موگرینی: اتحادیه اروپا مصمم است که به برجام پایبند بماند

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که کشورهای این اتحادیه تأکید کرده‌اند برای پایبندی به برجام مصمم هستند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه پس از پایان نشستی که با حضور وزرای خارجه تروئیکای اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) و وزیر امور خارجه آمریکا برگزار شد، به خبرنگاران گفت اتحادیه اروپا مصمم است که به توافق هسته‌ای با ایران پایبند بماند.

موگرینی که پس از پایان مذاکراتش با وزرای خارجه تروئیکای اروپایی و آمریکا در یک نشست خبری با خبرنگاران صحبت می‌کرد، خاطرنشان ساخت: «ما همچنان از ایران می‌خواهیم که به همه تعهدات هسته‌ای خود عمل کند، ما هم به‌نوبه خودمان تلاش می‌کنیم که به تعهداتمان در برجام عمل کنیم. ما امروز در مورد این تعهدات گفتگو کردیم و به‌عنوان مثال امیدواریم کانال مالی موسوم به اینستکس ظرف چند هفته آینده عملیاتی شود. اتحادیه اروپا یعنی نمایندگان کشورهای حاضر در نشست امروز و نیز سایر کشورهای عضو اتحادیه تأکید کرده‌اند که به اجرای کامل توافق هسته‌ای با ایران مصمم هستند».

موگرینی که امروز قبل از نشست با وزرای خارجه آلمان، انگلیس، فرانسه و آمریکا، در نشست هفتگی با وزرای خارجه ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا نیز شرکت کرده بود، در ادامه افزود: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ای خود را تأیید کرده است و من در اینجا می‌خواهم بر اهمیت این مسئله تأکید کنم. ما امروز در نشست وزرای خارجه ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا تأکید کردیم که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تنها مرجعی است که می‌تواند در مورد پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ای خود اظهار نظر کند».

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه تصریح کرد: همان‌طور که می‌دانید اتحادیه اروپا همواره دیگران را به مذاکره و تعامل دیپلماتیک تشویق می‌کند. این تعهد همیشگی ماست که ما در مورد همه کشورها از جمله ایران به این تعهد پایبند هستیم. گفتگو کردن همیشه بهتر از گفتگو نکردن است. امروز من و سایر وزرای خارجه حاضر در نشست صراحتاً به مایک پامپئو [وزیر امور خارجه آمریکا] گفتیم که ما در شرایطی حساس و حیاتی به‌سر می‌بریم و در این شرایط باید مناسب‌ترین رویکرد را اتخاذ کنیم یعنی باید خویشتندار باشیم و از دامن زدن به تنش‌های نظامی بپرهیزیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا