایک پمپئو’ وزیر امور خارجه آمریکا با عبدالمهدی روز شنبه گذشته درست یک روز پس از بازگشت وی از سفر اروپایی به آلمان و فرانسه و عقد قرارداد ۱۴ میلیارد دلاری با زیمنس آلمان تقویت شد.
دفتر نخست وزیری عراق، کمک به افزایش فرصت های شغلی، توسعه بخش های حیاتی عراق و اهمیت افزایش تلاش دو طرف برای به نتیجه رساندن مذاکرات جاری و امضای توافق با شرکت اکسون موبیل برای توسعه بخش نفت و گاز عراق را از جمله محورهای مورد تاکید عبدالمهدی اعلام کرده بود.
در همین حال عبدالمهدی نخست وزیر عراق از ابتدای طرح تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران تاکید کرده بود که کشورش با تحریم های اقتصادی علیه ملت ها مخالفت است و بخشی از نظام تحریم ها علیه ایران نخواهد شد.
از سوی دیگر ‘هیبت الحلبوسی’ رئیس کمیسیون نفت و انرژی پارلمان عراق نیز امروز سه شنبه گفته بود که ‘محمد الحلبوسی’ رئیس پارلمان عراق در سفر اخیر خود به واشنگتن درخواست رسمی برای معاف شدن این کشور از تحریم های ضد ایرانی به دولت آمریکا داده بود اما برغم گذشت چند هفته از این درخواست، عراق تاکنون پاسخ رسمی دریافت نکرده است.
وی همچون تعداد دیگری از مسئولان حوزه های مختلف در عراق تاکید کرده بود که در صورت اجرای تحریم های یکجانبه آمریکا علیه مردم از سوی عراق، این کشور بویژه در تابستان پیش رو دچار یک ‘فاجعه واقعی’ خواهد شد.
‘لوی الخطیب’ وزیر برق عراق نیز روز پیش تر گفته بود که در پاسخ به درخواست آمریکایی برای قطع واردات گاز و برق ایران تاکید شده است این کشور دست کم تا سه سال دیگر به این واردات نیاز دارد.
این چندمین بار است که مقامات عراقی در واکنش به تحریم های ضد ایرانی و نیز فشارهای واشنگتن به بغداد، تاکید می کنند که فعلا امکان قطع واردات بویژه در زمینه برق و گاز از ایران نیست و بی نیازی از این واردات چند سال زمان می برد.
در حال حاضر عراق روزانه حدود ۲۸ میلیون فوت مکعب گاز از ایران وارد می کند که گاز مورد نیاز تعدادی نیروگاه با حدود ۲۸۰۰ مگاوات برق تولیدی را تامین می کند.
انتظار می رود این مقدار واردات از اوایل ماه ژوئن میلادی (اواسط خرداد ماه) به ۳۵ میلیون فوت مکعب در روز افزایش یابد تا میزان تولید برق به ۳۵۰۰ مگاوات افزایش یابد.
ایران نیز تامین روزانه ۱۲۰۰ مگاوات برق شبکه سراسری عراق را ادامه خواهد داد و با این حال مجموع برقی که عراق از ایران وارد می کند ۴۷۰۰ مگاوات می باشد که منجر به کاهش قابل توجه زمان خاموشی در فصل تابستان می شود.
کمبود برق و خاموشی های طولانی مدت که در روزهای پیک مصرف گاه به ۱۲ تا ۱۵ ساعت در شبانه روز می رسد از مهمترین مشکلات کنونی عراق است، امری که یکی از عوامل اعتراض اجتماعی گسترده در بصره در تابستان بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا