میزان بی‌سوادی آذربایجان‌شرقی ۳٫۱ درصد بیشتر از میانگین کشوری است/علل اصلی بی‌سوادی در استان

مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان‌شرقی گفت: میزان بی‌سوادی در کشور ۱۲٫۴ درصد و در استان ۱۵٫۳ درصد است.

میزان بی‌سوادی آذربایجان‌شرقی 3.1 درصد بیشتر از میانگین کشوری است/علل اصلی بی‌سوادی در استان

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، جعفر پاشایی ظهر امروز در جلسه شورای آموزش و پرورش استان با اشاره به اینکه میزان بی‌سوادی در کشور ۱۲٫۴ درصد و در استان ۱۵٫۳ درصد است، اظهار داشت: علل اصلی بی‌سوادی در استان افزایش فرزندان کار و طلاق، داشتن اولیای بی‌سواد، مهاجرت، ازدواج زودهنگام و شناسایی نشدن بی‌سوادان است.

وی گفت: یکی از مشکلات اصلی در زمینه جذب ۶ ساله‌ها برای آموزش پیش دبستانی نیز این است که تمام پیش‌دبستانی‌ها غیردولتی است و برخی توان پرداخت شهریه‌های سنگین آن را ندارند و این مسئله باعث شده است تاکنون نتوانیم ۲۰ درصد ۶ ساله‌ها را جذب کنیم که این مسئله باعث افت تحصیلی آنان در کلاس‌های بالاتر می‌شود.

پاشایی، برنامه‌ریزی برای اوقات فراغت دانش‌آموزان، ساماندهی نیروی انسانی، انسداد مبادی بی‌سوادی، نظارت بالینی و میدانی بر فعالیت‌های آموزشی و پرورشی مدارس، جلوگیری از اخذ وجه در هنگام ثبت‌نام را رسالت اصلی این سازمان در ایام باقی‌مانده تا اول مهر اعلام کرد.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی نیز در این جلسه با بیان اینکه بی‌سوادی، زمینه‌ها و پیچیدگی‌های خاصی دارد از شرکای آموزش و پرورش خواست برای رفع بی‌سوادی با این نهاد نهایت همکاری را بکنند.

علیار راستگو  با بیان اینکه رفع مبادی بی‌سوادی از عهده آموزش و پرورش خارج است، بیان کرد: دستگاه‌های فرهنگی، شوراها، دهیاری‌ها و مراکز بهداشت می‌توانند آموزش و پرورش را در این زمینه یاری کنند.

وی با اشاره به مخاطرات و پیامدهای بی‌سوادی، گفت: فرمانداران در شهرستان‌ها هم می‌توانند با تشکیل کمیته‌ای افراد بازمانده از تحصیل را شناسایی کرده و برنامه‌ریزی کنند.

معاون استاندار آذربایجان‌شرقی افزود: در این زمینه می‌توان از ظرفیت معلمان بازنشسته، خیران و سازمان‌های مردم‌نهاد نیز بهره برد.


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا