اتحادیه های صنفی حق دریافت وجه اضافی از اصناف ندارند

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: طبق قانون نظام صنفی، اتحادیه های صنفی حق دریافت وجه اضافی به غیر از صدور پروانه کسب و حق عضویت ندارند.

به گزارش ایرنا، حسین نجاتی سه شنبه شب در جلسه کمیسیون نظارت شهرستان تبریز با اشاره به اینکه یکی از مشکلات اصلی و اساسی اتحادیه‌های صنفی، کمبود بودجه و امکانات است، افزود: بازرسان صلاحیت دار و معرفی شده از سوی کمیسیون نظارت شهرستانها، بر گردش مالی اتحادیه‌های صنفی نظارت می‌کنند.

وی اظهار کرد: طبق قوانین نظام صنفی، مدیران هر یک از اتحادیه‌ها می‌توانند نسبت به افتتاح ۲ حساب بانکی جاری و پسانداز اقدام کنند وگردش کار هر یک از حساب‌ها پایان هر سال مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی با اشاره به درخواست افزایش نرخ کالا و خدمات از سوی اتحادیه‌های صنفی یادآوری کرد: رؤسای هر یک از اتحادیه‌های صنفی باید درخواست خود مبنی بر افزایش نرخ کالا و خدمات را به اتاق اصناف ارائه و پس از برگزاری جلسات کارشناسی، موضوع در جلسه کمیسیون نظارت طبق قوانین و وضعیت جاری اقتصادی کشور مطرح و در نهایت با موافقت اعضا تصویب شود.

نجاتی ادامه داد: بر این اساس در ۱۰ روز آینده در خصوص درخواست افزایش تعرفه کرایه مینی بوس و اتوبوس شهری و حومه از سوی اتحادیه حمل و نقل بار و مسافر شهری تبریز تصمیم گیری می‌شود و لازم است در این مدت قیمت‌های مصوب قبلی از سوی اعضای اتحادیه مربوطه رعایت شود.

دریافت هزینه‌های اضافی به بهانه‌های واهی و گروکشی با این بهانه برای صدور پروانه کسب از جمله معضلات اتحادیه صنفی است که از زمان تأسیس آنان تا به امروز دامنگیر این تشکل‌های صنفی بوده و اعضای آنها همواره از این بابت گله مند هستند.

در زمان حاضر ۶۰ هزار واحد صنفی با جواز کسب در قالب ۷۴ اتحادیه در شهر تبریز و ۱۲۰ هزار واحد صنفی در سطح استان آذربایجان شرقی فعالیت دارند.

همچنین گفته می‌شود افزون بر ۱۰ هزار واحد صنفی بدون مجوز در آذربایجان شرقی فعالیت می‌کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا