روغن پایه گروه ۲ برای اولین بار در کشور توسط پالایشگاه تبریز تولید شد

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز گفت: پالایشگاه تبریز به عنوان صنعت پیشرو در حفظ و صیانت از محیط زیست با اجرای ۱۵ طرح زیست محیطی گام بر می دارد و موفق به تولید روغن پایه گروه ۲ برای اولین بار در کشور شده است.

غلامرضا باقری دیزج روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: باقری روغن پایه گروه ۲ بصورت کاتالیستی از محصول جانبی Iso offtest تولید و امکانات امتزاج روغن پایه تولیدی با مواد افزودنی در این شرکت به منظور تولید روغنهای بنزینی و دیزلی با آخرین فناوری های روز فراهم شده و هرگونه فرمولاسیون قابل حصول می باشد که آزمایشگاه کنترل کیفی مجهز، پشتوانه محکمی بر آن خواهد بود.
وی اعلام کرد: این شرکت در راستای انطباق با استانداردهای ملی و بین المللی در حوزه محیط زیست و نیز مسئولیت اجتماعی، با اجرای پروژه های عمده و سرمایه گذاری های کلان بیش از ۳۶۹ میلیون یورو ارزی و ۴۰۶ میلیارد ریال، عملکرد شاخص و چشمگیری داشته است.
وی ادامه داد: از جمله این پروژه ها می توان به احداث واحد بنزین سازی جدید و تبدیل واحد بنزین سازی قدیم پالایشگاه با حرکت ابتکاری مهندسین داخلی شرکت به کاربری واحد آیزومریزاسیون اشاره کرد که توانسته کل محصول بنزین تولیدی شرکت را به استاندارد یورو ۵ ارتقا دهد.
باقری گفت: این شرکت با اجرای پروژه GHP قادر شده روزانه ۲٫۸ تا ۳ میلیون لیتر معادل ۷۰ درصد ظرفیت طراحی واحد گازوئیل پاک منطبق با استاندارد یورو ۵ ارائه کند که با تکمیل زیرساخت های مورد نیاز و اجرای پروژه های مکمل نظیر پروژهای زیست محیطی استحصال گازهای انتهایی (TGT) و برج های خنک کننده جدید شاهد کارکرد واحد با ظرفیت کامل طراحی خواهیم بود.
وی اظهار داشت: از دیگر پروژه های مهم زیست محیطی پالایشگاه تبریز می توان به اجرا و بهره برداری واحد گرانولاسیون گوگرد به منظور تولید و عرضه گوگرد گرانولی جهت کاهش انتشار ریزگردها، اجرا و بهره برداری از پروژه بازیابی گازهای ارسالی به فلر (FGR) در سال ۹۵ در قالب کنوانسیون بین المللی CDMاشاره کرد.
مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز افزود: اجرای پروژه بهینه سازی سیستم هوای فشرده و تولید و توزیع بخار پالایشگاه برای اولین بار در کشور توسط سازمان توسعه صنعتی ملل متحد UNIDO به عنوان Pilot در بین صنایع کشور و پروژه تفکیک لجن های نفتی- بیولوژیکی و آهکی از مهمترین پروژه های زیست محیطی این شرکت است.
وی اضافه کرد: این شرکت در راستای اجرای بند ب ماده ۱۹۲ قانون توسعه پنجم مبنی بر نصب ‘سیستم های پایش لحظه ای بر روی خروجی منابع ثابت’ ، به عنوان یک شرکت پیشرو و فراتر از الزامات قانونی، نسبت به احداث و بهره برداری از مرکز پایش آنلاین اقدام کرده است.
وی همچنین گفت: شرکت پالایش نفت تبریز در راستای کاهش و یا حذف کامل نفت کوره و تبدیل آن به محصولات کیفی سازگار با محیط زیست، اجرای طرح جامع ارتقاء کیفی محصولات خود را در برنامه دارد که این طرح، بزرگترین سرمایه گذاری در تاریخ پالایشگاه خواهد بود، امید است با تأمین سرمایه مورد نیاز بتوانیم پالایشگاه را به سطح پالایشگاه های روزآمد جهان ارتقا ‌دهیم.
مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز در خصوص استاندارد گازوئیل نیز گفت: پالایشگاه تبریز با احداث واحد جدید گوگردزدایی از نفت گاز موفق شد کیفیت این محصول را به استاندارد یورو ۵ ارتقا دهد و هم اینک واحد مذکور با بیش از ۶۰ درصد ظرفیت طراحی قادر است روزانه تا ۳ میلیون لیتر گازوئیل با استاندارد مذکور تولید کند و با تکمیل زیرساخت های مورد نیاز شاهد کارکرد واحد با ظرفیت کامل طراحی خواهیم بود.
وی با تاکید بر بهره گیری از تمام توان شرکت برای مقابله با تحریم های ظالمانه امریکا گفت: بهره برداری از طرح تولید بنزین یورو ۵ بدون نیاز به واحد ایزومریزاسیون نشان داد که تحریم ها موجب ایجاد خلاقیت در سازمان شده و حرکت روبه تعالی شرکت را متوقف نخواهد کرد، از طرفی دیگر راه اندازی واحد جدید گوگردزدایی نفت گاز بدون نیاز به کارشناسان خارجی دلیل محکمی بر توانائیهای کارشناسان شرکت است.
مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز همچنین با اشاره به مزایای حضور این شرکت در انجمن صنفی پالایشگاهی گفت: پالایش نفت تبریز یک شرکت خصوصی است و منطقی به نظر می رسد که شرکت های خصوصی دارای انجمن صنفی باشند که بتوانند بصورت متحد و یکپارچه امور خود را پیگیری و به نتیجه برسانند.
وی یکی دیگر از مزایای حضور در انجمن را جلوگیری از تکروی و اقدامات ناهماهنگ ابراز کرد و گفت: با عضویت در انجمن، همزمان با هماهنگی کامل با حاکمیت و در کنار هم و با تعامل، خواسته ها و تقاضاهای خود را پیگیری می کنیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا