آذربایجان شرقی با تولید ۹۰ هزار تن تخم مرغ رتبه سوم کشوری است

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: این استان با تولید سالانه بیش از ۹۰ هزار تن تخم مرغ در رتبه سوم کشور قرار گرفته و ۲۰ درصد کل تولید این محصول را در کشور به خود اختصاص داده است.

به گزارش ایرنا، حبیب شریفیان روز چهارشنبه در نشست بررسی مشکلات مرغداری های تخمگذار مراغه افزود: حمایت از تولیدکنندگان تخم مرغ و طیور از جمله رویکردهای دولت تدبیر و امید و جهاد کشاورزی در استان است.
وی ادامه داد: با وجود مشکلات اقتصادی، برای حمایت از این واحدهای تولیدی، ۲۲ هزار تن نهاده از محل تعهدات قبلی تامین شده که از این میزان تاکنون ۱۰ هزار تن دریافت شده و در سالجاری نیز ۱۷ هزار تن نهاده دیگر به عنوان تعهدات جدید در اختیار تولیدکنندگان قرار می گیرد.
شریفیان اضافه کرد: متاسفانه در زمینه تامین نهاده های طیور از جمله ذرت و سویا هم اکنون به واردات آنها از کشورهای خارجی وابسته هستیم که در این راستا نیز برخی مشکلات در زمینه توزیع و برخی سو استفاده ها توسط واسطه ها و واردکنندگان وجود دارد.
وی گفت: دولت و جهاد کشاورزی با همراهی و همکاری نهادهای نظارتی در صدد برخورد با سو استفاده و سودجویی ها در زمینه نهاده های دام و طیور است.
وی افزود: در زمینه واردات نهاده های مورد نیاز طیور در این استان هیچ محدودیتی وجود نداشته و از آن استقبال می شود.
وی با اشاره به برخی مشکلات در زمینه تولید تخم مرغ در استان گفت: جوجه ریزی های خارج از شبکه، عدم صادرات و کاهش قیمت تخم مرغ در بازار و نیز عدم وجود زنجیره تولید از مهم ترین مشکلات در واحدهای تولیدی است.
وی افزود: براین اساس و با برنامه ریزی های انجام شده با واحدهای تولید تخم مرغ فاقد مجوز برخورد شده و آنها را ملزم به رعایت قوانین و مقررات خواهیم کرد.
شریفیان اضافه کرد: کاهش سن تولید تخم مرغ در مرغداری های تخم گذار به زیر ۹۰ هفته و آزادسازی صادرات این محصول از جمله رویکردهای جهادکشاورزی استان برای حمایت از تولیدکنندگان و تعادل در بازار است.
وی با اشاره به ظرفیت بالای تولید تخم مرغ در مراغه گفت: سالانه ۲۰ هزار تن تخم مرغ در این شهرستان تولید می شود که بیش از ۲۰ درصد تولید این محصول در استان را شامل شده و مراغه رتبه دوم استان را در این زمینه به خود اختصاص داده است.
فرماندار مراغه نیز در این نشست با تاکید بر لزوم حمایت از بخش های تولید طیور این شهرستان گفت: برای این منظور، نهاده های ویژه بخش طیور با حمایت و نظارت جهاد کشاورزی در بین واحدهای تولیدی توزیع شود.
حمید شکری افزود: در زمینه خوراک دام نیز جهاد کشاورزی باید به صورت جدی و عملی برای تامین نهاده ها اقدام کند.
وی اضافه کرد: نظارت بر نهاده های دام و طیور و پیشگیری از سو استفاده برخی واسطه ها از واردات این محصولات، مورد توجه دستگاه های متولی امر قرار گیرد تا شاهد رونق تولید و توسعه آن باشیم.
به گزارش ایرنا، شهرستان مراغه با تولید سالانه بیش از ۲۰ هزار تن تخم مرغ در ۷۰ واحد پرورش مرغ تخم گذار از قطب های تولید این محصول در شمالغرب کشور است.
این شهرستان با حدود ۲۶۸ هزار نفر جمعیت در ۱۲۷ کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا