مشروط کردن خرید تضمینی گندم در آذربایجان شرقی

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی اعلام کرد: با توجه به اطلاعات رسیده در خصوص خرید گندم و آرد توسط دلالان و مختل کنندگان بازار، مقرر شده است خرید تضمینی سال آینده، شامل کشاورزانی شود که امسال به دولت گندم می فروشند.

به گزارش ایرنا، اکبر فتحی روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران افزود: این تصمیم بر مبنای مصوبه اخیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز آذربایجان شرقی و در راستای جلوگیری از هر گووه قاچاق گندم و آرد استان اتخاذ شده است.

وی اظهار کرد: همچنین سیاست های تشویقی جهاد کشاورزی شامل آن دسته از کشاورزانی خواهد شد که گندم خود را به دولت بفروشند.

رییس جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی اضافه کرد: با اطلاع رسانی لازم و کافی از رسانه ها و مطبوعات، به بهره برداران و گندم کاران استان توصیه می شود گندم خود را تنها به مراکز وابسته به جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی تحویل دهند تا دست دلالان و اخلالگران از بازار قطع شود.
وی همچنین از ادارات و ارگان های مسوول درخواست کرد مراقبت های بیشتری برای جلوگیری از خروج غیرقانونی گندم و آرد از محورهای مواصلاتی به مرزهای کشور انجام دهند.

معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی اوایل اردیبهشت امسال اعلام کرد: بر اساس برآوردهای کارشناسی، میزان تولید گندم استان در سال جاری ۹۰۰ هزار تن پیش‌بینی می شود.

علی جهانگیری افزود: ۶۵۰ هزار تن از گندم تولیدی استان به عنوان گندم مازاد بر نیاز کشاورزان توسط مراکز خرید گندم خریداری خواهد شد.

جهانگیری یادآوری کرد: برای تسریع و تسهیل در خرید گندم از کشاورزان، حدود ۱۰۰ مرکز خرید در سطح استان پیش‌بینی شده و تمهیدات لازم توسط سازمان جهاد کشاورزی و شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۸ اتخاذ شده است.

وی گفت: انتظار می‌رود کشاورزان تولیدکننده نسبت به تحویل گندم تولیدی خود به مراکز خرید دولتی اهتمام بیشتری ورزند.

این در حالی است که فتحی، رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی نیز فروردین امسال اعلام کرد: میزان خرید تضمینی گندم در سال گذشته افزون بر ۶۰۰ هزارتن بود که با احتساب میزان بذر خریداری شده در این سال، خرید محصول استراتژیک گندم به ۶۳۰ هزار تن در سطح استان افزایش یافت که رکورد خرید در طول سال‌های گذشته را شکسته بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا