آبله گاوی در کنترل است

بیماری «آبله گاوی» که بین دامپزشکان با نام «لمپی اسکین» نیز شناخته می شود، بیماری دامی پوستی خطرناکی است که هر چند نشانه های شیوع آن در کشور گزارش شده، اما مدیران سازمان دامپزشکی می گویند که این بیماری به دلیل انجام اقدامات به موقع در کنترل است.

نگرانی از تبعات شیوع بیماری «آبله گاوی» در آذربایجان شرقی زمانی بروز کرد که یوسف داودی، نماینده مردم سراب و نایب رییس کمیته دام، طیور و آبزیان کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی ۲ روز قبل نسبت به شیوع وسیع این بیماری در میان جمعیت گاوی کشور هشدار داد و مدعی شد این بیماری در آذربایجان شرقی بیش از استان‌های دیگر شایع شده و هزاران دام را مبتلا کرده است.

داودی هشدار داد که اگر این بیماری به همین منوال شیوع پیدا کند، خسارت مالی آن به چندین میلیارد تومان در کشور خواهد رسید؛ این در حالی است که مسوولان دامپزشکی استان، شرایط این خطه از نظر شیوع بیماری آبله گاوی را نامتعارف نمی‌دانند و به گفته آنها این بیماری تحت کنترل است.

داودی گفته است؛ “ادامه تعلل در تهیه واکسن آبله گاوی سبب شیوع بیشتر این بیماری خطرناک می‌شود، پایین آمدن تولید، زاد و ولد دام و کاهش وزن دام سنگین را به دنبال دارد؛ البته با توجه به گسترش این بیماری در بدن دام درمان آن نیز زمان‌بر خواهد بود”.

در همین حال سازمان دامپزشکی اعلام کرده است که شیوع بیماری‌های دامی از جمله آبله، موضوعی کشوری بوده که بحران آفرین نشده است، زیرا واکسیناسیون به موقع و سم پاشی دامداری‌ها از ایجاد تلفات غیرقابل پیش بینی جلوگیری کرده و پیشگیری و درمان به موقع دام‌های سنگین نیز انجام شده است.

کاهش ۳۵ تا ۷۵ درصدی بیماری‌های راهبردی دامی

رییس سازمان دامپزشکی کشور در ارتباط با وضعیت شیوع بیماری‌های دامی از جمله آبله گاوی گفت: میزان شیوع بیماری‌های راهبردی دامی با اقدامات موثر و به موقع این سازمان بین ۳۵ تا ۷۵ درصد کاهش یافته است.

علیرضا رفیعی پور اظهار کرد: در حوزه بیماری‌های طیور نیز در سال ۹۷ به میزان ۹۷ درصد با کاهش بیماری‌ها مواجه بودیم که در مجموع از نظر کنترل و پیشگیری از بیماری‌های دامی و طیور سال ۹۷ الگوی موفقی به شمار می‌رود تا در سال ۹۸ نیز از اقدامات آن الگو گرفته شود.

وی افزود: در حوزه بیماری‌های راهبردی دامی با بیماری‌هایی همچون تب مالت، آبله گاوی (لمپی اسکین)، سیاه زخم، تب مالت، هاری و آبله مواجه هستیم که با اقدامات موثر و به موقع با کاهش میزان این بیمارها مواجه خواهیم بود که اقدامات پیشگیرانه است.

در همین حال مدیرکل اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی نیز در خصوص وضعیت داروی بخش دام کشور گفته است که بر اساس نیازهای برآوردی، در زمینه تامین دارو و واکسن، تدابیر خوبی صورت گرفته که البته در صورت پیشامد شرایط خاص، باید با مدیریت داشته‌ها، از بروز معضل حاد جلوگیری کنیم.
سیدبهمن نقیبی درباره تاثیر بروز بیماری‌های دامی بر اقتصاد کشور گفت: آبله گاوی یکی از بیماری‌ها است که بر گوشت و پوست دام تاثیر می‌گذارد و درصورت شیوع در مقیاس زیاد، می‌تواند در اقتصاد موثر باشد، اما مشکل حادی از این بابت وجود ندارد.

رد خبر شیوع بالای آبله گاوی در آذربایجان شرقی

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی نیز با رد آمار بالای این بیماری در استان و با اشاره به اینکه شیوع بیماری لمپی اسکین (آبله گاوی) نگران کننده نیست، به خبرنگار ایرنا گفت: ۱۴۵ هزار و ۴۱۰ راس گاو در این استان علیه بیماری لمپی اسکین واکسینه شده اند و اقدامات پیشگیرانه موثری در این زمینه انجام شده است.

امیرحسین بهداد اظهار کرد: بیشترین واکسیناسیون علیه بیماری آبله گاوی در شهرستان تبریز انجام شده و تاکنون ۱۵۷ کانون بیماری در آذربایجان شرقی شناسایی شده که تمام دام‌های سنگین این مناطق واکسینه شده اند.

وی ادامه داد: در مجموع ۳۷۰ راس گاو در آذربایجان شرقی مبتلا به بیماری لمپی اسکین شدند که تاکنون ۶ راس آن تلف و سه راس نیز کشتار شده است؛ در مجموع وضع نگران کننده‌ای از این بابت نداریم.

وی افزود: بیماری لمپی اسکین (آبله گاوی) جزو بیماری‌های نوپدید بوده که از سال ۱۳۹۳ از راه مرزهای غربی یعنی کردستان و آذربایجان غربی وارد آذربایجان شرقی شده و طبیعی است که شدت آن پایین‌تر از استان‌های مجاور باشد، ولی به هر حال تزریق واکسن در استان به خصوص شهرستان‌های آذرشهر و ملکان که مبادی ورودی این بیماری دامی می‌باشند، انجام شده است.

بهداد بیان کرد: درصد تلفات بین دام‌های دچار بیماری آبله گاوی ۱۰ درصد است که البته از بین بردن عامل انتقال بیماری آن، که پشه معمولی می‌باشد، بسیار آسان بوده و با سم پاشی ساده نابود می‌شود.

وی یادآوری کرد: به لحاظ تامین واکسن لمپی اسکین در آذربایجان شرقی مشکلی وجود ندارد و علاوه بر استفاده از واکسن‌های تولید موسسه رازی ایران، واکسن وتال هم که علیه این بیماری استفاده می‌شود، به استان وارد شده تا مشکل احتمالی کمبود این واکسن وجود نداشته باشد.

بهداد با بیان اینکه برای ریشه کنی کامل بیماری آبله گاوی، همکاری دامداران نیاز است، تاکید کرد: واکسیناسیون در کانون‌های بیماری انجام شده و در سایر نقاط آذربایجان شرقی نیز در حال انجام است، به طوری که هر دامداری درخواست واکسیناسیون علیه این بیماری را داشته باشد همکاران اداره کل دامپزشکی نسبت به واکسینه دام‌های مورد نظر اقدام می‌کنند.

به گزارش ایرنا، بیماری لمپی اسکین یا (LSD ) نوعی بیماری عفونی حاد تا مزمن ، عموماً با ضایعات پوستی در گاو ها است که عامل آن ویروسی از خانواده «Pox virus» است؛ این بیماری ویروسی واگیر دامی بوده که بطور عمده در دام‌های بزرگ منجر به بروز تلفات و کاهش تولید می‌شود و از طریق حشرات و یا انتقال دام‌های بیمار بروز و ظهور می‌کند.

لمپی اسکین یک بیماری ویروسی واگیر دامی بوده که بطور عمده در دام‌های بزرگ منجر به بروز تلفات و کاهش تولید می‌شود و از طریق حشرات (پشه) و یا انتقال دام‌های بیمار بروز و ظهور می‌کند.
تب بال، آب ریزش چشم و بینی، مشکلات حاد تنفسی، برجستگی خاص در پوست دام، کاهش شیر، سقط جنین و عدم توانایی حرکت به دلیل تورم پاها در دام از جمله علایم بیماری لمپی‌اسکین در بین دام‌ها است.
بیماری پوستی لمپی‌اسکین، بیماری مشترک بین انسان و دام نبوده و تنها جمعیت دامی گاو و گوساله درگیر این بیماری می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا