۱٫۲ میلیارد تومان برای مرمت آثار تاریخی مراغه تخصیص یافت

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مراغه با اشاره به اجرای طرح های مرمت آثار تاریخی شهرستان گفت: ۱٫۲ میلیارد تومان اعتبار برای مرمت این آثار در سال جاری تخصیص یافته است.

یعقوب طالبی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با تخصیص این اعتبار، طرح های مرمتی آثار تاریخی این شهرستان تا پایان امسال به اتمام می رسد.
وی ادامه داد: در حال حاضر مرمت مسجد ضریر(زری)، حسینیه حاجی غفار، سرای صدرکبیر، مقبره آقالار، گنبدهای سرخ و کبود و نیز کلیسای هوانس در دست اجراست.
وی اضافه کرد: طرح مرمت مسجد ضریر با ۷۰ درصد پیشرفیت فیزیکی در حال ارجا بوده و تاکنون ۳۰۰ میلیون تومان برای این منظور هزینه شده و امسال نیز ۱۵۰ میلیون تومان دیگر برای اتمام این طرح هزینه خواهد شد.
وی گفت: مرمت حسینیه تاریخی حاجی غفار نیز که حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و ۳۰۰ میلیون تومان هزینه داشته امسال با صرف ۱۵۰ میلیون تومان اعتبار به اتمام می رسد.
طالبی افزود: اصلاح پوشش سقف و سازه ای مقبره آقالار، سرای صدرکبیر و گنبد سرخ برای پیشگیری از نفوذ رطوبت به این آثار از جمله طرح های مرمتی میراث فرهنگی این شهرستان بوده که تا پایان امسال انجام می شود.
وی ادامه داد: امسال ۲۵۰ میلیون تومان اعتبار نیز برای تکمیل و اجرای پوشش سقف گنبود کبود این شهرستان هزینه می شود که امید است تا پایان سال جاری، مرمت این اثر فاخر تاریخی به اتمام رسیده و آماده بازدید گردشگران و علاقه مندان به فرهنگ و تاریخ این مرز و بوم شود.
وی همچنین با اشاره به مرمت کلیسای هوانس مراغه اضافه کرد: برای مرمت این اثر تاریخی امسال ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار پیش بینی شده است.
طالبی افزود: همچنین برای تکمیل و مرمت این اثر، ۱۰۰ میلیون تومان برای احیای خانه کشیش اکلیسای تاریخی هزینه می شود و تا پایان امسال به بهره بردرای خواهد رسید.
شهرستان مراغه با حدود ۵۱۵ اثر تاریخی و تپه های شناسایی شده جزو ۱۰ شهر دارای بافت غنی تاریخی و فرهنگی در کشور محسوب می شود که حدود ۳۰۰ اثر تاریخی آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
شهرستان مراغه با حدود ۲۶۳ هزار نفر جمعیت در ۱۲۷ کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا