تغییر در چهره، نیازمند صدور مجددکارت ملی است

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: افرادی که دارای کارت هوشمند ملی هستند و بنابر دلایلی چهره آن ها تغییر کرده است برای صدور دوباره کارت هوشمند ملی خود اقدام کنند.

سیف الله ابوترابی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برخی افراد بنابر دلایلی مانند جراحی که با تغییری در چهره مواجه می شوند و بعد از آن هم برای شناسایی از سوی برخی از دستگاه ها با مشکل مواجه می شوند بهتر است برای تعویض کارت هوشمند ملی خود اقدام کنند.

وی ادامه داد: این افراد لازم است تمام مراحلی که برای گرفتن کارت هوشمند ملی لازم است را طی کنند.

ابوترابی ادامه داد: افراد برای دریافت کارت ملی هوشمند می توانند، ثبت نام کنند؛ ضمن اینکه برای تمام افراد بالاتر از ۱۵ سال کارت هوشمند ملی صادر می شود.

وی افزود: این افراد برای دریافت کارت هوشمند ملی می توانند از طریق سامانه www.ncr.ir به طور رایگان پیش ثبت نام کنند یا با مراجعه به یکی از دفاتر پیشخوان دولت یا دفاتر پستی مرحله پیش ثبت نام را انجام دهند. این دفاتر هزینه ای را برای پیش ثبت نام از آن ها دریافت می کنند.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور ادامه داد: در مرحله ثبت نام از فرد اثر انگشت و عکس زنده (لایو) گرفته می شود، شناسنامه متقاضی اسکن خواهد شد و نام فرد، جزو افراد متقاضی دریافت کارت هوشمند ملی ثبت می شود.

ابوترابی گفت: مراجعه کنندگان برای دریافت کارت هوشمند ملی باید حداکثر ۳۱ هزار تومان پرداخت کنند؛ از این رقم ۱۱ هزار تومان بابت هزینه صدور کارت و تحویل آن است و ۲۰ هزار تومان هم به خزانه دولت واریز می شود. دریافت هزینه بیشتر خلاف است و مردم می توانند موارد خلاف را به ادارات ثبت احوال اعلام کنند.

کارت هوشمند ملی مهمترین کارت هویتی افراد است و افراد باید برای دریافت این کارت، خودشان باید به مراکز اعلام شده مراجعه کنند زیرا اثر انگشت آنها به منظور احراز هویت اخذ می‌شود. همچنین در این کارت‌ها امضای الکترونیکی نیز درنظر گرفته شده است که باید توسط خود افراد ثبت شود.

حدود ۶۴ میلیون نفر افراد بالای ۱۵ سال در کشور واجد دریافت کارت هوشمند ملی هستند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا