مبارزه با اعتیاد مستلزم آموزش‌های عمومی و مشارکت‌ مردمی است

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه مبارزه با اعتیاد باید با عزم و تلاش جمعی به یک گفتمان عمومی تبدیل شود، گفت: مبارزه با اعتیاد، اولویت نخست در حوزه کارهای فرهنگی است و فضای عمومی جامعه باید برای حرکت در این مسیر آماده شود.

محمدرضا پورمحمدی روز سه شنبه در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی، اظهار داشت: مبارزه با پدیده شوم اعتیاد، تنها با اقدامات انتظامی و امنیتی میسر نیست و با توجه به ماهیت فرهنگی این پدیده، همه ارکان جامعه باید در این زمینه احساس مسئولیت کنند.
وی افزود: برای نجات نسل‌های آینده از بلای همه‌ جانبه اعتیاد، این معضل باید به صورت ریشه‌ای حل شود و این کار مهم از دست یک گروه یا دستگاه به تنهایی ساخته نیست.
استاندار آذربایجان شرقی، گرایش به اعتیاد در بین بانوان و سنین پایین را قابل تامل دانست و گفت: آماری که از افزایش تعداد معتادان ارائه می‌شود با در نظر گرفتن خانواده‌های این افراد و جمعیتی که از این بلای خانمان‌سوز متاثر می‌شود، نگران‌کننده است .
پورمحمدی با تاکید بر ضرورت آگاه‌سازی خانواده‌ها و جوانان نسبت به عواقب اعتیاد، افزود: آموزش‌های عمومی و تقویت سازمان‌های اجتماعی از مهم‌ترین تجربه‌های جوامع توسعه‌یافته برای مقابله با اعتیاد است که در کشور ما نیز باید جدی گرفته شود.
استاندار آذربایجان شرقی بر توسعه مشارکت‌های مردمی و تقویت سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه مبارزه با اعتیاد نیز تاکید کرد و گفت: باید حساسیت خیران را نسبت به این موضوع مهم جلب و از توانمندی آنان در این زمینه استفاده کنیم.
وی با تاکید بر تقویت مراکز درمان و نگهداری معتادان بویژه زنان معتاد، گفت: کمپ‌ها و مراکز ترک اعتیاد در واقع پناهگاه افراد معتاد است و کسانی که این مراکز را اداره می‌کنند باید از نظر اخلاقی و تخصصی اهلیت لازم را داشته باشند.
پورمحمدی اضافه کرد: فعال‌سازی کمپ‌های نگهداری و بازپروری معتادان و بحث غربال‌گری در تمام شهرستان‌ها باید مورد توجه جدی قرار گیرد.
استاندار آذربایجان شرقی بر حمایت از طرح‌های اشتغال معتادان بهبودیافته نیز تأکید کرد و گفت: اگر زمینه توانمندسازی و اشتغال بهبودیافتگان و بازگشت آنها به آغوش جامعه فراهم نشود، آسیب‌های بیشتری متوجه افراد و خانواده‌های آنان می‌شود.
پورمحمدی همچنین با اشاره به اینکه تعداد جلسات شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر، معیار خوبی برای ارزیابی عملکرد این شورا نیست، افزود: البته با توجه به عمق مشکلات در این حوزه بحث و تبادل نظر بیشتر ضروری است.
وی خاطرنشان کرد: باید توجه شود که جلسات تنها به ارائه گزارش عملکرد دستگاه‌ها خلاصه نشود، بلکه آمار و ارقام در راستای بهبود وضعیت مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.
پورمحمدی فضاسازی عمومی در خلال برنامه‌های روز جهانی مبارزه با مواد مخدر را مورد تأکید قرار داد و همکاری همه دستگاه‌ها را در برگزاری هرچه بهتر این برنامه‌ها خواستار شد.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی نیز در این جلسه، اعتیاد را اصلی‌ترین مشکل اجتماعی جامعه عنوان کرد و گفت: متاسفانه یک هشتم جامعه با این پدیده درگیر هستند.
رضا استاد رحیمی از رشد ۲ درصدی کشفیات مواد مخدر استان در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۶ خبر داد و گفت: کشف ۲ هزار و ۷۹۶ کیلوگرم مواد مخدر، انجام چهار هزار و ۴۳۶ مرحله عملیات مقابله‌ای، انهدام ۲ کارگاه تولید مواد مخدر صنعتی و نیمه‌صنعتی و دستگیری ۱۳۸ نفر توزیع‌کننده مواد مخدر از مهم ترین اقدامات دستگاه‌های مسئول در سال گذشته است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا