۲۷۰ واحد تولیدی در آذربایجان‌شرقی دارای طرح توسعه است

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه بزرگترین سرمایه استان، انسان‌های فرهیخته، اندیشمند و کارآفرین هستند، گفت: در حال حاضر با وجود مشکلات اقتصادی، ۲۷۰ واحد تولیدی در استان دارای طرح توسعه هستند و تنها در مناطق روستایی، ۷ هزار فرصت شغلی از محل تسهیلات دولتی ایجاد شده است.

به گزارش ایرنا، محمدرضا پورمحمدی روز چهارشنبه در جلسه شورای اداری استان با بیان اینکه استان فاصله زیادی با وضعیت مورد انتظار دارد، افزود: اراده جمعی مسئولان، نمایندگان و بخش خصوصی استان بر حل مشکلات و رسیدن به شرایط مطلوب است و هیچ مشکلی از نظر تعامل و هم‌فکری بخش‌های مختلف نداریم.

وی ادامه داد: بهبود شرایط نیازمند همراهی بخش خصوصی، مشارکت فعال اجتماعی، جذب سرمایه‌گذاری و تخصیص اعتبارات مورد نیاز برای پروژه‌های دولتی است.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به ظرفیت‌ها و مشکلات بالقوه استان، اظهار داشت: در برخی از بخش‌ها دچار عد م توسعه‌یافتگی هستیم و برای رسیدن به وضعیت مورد انتظار، نیازمند تلاش مضاعف همه بخش‌ها هستیم.

پورمحمدی با بیان اینکه آذربایجان‌شرقی همواره یکی از قطب‌های صنعت و تولید کشور بوده است، افزود: برخی از صنایع مادر استان شرایط خوبی ندارند و در اثر واگذاری‌ها، دچار چالش‌های متعدد شده‌اند و سرنوشت آنها نامعلوم است؛ البته در برخی از این صنایع مانند ماشین‌سازی تبریز اقدامات خوبی صورت گرفته که امیدواریم به زودی نتایج مثبت آن را مشاهده کنیم.

وی با اشاره به کاهش سهم جمعیتی و گردش اقتصادی استان، خاطرنشان کرد: نرخ بیکاری استان نسبت به میانگین کشوری پائین‌تر است که البته علت آن، مهاجرت نیروی کار است.

وی، بهره‌وری پایین در بخش کشاورزی، کند اجرا شدن پروژه‌های زیرساختی، سهم پایین استان از افزایش بودجه سالانه و تخصیص کم اعتبارات عمرانی را از دیگر مشکلات استان ذکر کرد و گفت: تنها ۳ درصد از بودجه جاری استان در اختیار دستگاه‌های استانی است و درخصوص بقیه اعتبارات، استان هیچ نقشی ندارد که لازم است در این خصوص اختیارات و منابع بیشتری به استان داده شود.

استاندار آذربایجان‌شرقی تأکید کرد: همه تلاش خود را برای بهبود شرایط به کار می‌گیریم و در این مسیر همه مسئولان، نمایندگان و بخش خصوصی استان همکاری و همراهی خوبی دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا