سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری شرکت ملی مس در آذربایجان‌شرقی

 مدیرعامل شرکت ملی مس ایران گفت: این شرکت در استان آذربایجان‌شرقی یک میلیارد دلار در قالب ۱۷ طرح سرمایه گذاری کرده است.

اردشیر سعد محمدی عصر پنجشنبه در مراسم اختتامیه هفتمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی در تبریز با بیان اینکه امیدواریم نتایج سرمایه گذاری در مس آذربایجان تا پایان سال آینده به تولید انبوه برسد، اظهار کرد: این امر باعث ایجاد گردش نقدینگی به میزان هفت هزار میلیارد تومان در سال خواهد شد.

وی از افتتاح طرح آهک اهر و فاز سه کنسانتره مس سونگون در دهه فجر خبر داد و گفت: طرح ذوب و پالایش نیز به زودی عملیاتی می‌شود.

سعدمحمدی افزود: امسال ساخت ۱۷۱۰ قطعه در دستور کار قرار دارد که ۶۲۰ قطعه به نتیجه رسیده است و ۱۰۹۰ قطعه هم در استان آذربایجان‌شرقی با مهندسی معکوس توسط شرکت‌های فناور تولید می شود.

وی افزود: سال گذشته یکهزار و ۷۲ قطعه به ارزش ۲۲۰ میلیارد تومان ساخته شد و امسال ساخت ۱۲۸ قطعه کالای استراتژیک توسط سازندگان داخلی استان آذربایجان شرقی با ۱۸۰ میلیارد تومان ارزش ساخته شد و بیش از ۳۰ شرکت برای ساخت این اقلام فعالیت داشتند.

مدیرعامل شرکت مس ایران کاهش ارزبری این قطعات داخلی ساز را ۶۸۳ هزار یورو اعلام کرد و افزود شرکت مس از تمام سازندگان داخلی حمایت قطعی می کند.

وی با بیان اینکه ترکیه سالانه ۵۰۰ هزار تن مس کاتدی از ازبکستان و قزاقستان وارد می‌کند، گفت: اینکه ما حداقل ۲۰ درصد فضای وارداتی ترکیه را به استان آذربایجان شرقی انتقال دهیم جزو اهداف اصلی شرکت مس است و امیدواریم تا دو سال آینده تحقق یابد.

سعد محمدی خاطرنشان کرد: در اتحادیه اروپا مس به عنوان اولین عنصر سرمایه‌گذاری تدوین شده است و تا ۱۰ سال آینده ۳۰ درصد خودروها برقی خواهد بود که در خودروهای معمولی تا ۲۰ کیلوگرم از مس استفاده می‌شود در حالیکه در خودروی برقی تا ۸۰ کیلوگرم استفاده می‌شود.

هفتمین نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری ربع رشیدی ( RINOTEX ۲۰۱۹ ) از تاریخ ۱۷-۱۳ آبان ماه سالجاری در محل نمایشگاه های دائمی بین المللی شهر تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی برگزار شد.

این نمایشگاه با هدف کمک به تجاری سازی فناوری، بسترسازی برای تکمیل چرخه‌ی علم و فناوری تا کسب و کار و افزایش صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان در چهار بخش :” ایده‌های فناورانه و طرح های استارتاپی “، ” توسعه و تجاری سازی فناوری”،  ” فروش محصولات دانش بنیان ” و  ” معرفی نیازمندی‌های فناورانه ” برگزار شد.

اختتامیه این نمایشگاه به خاطر وقوع زلزله آذربایجان شرقی با تاخیر یک هفته ای برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن