اپلیکیشن انتشار قیمت روزانه ۱۰۰ کالای اساسی راه اندازی می‌شود

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سامانه اطلاع رسانی قیمت کالاها به زودی منتشر خواهد شد و در این سامانه قیمت کف بازار و قیمت عرف ۱۰۰ کالای اساسی به صورت روزانه و آنلاین منتشر خواهد شد.

اپلیکیشن انتشار قیمت روزانه 100 کالای اساسی راه اندازی می‌شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اتاق اصناف ایران، دومین نشست هم اندیشی روسای اتاق های اصناف مراکز استان با حضور قائم مقام وزیر صمت و رییس تعزیزات حکومتی و رئیس اتاق اصناف ایران و مدیران بازرسی و نظارت مراکز استان ها برگزار شد که در این مراسم قائم مقام وزیر صمت اظهار کرد: شرایط امروز اقتصاد کشور با ۲۰ سال پیش متفاوت است و در شرایط امروز تنوع کالاها و سطح انتظارات مردم و ورود تکنولوژی و تغییر روشهای نظارت و کنترل بازار متفاوت رشد داشته است و امروز اصناف مردمی ترین بخش اقتصاد کشور  و حامی تولید هستند .

وی تصریح کرد: ۳ میلیون واحد صنفی و ۷ هزار اتحادیه و ۴۰۰ اتاق اصناف در کشور دارای بیش از ۶ الی ۸ میلیون شغل مستقیم هستند که بیش از ۱۷ درصد تولید ناخالص ملی برعهده اصناف است.

مدرس خیابانی با تاکید بر اینکه ۸۷ درصد بخش ارزش بر افزوده خدمات بر عهده اصناف است، افزود: کنترل بازار بدون اصناف غیر ممکن است و حفظ آرامش بازار مهمترین هدف نظارت بر بازار در شرایط فعلی است و حفظ مردم بازار در گرو آرامش بازار است.

قائم مقام وزیر صمت با بیان اینکه تولید امروز در نوک پیکان اقتصاد کشور قرار دارد، اظهار کرد: دشمنان کشور سعی در ضربه زدن به اقتصاد کشور دارند و باید تلاش کنیم تا تولید ارتقا پیدا کند و همچنین تنطیم بازار متوقف نشود.

وی با بیان اینکه تولید به منظور حفظ اشتغال و توان سطح صنعتی از اهمیت بالایی برخوردار است، افزود: امروز حفظ اشتغال مهمترین مساله در اقتصاد کشور است.

مدرس خیابانی گفت: شبکه عرضه و توزیع کالا می‌تواند نقش موثری در تبلیغ و برند سازی کالاهای ایرانی داشته باشد و در این راستا باید تلاش کرد تا جلوی واردات کالاهایی که مشابه تولید در داخل دارند گرفته شود‌.

وی با بیان اینکه امروز در راستای حمایت از تولید داخلی نیاز به معرفی قهرمان داریم، اظهار کرد: در شرایط جنگ اقتصادی کشور باید تولید کنندگانی که در سخت ترین شرایط و با توجه به تحریم کالای ایرانی را با بهترین کیفیت و قیمت مناسب روانه بازار می‌کنند به عنوان قهرمانان عرصه اقتصادی معرفی شوند تا الگویی برای دیگر تولید کنندگان باشند.

قائم مقام وزیر صمت افزود: امروز شاهد افزایش هزینه های مبادله ای هستیم که بخشی از این هزینه ها ناشی از افزایش قیمت نرخ ارز است و باید تلاش کنیم با اصلاح شبکه توزیع از طریق اصناف شوک قیمتی در حوزه تامین کالاهای اساسی نداشته باشیم.

 مدرس خیابانی با تاکید بر اینکه تامین کالای اساسی به اندازه نیاز جامعه صورت گرفته است، گفت: ۹۰ درصد کالاهای اساسی در کشور تهیه می شود و بخش کمی از نیاز کالایی در داخل از طریق واردات تامین می شود.

وی تصریح کرد: در شبکه توزیع و تامین اصلاح و نوین سازی انجام گرفته است و باید این حوزه ارتقا یابد و هدف ما کاهش قیمت مصرف کننده و هزینه های مبادله ای کالا است.

مدرس خیابانی در خصوص اهمیت بحث بازرسی و نظارت افزود: اصل نظارت در کشور با حاکمیت است و نظارت باید بر مبنای روشهای نوین باشد و نظارت سنتی دیگر جواب نمی دهد و در حال حاضر مهمترین کمک در بخش بازرسی و نظارت اتاق های اصناف هستند .

وی تاکید کرد: دولت باید ابزارهای بازرسی و نظارت و تامین بودجه بازرسی رو برای اتاق های اصناف انجام دهد و تبصره ۷ ماده ۷۲ در راستای یک سوم سهم اصناف از محل جرایم تعزیرات به اصناف اختصاص داده شود تا اتاق های اصناف نیز بهتر بتوانند کار بازرسی و نظارت را انجام دهند.

مدرس خیابانی افزود: سامانه اطلاع رسانی قیمت کالاها به زودی منتشر خواهد شد و در این سامانه قیمت بیش از صد کالا روزانه هم‌ قیمت کف بازار و هم قیمت عرف توسط این سامانه به صورت آنلاین منتشر خواهد شد که این اطلاع‌رسانی کمک بسیار موثری را در تنظیم بازار خواهد داشت.

وی تاکید کرد: بحث درج قیمت در تمام دنیا به عنوان یک اصل محسوب می شود و باید تلاش کنیم ابتدایی ترین حقوق مصرف کننده که دانستن نرخ قیمت ها است را توسط واحدهای صنفی رعایت کنیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا