کاهش ۷۶ فرآیند بوم‌گردی برای تسهیل گردشگری آذربایجان‌شرقی

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی از کاهش تعداد ۷۶ فرآیند مربوط به ایجاد و راه‌اندازی اقامتگاه‌های بوم‌گردی در این استان خبر داد.

مرتضی آبدار روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، افزود: در زمان حاضر تعداد ۱۹۷ اقامتگاه بوم گردی در آذربایجان شرقی مجوز فعالیت دارند که هر کدام از آنها می تواند رونق و گسترش صنعت گردشگری در استان را سبب شود و میراث فرهنگی تلاش می کند روند صدور مجوزها برای راه اندازی این اماکن اقامتی را تسهیل کند.

وی اظهار داشت: در سال های گذشته به دلیل وجود برخی مراحل اداری زاید صدور مجوز برای متقاضیان مدت ها طول می کشید که با اصلاح روند و حذف مراحل اضافی در فرایندهای مربوطه، طی ماه های اخیر سیر صدور مجوزها تسهیل و سرعت گرفته است.

آبدار با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون تعداد ۲۰ فقره مجوز راه اندازی اقامتگاه بوم گردی از سوی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی صادر شده است، اضافه کرد: اغلب این مجوزها در بخش های جنوبی و شمال استان متمرکز است.

وی گفت: ما به هیچ عنوان در حوزه رونق صنعت گردشگری بوم گردی به دنبال کمیت نیستیم بلکه محور فعالیت ها و اهداف ما در این زمینه فرآیندسازی و کیفیت بخشی به خدمات ارایه شده به گردشگران در این مکان ها است.

آبدار از تعریف ۲۰۰ مسیر گردشگری آذربایجان شرقی برای نخستین بار خبر داد که طی آن با راه اندازی نرم افزارهای مربوطه از جمله مسترترید (آقای سفر) تمامی الزامات و امکانات مورد نیاز برای سفر راحت و سهل گردشگران به نقاط دیدنی و رفاهی استان پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: در همین رابطه تاکنون تعداد ۲۰۰ بلد محلی نیز در نقاط مختلف آذربایجان شرقی برای راهنمایی گردشگران داخلی و خارجی آموزش دیده اند که اغلب آنها از اهالی همان مناطق هستند تا با آگاهی و شناخت کامل از نقاط و مسیرهای گردشگری، افراد مورد نظر را به خوبی راهنمایی کنند.

آبدار توجه به زیرساخت های گردشگری را مهمترین اولویت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان برشمرد و اظهار داشت: بر همین اساس سند تدبیر و توسعه این حوزه با نظرات کارشناسی استادان دانشگاه و صاحب نظران فنی تهیه و تدوین و در شورای اداری و کارگروه گردشگری آذربایجان شرقی مصوب شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: تمام برنامه ها و گردش کار مجموعه گردشگری استان بر همین مبنا اجرایی می شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا