قیمت کالاهای اساسی در ماه مبارک رمضان

ارک خبر- هر ساله در ماه مبارک رمضان تقاضا برای خرید اقلام مختلف غذایی افزایش می‌یابد و تعدادی از شرکت‌های تولید مواد غذایی به دلیل افزایش تقاضای موجود در بازار، قیمت‌ها را بالا می‌برند، این افزایش قیمت‌ها در حالی است که دستگاه‌های نظارتی با صدور اطلاعیه و بخشنامه‌های متعدد به واحدهای صنفی، اعلام کردند که با هرگونه گرانی‌ها برخورد خواهند کرد.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، در ماه مبارک رمضان به دلیل افزایش تقاضای مردم برای تامین برخی از کالاها به ویژه مواد لبنی، پروتئینی، برنج، روغن، قند و شکر، خرما، میوه، سبزیجات و شیرینی‌های پرمصرف مرسوم در این ایام، طرح نظارتی ویژه ماه مبارک رمضان در حال اجراست و دستگاه‌های نظارتی اعلام کرده‌اند که با هر گونه افزایش قیمت برخورد شده و واحدهای صنفی موظف هستند بر اساس قیمت مصوب شده تنظیم بازاری محصولات خود را به فروش برسانند؛ اما با وجود مصوبات مکرر ستاد تنظیم بازار استان، قیمت‌های بسیاری از مواد غذایی پر مصرف همچنان صعودی بوده و انتظار می‌رود دستور هفته گذشته رئیس جمهور به چهار وزیر در خصوص مقابله با گرانفروشی به نتیجه برسد و بخشی از فشار تورمی کاسته شود.

علی‌رغم همه هشدارها در آستانه ماه مبارک رمضان، برخی اقلام مورد نیاز مردم با کاهش عرضه و در نتیجه آن با گران شدن مواجه شده است؛ به عنوان مثال قیمت هر کیلو زولبیا و بامیه درجه یک ۲۰ هزار تومان اعلام شده است؛ اما شاهدیم قیمت این نوع کالا را با قیمت ۲۵ هزار تومان و بالاتر از آن در واحد‌های صنفی و قنادی‌های تبریز عرضه می‌کنند؛ براین اساس نرخ برخی اقلام بنا بر اعلام اتحادیه های مربوطه به شرح زیر می‌باشد.

گوشت و مرغ
در ماه مبارک رمضان قیمت هر کیلو گوشت گوساله ۸۵ هزار تومان بوده و هرکیلو مرغ با قیمت ۱۳ هزار تومان به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد.

برنج
درحال حاضر قیمت خرید نرخ هر کیلو برنج ایرانی آنا پسند ۲۲ هزار تومان و قیمت فروش ۲۴ هزار تومان، قیمت خرید برنج دم سیاه ۲۷ هزار تومان و قیمت فروش آن ۲۹ هزار تومان، برنج ایرانی طارم هاشمی ۲۰ هزار تومان و قیمت فروش آن نیز ۲۲ هزار تومان است؛ همچنین قیمت خرید هر کیلو برنج پاکستان ۹ هزار و ۸۰۰ تومان و قیمت فروش ۱۰ هزار تومان، برنج ایرانی سرگل ۱۹ هزار تومان و قیمت فروش آن ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان، قیمت خرید برنج هندی مژده هفت هزار تومان و قیمت فروش آن هفت هزار و ۵۰۰ تومان است.

لبنیات

در حال حاضر نرخ ۱۰۰ گرم ماست کم چرب پگاه با قیمت ۳۴۰۰ تومان بین مغازه داران توزیع می‌شود و با نرخ ۳۸۰۰ تومان به دست مصرف کنندگان می‌رسد؛ همچنین ماست خزر پگاه با قیمت شش هزار تومان بین مغازه داران توزیع می‌شود و با قیمت ۶۷۰۰ تومان به دست مصرف کنندگان می‌رسد؛ همچنین قیمت شیر پاکتی ۲۵۰۰ تومان و شیر کم چرب میهن ۵۵۰۰ تومان است.

انواع سبزیجات
هر کیلوگرم سبزی با قیمت ۳۵۰۰ تومان بین مغازه داران توزیع می‌شود و با نرخ چهار هزار تومان به دست مصرف کنندگان می‌رسد.

تخم مرغ
هر کیلوگرم تخم مرغ با قیمت هشت هزار تومان به دست مصرف کنندگان می‌رسد؛ درحالی‌که هر شانه تخم مرغ با قیمت ۷۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

روغن
در حال حاضر هر کیلو روغن جامد با قیمت ۳۸۰۰ تا پنج هزار تومان به فروش می‌رسد و قیمت هر بطری روغن مایع با نرخ ۷ تا ۱۷ هزار و ۲۰۰ تومان به دست مصرف کنندگان می‌رسد.

نان
قیمت انواع نان نیز همان نرخ‌های سال ۱۳۹۷ بوده و تاکنون تغییری نکرده است و قیمت هر کیلو نان لواش و سنگک یارانه‌ای ۱۷۸۰ تومان و نان بربری ۱۶۵۰ تومان است و قیمت هر کیلو نان سنگک در آزادپزها ۲۶۵۰ تومان، بربری ۲۴۰۰ تومان و هر کیلو نان روغنی سه هزار تومان است.

چای
در حال حاضر نرخ خرید ۵۰۰ گرم چای محمود ۳۲ هزار تومان و قیمت فروش آن ۳۵ هزار تومان است؛ همچنین چای جهان فلزی با قیمت ۴۴ هزار تومان به فروش رسیده و چای فامیل نیز با نرخ ۲۵ هزار تومان در بین مغازه داران توزیع شده و با قیمت ۲۸ هزار تومان به دست مصرف کنندگان می‌رسد.

زولبیا و بامیه
در ایام ماه مبارک رمضان هرکیلو زولبیا و بامیه در جه یک در واحدهای صنفی قنادی به قیمت ۲۰ هزار تومان عرضه خواهد شد.

شکر و قند
در حال حاضر بازار تبریزبا کمبود شکر مواجه بوده و قیمت این اقلام از سوی اتاق اصناف تبریز اعلام نشده است همچنین قیمت خرید هر کیلو قند شکسته ۸۸۰۰ تومان و قیمت فروش آن ۹۵۰۰ تومان است.

گرانفروشی در ماه مبارک رمضان را به ۱۲۴ خبر دهید

رئیس اتاق اصناف تبریز در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به این‌که هیچ یک از اصناف حق ندارند، اقلام مورد نیاز مردم در ماه رمضان را با قیمتی بالاتر از قیمت‌های مصوب شده بفروشند، از مردم خواست تا هرگونه شکایت و گران فروشی را به سامانه ۱۲۴ اطلاع دهند.

سید حبیب هاشمی افزود: با اصنافی که در ماه مبارک رمضان ارتباط بیشتری با نیازمندی‌های مردم همچون بنکداران، سوپرمارکت‌ها، خورابار فروش‌ها، فروشندگان مرغ و ماهی و … جلسه‌ای داشتیم تا بتوانیم کالاهای مورد نیاز در این ماه را بهتر از گذشته در اختیار مردم قرار دهیم.

همچنین رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز در خصوص تامین شکر گفته است «در تامین شکر واحدهای تولیدی و صنعتی مشکلی نداریم و شیوه نامه توزیع شکر با همکاری انجمن صنایع غذایی استان تدوین شده و معاونت نظارت و بازرسی سازمان بر نحوه توزیع آن در واحدهای تولیدی صنایع غذایی و قندریزی نظارت دارد»

به گفته حسین نجاتی، بر اساس تصمیم اعضای ستاد تنظیم بازار استان، شکر مورد نیاز بخش خانوار و صنوف از جمله قنادان با همکاری اتاق‌های اصناف و اتحادیه‌های صنفی مرتبط توزیع می‌شود .

به گفته وی، در تامین اقلام پروتئینی و لبنی در ایام ماه مبارک رمضان مشکلی وجود ندارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا