کاهش نگران کننده ۳میلیونی جمعیت جوان کشور

کاهش نگران کننده ۳میلیونی جمعیت جوان کشور

مدیرکل دفتر سرشماری و جمعیت مرکز آمار ایران گفت: جمعیت جوان کشور از ۲۳ میلیون نفر به ۲۰ میلیون نفر کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، علی اکبر محزون در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: رشد جمعیت سالمندان کشور سه برابر نرخ رشد جمعیت است.

وی گفت: بر اساس آخرین سرشماری سال ۹۵ که جمعیت کشور ۸۰ میلیون نفر بود با احتساب نرخ رشد جمعیت ۱/۲۴ درصدی، جمعیت کنونی کشور ۸۳ میلیون نفر برآورد می‌شود.

محزون افزود: نرخ رشد جمعیت در دهه شصت ۳/۹ درصد بود که هم اکنون ۱/۲۴ درصد کاهش یافته است.

وی گفت: آخرین سرشماری نشان می‌دهد ۴/۶ درصد جمعیت کشور زیر ۱۵ سال، ۲۲ درصد ۱۵ تا ۲۰ سال، ۴۱/۹ درصد ۳۰ تا ۶۴ سال ۶/۴ درصد بالای ۶۵ سال و ۸/۲ سالمند هستند.

محزون افزود: در سال ۱۴۲۰، ۲۶/۱ درصد جمعیت سالمندند و این به آن معناست که از هر چهار نفر یک نفر سالمند خواهد بود.

وی گفت: باید به سطح دو تا سه فرزند در هر خانواده برسیم تا به نرخ تعادل در جمعیت دست یابیم.

محزون افزود: حدود ۱۳ میلیون جمعیت کشور در شرف ازدواج هستند یا از سن ازدواج گذشته اند که این نشان می‌دهد با تقسیم کار ملی باید از شکل گیری ازدواج در کشور حمایت و پشتیبانی کنیم.

همچنین در این برنامه نصرالله پژمانفر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: طرح جامع جمعیت و تعادل خانواده در مجلس چند سال پیش آماده شد و به صحن علنی آمده و البته نیاز به اعتبار داشت و دولت به علت نداشتن اعتبار کافی با آن مخالفت کرد و این طرح به کمیسیون بازگشت.

پژمان‌فر افزود: در تلاشیم تا بار دیگر این طرح به صحن علنی مجلس بازگردانیم.

وی گفت: نه اینکه در زمینه جمعیت در آینده به بحران خواهیم رسید بلکه ما هم اکنون هم در مرحله بحران هستیم، چون متأسفانه سیاست‌های کنترل جمعیت در حال اجراست.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم گفت: سالانه ۲۵۰ هزار سقط جنین در کشور اتفاق می‌افتد که تعدادی از آن‌ها دلایل پزشکی و فیزیولوژیک دارد و تعدادی از آن‌ها هم غیرقانونی است.

دکتر سید حامد برکاتی افزود: در بحث سلامت جمعیت و مراقبت از سلامت مادران باردار در سطح کشورهای پیشرفته هستیم.

وی گفت: طرح پیشگیری از ناباروری و غربالگری ناباروری را به عنوان نمونه در شش شهر کشور آغاز کرده ایم.

یک پژوهشگر حوزه جمعیت هم در این برنامه با اشاره به آمار اعلامی وزارت بهداشت در سقط جنین گفت: باندهای گسترده در پس این کار قرار دارند.

حسین مروتی افزود: دستگاه‌های نظارتی باید به این قضیه ورود کنند.

یک کارشناس جمعیت هم در این برنامه گفت: در چند سال گذشته، ایران پرشتاب‌ترین نرخ کاهش موالید را داشته، زیرا بحث جمعیت متولی مشخصی نداشته است.

محمدولی علیی افزود: حداقل سن رشد جمعیت کشور باید ۲/۲ درصد باشد که جمعیت جایگزین شود و این مسئله نیازمند سیاست‌های جمعیتی خانوادگی و فرهنگی است.


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا