روسیه: اروپا مسئولیت خود برای حفظ برجام را درک کند

وزیر خارجه روسیه در نشست وزراتی بریکس از کشورهای اروپایی طرف توافق هسته‌ای با ایران خواست مسئولیت خود برای حفظ این توافق را درک کنند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه جمعه در نشست وزراتی گروه «بریکس» تصریح کرد مطالبه از ایران برای اجرای یکجانبه توافق هسته‌ای برجام، «غیرسازنده» است. 

به نوشته خبرگزاری ایتارتاس لاوروف گفت: «اوضاع ایران نگرانی‌های جدی ایجاد می‌کند. همکاران آمریکایی علاوه بر خروج از برنامه جامع اقدام مشترک در خصوص برنامه هسته‌ای ایران که به تأیید شورای امنیت رسیده با تهدید به اعمال تحریم‌های یکجانبه از اجرای قطعنامه شورای امنیت توسط بقیه جلوگیری می‌کنند.»

وزیر امور خارجه روسیه گفت: «ما از همکاران ایرانی‌مان می‌خواهیم خویشتنداری نشان دهند. ما می‌گوییم که آنها به معاهده منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای، توافق پادمانی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و پروتکل الحاقی به آن پایبند هستند.»

وی اضافه کرد: «همزمان، طرح این مطالبه که ایران به صورت یکجانبه به تعهداتش ذیل برجام پایبند بماند، وقتی که سایر طرف‌‌های توافق و به خصوص همکاران غربی ما به آنها پایبند نیستند، غیرسازنده است.»

وزیر خارجه روسیه در ادامه گفت از کشورهای اروپایی طرف توافق می‌خواهد مسئولیت خودشان برای حفظ توافق هسته‌ای را درک کرده و به تعهدات خودشان در زمینه توسعه پیوندهای اقتصادی با ایران عمل کنند.  

کشورهای اروپایی بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام وعده دادند با تضمین منافع اقتصادی ایران زمینه‌های ادامه پایبندی ایران به این توافق را فراهم آورند. مقام‌های ایران می‌گویند این کشورها علی‌رغم ایستادگی‌های لفظی و سیاسی در برابر اقدام آمریکا هیچ اقدام عملی برای محقق کردن این وعده‌ها صورت نداده‌اند. 

با گذشت یک سال و محقق نشدن وعده‌های اروپا، شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه‌ای روز ۱۸ اردیبهشت‌ماه به طرف‌های توافق هشدار داد در صورتی که ظرف ۶۰ روز به تعهدات خود در زمینه‌های نفتی و بانکی عمل نکنند ایران طبق مفاد برجام، از تعهدات خود ذیل این توافق خواهد کاست. 

جمهوری اسلامی ایران تا کنون در دو گام از تعهدات خود کاسته و از ۱۶ تیرماه  یک ضرب‌الاجل ۶۰ روزه دیگر برای محقق شدن تعهدات سایر طرف‌ها صادر کرده است. تهران گفته در صورتی که تغییری در وضعیت ایجاد نشود از ۶۰ روز دیگر گام سوم را اجرایی خواهد کرد. 

طرف‌های برجام در بند ۲۶ این توافق متعهد شده‌اند  «از بازگرداندن یا تحمیل مجدد تحریم هایی که اجرای آنها را وفق این برجام لغو کرده است» خودداری نمایند. در این بند همچنین آمده است: «ایالات متحده، با حسن نیت، نهایت تلاش خود را برای دوام این برجام و پیشگیری از ایجاد تداخل در تحقق بهره‌مند شدن ایران از لغو تحریم‌های مشخص شده در پیوست دو به عمل خواهد آورد.»

ایران گام اول در این راستا را هجدهم اردیبهشت برداشت و اعلام کرد دیگر به سقف ۳۰۰ کیلویی در نظر گرفته شده در برجام برای ذخایر اورانیوم ۳٫۶۷ درصدی خود مقید نخواهد بود. (جزئیات بیشتر)

گام دوم هم ۱۶ تیرماه برداشته شد و مقام‌های دولت ایران اعلام کردند تهران تصمیم گرفته است سطح غنی‌سازی اورانیوم را از ۳.۶۷ درصد افزایش دهد. 

 توافق هسته‌ای برجام ایران را ملزم کرده بود طی مدت ۱۵ سال، ذخائر اورانیوم خود را در حد ۳۰۰ کیلوگرم «هگزافلوراید اورانیوم» غنی شده تا ۳.۶۷ درصد یا معادل آن در سایر اشکال شیمیایی محدود کند.


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا