۷۰ اتوبوس و مینی بوس جدید به ناوگان حمل و نقل شهری اصفهان اضافه می شود

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهرداری اصفهان:

۷۰ اتوبوس و مینی بوس جدید به ناوگان حمل و نقل شهری اصفهان اضافه می شود

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهرداری اصفهان گفت: ۷۰ اتوبوس و مینی بوس جدید تا پایان سال جاری به ناوگان حمل و نقل شهری اصفهان اضافه می شود که مینی بوس های جدید شهری تابستان در مدار بهره برداری قرار می گیرد.

به گزارش ارک خبر: قدرت اله افتخاری در نشست خبری با خبرنگاران و اصحاب رسانه در سی و یکمین نشست از سلسله نشست های خبری «سه شنبه ها با رسانه» با شعار پاسخگویی در مسیر امید با اشاره به اینکه شرکت اتوبوسرانی اصفهان در یک و نیم سال گذشته در حوزه خطوط اتوبوسرانی، مالی و اقتصادی حدود ۴۰ درصد افزایش بهره وری و کارآمدی ایجاد کرده است، اظهار کرد: طبق نظرسنجی هایی که در سال ۹۶ و ۹۷ از مسافران ۱۰۲ خط و هزار و ۱۰۰ دستگاه اتوبوس انجام شده، شهروندان از کلیت ناوگان حمل و نقل اتوبوسرانی افزایش رضایت داشته اند.

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهرداری اصفهان افزود: روزانه ۵۵۰ هزار مسافر از طریق ناوگان اتوبوسرانی اصفهان جابجا می شود که سال گذشته علی رغم افزایش هزینه های نگهداری و تعمیرات ناوگان، یک درصد به تعداد مسافران اتوبوسرانی اصفهان افزوده شده است. 

افتخاری با اشاره به اینکه شرکت واحد اتوبوسرانی اصفهان از تحقیقات یک شرکت دانش بنیان برای کاهش مصرف روغن خودرو استفاده کرده و در همین راستا ۲۰۰ دستگاه اتوبوس به فیلترهای این شرکت مجهز شده است، گفت: در نظر داریم نصب این نوع فیلتر را تا ۵۰۰ دستگاه اتوبوس افزایش دهیم.

وی استفاده از فیلتر ریداکس یا کاهنده مصرف سوخت را از دیگر برنامه های شرکت اتوبوسرانی برای کاهش هزینه ها عنوان و تصریح کرد: این فیلترها نیز توسط یک شرکت دانش بنیان اصفهانی طراحی و تولید شده است که در سال جاری نصب آن بر روی اتوبوس ها را اجرایی می کنیم. 

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهرداری اصفهان با بیان اینکه قیمت اتوبوس های معمولی امسال به یک و نیم میلیارد تومان رسیده است، افزود: این در حالی است که در سال ۹۵ قیمت اتوبوس ۶۵۰ میلیون تومان بود و اکنون با این وضعیت قیمت، چاره ای جز بازسازی ناوگان وجود ندارد.

وی ادامه داد: تا حدود دو سال پیش ۴۳۰ دستگاه اتوبوس در پایانه های شهر اصفهان بنا به سیاست های قبلی و دلایل فنی متوقف بود اما سیاست ما بازسازی این اتوبوس ها بود که در همین راستا یک سوم آنها بازسازی شد و در حال نوسازی مابقی هستیم.

افتخاری بیان کرد: ۴۰ اتوبوس که فاقد استفاده بود سال گذشته با هزینه کمتر از یکصد میلیون تومان بازسازی شد. ۵۰ اتوبوس هم در حال حاضر در دست بازسازی است که در تابستان سالجاری به ناوگان افزوده خواهد شد.

وی از بازسازی یکصد اتوبوس دیگر تا پایان سال ۹۸ خبر داد و گفت: در مجموع یکصد و ۵۰ اتوبوس تا پایان سال جاری به ناوگان اتوبوسرانی شهر اصفهان اضافه می شود.

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهرداری اصفهان با بیان اینکه ناوگان بازسازی شده دارای استاندارد یورو ۳ است، گفت: با بازسازی اتوبوس های فرسوده ارزش آنها به ۶۰۰ میلیون تومان رسیده است.

وی با اشاره به اینکه ۵۰ دستگاه اتوبوس اسکانیا که مبلغ آنها در دوره های گذشته پرداخت نشده بود نیز با تسویه حساب از سوی شرکت واحد اتوبوسرانی به ناوگان شهر اصفهان اضافه شد، تصریح کرد: امسال هم ۷۰ دستگاه اتوبوس و مینی بوس جدید به ناوگان اضافه خواهد شد. با توجه به اینکه عرض معابر شهر اصفهان کم است در تابستان امسال ۳۵ دستگاه مینی بوس جدید که هرکدام دارای ظرفیت ۲۱ نفر نشسته و ۲۰ نفر ایستاده است، به ناوگان افزوده می شود و این مینی بوس ها به خطوط با عرض معابر کم و یا دارای مسافر کمتر اختصاص می یابد.

افتخاری بیان کرد: مینی بوس های جدید دارای استاندارد یورو ۵ است و رانندگان آن نیازی به دارا بودن گواهینامه پایه یک ندارند و همین مسئله باعث تقویت ناوگان در بخش مینی بوس ها خواهد شد.

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهرداری اصفهان با بیان اینکه بازمهندسی خطوط همزمان با احداث ۵ پایانه درون شهری در اصفهان اجرایی می شود، گفت: عملیات عمرانی سه پایانه پاسداران، صفه و اندیشه تا پایان تابستان سال جاری به پایان رسیده و مورد بهره برداری قرار می گیرند.

وی ادامه داد: دو پایانه کاوه و صمدیه نیز در دست ساخت است که راه اندازی مجموع این پایانه باعث کاهش توقف اتوبوس ها در حاشیه خیابان ها و تامین امکانات مورد نیاز مسافران مانند سرویس بهداشتی، آبخوری، اتاق مادر و کودک، سایبان و … در محل پایانه و ارتباط مستقیم با خط یک قطار شهری برای مسافران خواهد شد.

افتخاری تصریح کرد: با تغییراتی که در سال ۹۷ برای اصلاح خطوط اتوبوسرانی صورت گرفت، تعداد مسافران متروی شهر اصفهان بین ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش پیدا کرد چراکه خطوط به ایستگاه ها متصل و نزدیک شدند.

وی در مورد کرایه اتوبوس های شهری هم با اشاره به اینکه کرایه دریافتی با افزایش ۲۰ درصدی در سال جاری از ۵۰۳ تومان به ۶۲۷ تومان افزایش پیدا کرده است، افزود: در سال گذشته ۲۲ نوع کرایه اتوبوسرانی داشتیم که به ۱۱ نوع آن را کاهش دادیم و امسال هم این رقم به شش یا هفت نوع رسیده است.

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه بعد از راه اندازی پایانه صفه، خطوط خیابان چهارباغ بالا و هزار جریب، اصلاح و خطوط موازی با هدف اتصال به خطوط مترو حذف خواهد شد، گفت: با این اقدام کرایه خطوط سپاهان شهر کاهش خواهد یافت و اتوبوس های بازسازی شده به مناطق ۵ و ۶ شهر اصفهان منتقل می شوند.

افتخاری از نصب باجه های شارژ کارت بلیت ها در تعداد زیاد خبر داد و گفت: همچنین قرارداد راه اندازی سیستم مکان یابی اتوبوس ( ABLو AFC) منعقد شده است. ضمن اینکه سرمایه گذار باجه های شارژ بلیت مکلف شده تعداد باجه ها را به صورت مناسب در سطح شهر توزیع کند و در این راستا یک شرکت تخصصی و ۶ شرکت زیرمجموعه آن به میدان آمده اند.

وی با بیان اینکه در کارت های هوشمند شهروندی زمانی که کارت خالی از شارژ باشد مسافر امکان دو بار استفاده از اتوبوس را دارد و در زمان شارژ کارت، کرایه دو بار استفاده از حساب او کسر می شود، گفت: یکی دیگر از خدمات این کارت ارائه تخفیف های ویژه به گروه های خاص مانند بازنشستگان، دانش آموزان و مددجویان بهزیستی و کمیته امداد است.

مدیرعامل شرکت اتوبوسرانی شهرداری اصفهان بیان کرد: ۶۰ درصد اتوبوس های اصفهان مجهز به کولر نیست و علی رغم اینکه نصب و راه اندازی کولر هزینه ۱۵۰ میلیون تومانی را می طلبد قرارداد خرید و نصب کولر را منعقد کرده ایم اما برای اتوبوس هایی که بازسازی شده است، به دلیل نبود صرفه اقتصادی این امکان را نداریم.

افتخاری طراحی سنتی فضای سبز و معابر کم عرض شهر اصفهان را از جمله دلایل پهلوگیری نامناسب برخی اتوبوس های شهر و بروز خسارت عنوان کرد و گفت: هرس درختان و حذف شاخه های زائد باید در تمام ایام سال انجام شود تا تردد اتوبوس ها با ایمنی صورت گیرد. 

وی بیان کرد: دو اتوبوس برای معلولان و جانبازان شهر اصفهان در حال آماده سازی است. ضمن اینکه هم اکنون ۲۵۰ دستگاه اتوبوس قابلیت استفاده معلولان ویلچری را دارد اما برای بهره برداری درست از این اتوبوس ها در گام اول نیاز به آموزش راهبران داشتیم که این اقدام در حال اجراست.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا