سامانه های یکپارچه برای حمایت عادلانه از خانواده های زندانیان ایجاد می شود

مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان با تاکید بر هدفمندسازی حمایت از خانواده زندانیان گفت: این انجمن با ایجاد سامانه های یکپارچه، حمایت عادلانه ای را برای خانواده های تحت پوشش خود ایجاد می کند.

جبار باقری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا با اشاره به پنجم خرداد ماه روز ملی حمایت از خانواده زندانیان (نسیم مهر) افزود: رویکرد اخیر انجمن حمایت از زندانیان، فراگیری انواع حمایت ها است و صرفاً حمایت مالی و پولی را مدنظر ندارد بلکه با تشریح وضعیت کامل خانواده‌ها نیازهای متنوع آنان از ابعاد مختلف آموزشی، شغلی و تحصیلی بررسی و حمایت ها را هدفمند و به سوی نیازهای جدید خانواده ها سوق می دهد.

وی خاطرنشان کرد: نامگذاری و ثبت این روز در تقویم رسمی کشور در حقیقت رویکرد نظام جمهوری اسلامی به موضوع خانواده زندانیان است.

باقری یادآور شد: در کشور ما حمایت از خانواده زندانیان قدمتی ۷۰ ساله دارد قالب معروف و جاافتاده ای که برای این منظور تشکیل شده انجمن های حمایت با ساختار ترکیبی دولتی و مردمی است که خوشبختانه پس از پیروزی انقلاب اسلامی هم این ساختار با برخی تغییرات جزئی استمرار داشته است.

وی به نقل از رئیس سازمان زندان های کشور با بیان اینکه بیش از ۶۳ هزار خانواده زندانیان تحت حمایت قرار دارند، افزود: با کمک خیران و بدون کمک های دولتی توانستیم به خانواده های زندانیان آموزشی های متعدد مهارتی ارائه دهیم.

باقری افزود: زندان امروزه به عنوان یکی از مهمترین و اصلی ترین مجازات ها در کشور های مختلف مطرح و با وجود انتقاد جرم شناسان و صاحبنظران کیفرشناسی هنوز جزو مجازات های محوری در سیاست کیفری کشورها محسوب می شود.

وی گفت: یکی از ایرادهایی که به مجازات زندان وارد است خدشه‌دار کردن اصل حقوقی شخصی بودن مجازات است زیرا در مجازات زندان به طور طبیعی علاوه بر شخص زندانی نزدیکان زندانی به ویژه اعضای خانواده او هم به نوعی مجازات می‌شود. به همین دلیل قانونگذاران و سیاستگذاران به گونه‌ای به فکر حمایت از خانواده زندانی باید باشند و این رویه در کشورهای دنیا به شیوه های مختلفی با کمک بودجه های دولتی و مردمی انجام می شود.

مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان اضافه کرد: مهمترین نکته‌ای که وجود دارد این است که حاکمیت برای حمایت از خانواده‌های نیازمند زندانیان برای خود وظایفی را به رسمیت شناخته است و صرف نظر از جرم ارتکابی زندانی که برای آن مجازات می‌شود، خانواده او مورد احترام و تکریم بوده و برای حمایت از آنها ساختارهای قانونی طراحی شده است که انجمن های حمایت از جمله این ساختار ها به شمار می رود.

وی گفت: طبق بررسی های میدانی و برخی پژوهش های علمی در مقایسه با سایر افراد جامعه، اعضای خانواده زندانیان به علت عدم حضور سرپرست آسیب پذیرتر و طیف بیشتری از آنان نیازمند حمایت های ویژه هستند.

باقری اضافه کرد: خانواده زندانیان را به مثابه خانواده خود تلقی می کنیم و در خدمتگزاری هیچ منتی بر آنان نداریم؛ این یک اصل مسلم در خدمت رسانی است و حتی به عنوان شاخص ارزیابی مددکاران و مسئولان ذیربط در انجمن های حمایت زندانیان محسوب می‌شود.

مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان با اشاره به ضرورت حساس سازی تصمیم‌سازان، تصمیم‌گیران، مجریان و دستگاه‌های ذیربط دولتی برای حمایت از خانواده زندانیان افزود: موضوع مهم در زمینه رسیدگی و حمایت از خانواده زندانیان، ضرورت مشارکت اجتماعی و زمینه سازی برای ابراز و اجرای مسئولیت اجتماعی بنگاه های اقتصادی است و از این حیث انجمن ها در قالب تفاهم نامه های متنوع و متعدد دست یاری به سوی این نهادها دراز می کنند و صمیمانه آمادگی پذیرش مساعدت‌های آنان هستند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا