انجام کاوش باستان شناسی و نجات بخشی در بخشی از گورستان تاریخی سرند

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از انجام کاوش باستان شناسی و نجات‌بخشی در بخشی از گورستان تاریخی سرند حوالی شهرستان ورزقان خبر داد.
 به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، مرتضی آبدار با اشاره به انجام کاوش باستان شناسی در بزرگراه خواجه به ورزقان در حوزه روستای سرند، گفت: نظر به این‌که طی عملیات عمرانی پاییز ۹۷ در بزرگراه خواجه به ورزقان، حوزه روستای سرند، در گورستان تاریخی این روستا تعدادی اشیا تاریخی کشف شد، عملیات مذکور توسط اداره کل میراث فرهنگی استان متوقف و بررسی منطقه تاریخی آغاز شد.
وی تشریح کرد: با توجه به مصوبه شورای فنی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در خصوص کاوش اضطراری گورستان تاریخی سرند، موضوع کاوش در دستور کار قرار گرفته و با اخذ مجوز از پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور، عملیات کاوش آغاز شد.
وی به قدمت اشیای کشف شده اشاره کرد و گفت: با توجه به یافته های اولیه در این مکان تاریخی، قدمت اشیا کشف شده به هزاره اول پیش از میلاد برمی گردد. ولی اعلام نظر قطعی در این خصوص بعد از انجام اقدامات پژوهشی از سوی هئیت باستان شناسی صورت خواهد گرفت.
آبدار در پایان اظهار کرد: عملیات کاوش اضطراری با مشارکت تیمی متشکل از باستان شناسان زبده اداره کل میراث فرهنگی استان به سرپرستی “حسین اسماعیلی عتیق” به منظور مطالعه منطقه و قبور کشف شده آن منطقه در راستای شناخت هر چه بیشتر فرهنگ و تمدن اقوام و سکونتگاه های آن ها در ادوار مختلف تاریخی در حال اجرا می باشد. 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا