دمای هوا در آذربایجان شرقی افزایش می یابد

معاون توسعه و پیش‌ بینی مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی گفت: آسمان استان تا پایان هفته صاف تا قسمتی ابری همراه با افزایش نسبی دما است.

محمد اشجعی، روز یکشنبه در گفت ‎و گو با ایرنا افزود: گذر امواج تراز میانی جو در برخی نواحی استان موجب افزایش ابر، مه یا غبار محلی و در ارسباران بارش پراکنده باران و غرش آذرخش می‎شود. 
وی اظهار داشت: در طول هفته باد ملایم تا گاهی نسبتا شدید در استان خواهد وزید و از بعد از ظهر پنجشنبه به تدریج بر میزان ابرها افزوده می شود.
معاون توسعه و پیش‌ بینی مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی یادآوری کرد: در زمان کنونی ( حدود ساعت ۱۳) جلفا با ۲۶ و هریس با ۱۶ درجه سانتی گراد به ترتیب گرمترین و خنک ترین شهرها استان بودند.
اشجعی، ادامه داد: دمانی کنونی تبریز نیز ۱۹ درجه سانتی گراد بالای صفر است که نسبت به روز گذشته در همین ساعت ۲ درجه افزایش یافته است. 
آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید. 
آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است. 
این استان همواره تحت تأثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا