رشد ۱۰ درصدی مصرف انرژی در اصفهان با استخراج ارزهای دیجیتال

سخنگوی شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان عنوان کرد:

رشد ۱۰ درصدی مصرف انرژی در اصفهان با استخراج ارزهای دیجیتال

به گزارش ارک خبر:سخنگوی شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان با بیان اینکه میزان مصرف دستگاه‌های “ماینر” برای تولید بیت کوین و یا هر ارز دیجیتال دیگر زیاد است، گفت: شبکه برق شهرستان اصفهان امسال بیش از ۱۰ درصد رشد مصرف انرژی داشته است.

محمد علی‌اکبری در گفت‎‌وگو با خبرنگار ایسنا، در خصوص استخراج ارز دیجیتال با برق یارانه‌ای و بدون تعرفه مشخص در اصفهان، با بیان اینکه میزان مصرف دستگاه‌های ماینر برای تولید بیت کوین و یا هر ارز دیجیتال دیگر زیاد است، اظهار کرد: شبکه برق شهرستان اصفهان امسال شاهد مازاد مصرف برق نسبت به سال های قبل است.

وی تاکید کرد: شبکه برق شهرستان اصفهان امسال بیش از ۱۰ درصد رشد مصرف انرژی داشته است و با توجه به ثابت بودن این میزان در شبانه روز، این افزایش حاکی از تغییر مصرف برق شهرستان است.

سخنگوی شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان با بیان اینکه شبکه برق علاوه بر بحث پیک مصرف که به معنای همزمانی مصرف و بار لحظه‌ای است، با بحث میزان مصرف انرژی در ۲۴ ساعت روبرو است، افزود: افزایش بیش از ۱۰ درصدی انرژی در اصفهان و حتی استان اصفهان غیرطبیعی است.

وی با اشاره به اینکه اکنون در بحث کار با دستگاه ماینر گلایه ما نسبت به تولید و استخراج ارزهای دیجیتال و … نیست، گفت: بحث اصلی این است که دستگاه های ماینر باید از برقی با تعرفه مشخص استفاده کند، در حالی که افرادی که نسبت به استخراج ارز دیجیتال اقدام می کنند اغلب از برق کشاورزی که دولت یارانه بالایی به این بخش می دهد بهره برده و موجب ناپایداری شبکه برق می شوند.

علی‌اکبری تاکید کرد: افرادی که خواهان استخراج ارز دیجیتال هستند مانند هر شغل و صنعتی باید درخواست برق با تعرفه مشخص آن را ارائه دهند و با دریافت برق به صورت پایدار و با تعرفه واقعی، هزینه های آن را پرداخت کنند.

وی تصریح کرد: اینکه برخی با برق یارانه ای و یا صنعتی بخواهند کار تجاری انجام دهند، خلاف قانون است؛ چراکه بسیاری از مصارف، بیشتر از مصرف قرارداد اولیه است و این به شبکه توزیع برق آسیب می زند.

سخنگوی شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان با تاکید بر اینکه دائما در حال رصد و بررسی شبکه توزیع برق هستیم، افزود: آمار دقیقی از میزان برخورد با افرادی که ارز دیجیتال در اصفهان با تعرفه برق کشاورزی استخراج می کنند، نداریم و البته با شناسایی موارد، برق آنها قطع می شود.

وی در خصوص میزان مصرف دستگاه های ماینر برای استخراج ارزهای دیجیتال، گفت: هر دستگاه ماینر به صورت ساعتی بین ۱٫۵ تا ۱٫۹ کیلووات و تا نزدیک به سه کیلووات برق مصرف می کند که این رقم در شبانه روز عدد بزرگی است. البته این افراد تنها با یک دستگاه ماینر کار نمی کنند و همزمان از چند دستگاه استفاده می کنند. 

علی‌اکبری همچنین افزود: مشکل اساسی این است که متاسفانه بسیاری از افراد با استفاده از دستگاه های بی کیفیت که مصرف برق بالایی دارند، ارز دیجیتال استخراج می کنند و با توجه به اینکه بهای ارز برای آنها ارزان است مصرف بالای برق برای آنها اهمیتی ندارد، اما اگر برق با تعرفه مشخص و واقعی تحویل آنها شود، در صورت صرفه اقتصادی نسبت به استخراج بیت کوین اقدام می کنند.

وی با بیان اینکه در صورت مشاهده دستگاه های ماینر، به صورت موقت برق آن مجموعه قطع می شود تا نوع مصرف با تعرفه یکسان شود، تاکید کرد: البته در شورای اقتصاد، پیشنهاد وزارت نیرو برای تعرفه برق استخراجِ ارزهای دیجیتال مطرح شد و حتی به تصویب رسیده است و این پیشنهاد به هیئت وزیران داده شده است.

به گفته سخنگوی شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان، بنا بر پیشنهاد وزارت نیرو چون ارز دیجیتال، بین المللی است و توزیع جهانی دارد، قیمت برق آن نیز باید بر بنای برق صادراتی تعیین شود.نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا