ایجاد بانک اطلاعاتی طراحان مد و لباس در آذربایجان‌شرقی

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی گفت: در کارگروه مد و لباس آذربایجان‌شرقی تصمیمات مهمی گرفته و تصویب شد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز، محمد پور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با تاکید بر ساماندهی حوزه مد و لباس در جامعه، گفت: در این حوزه باید به نماد‌های سنتی و بومی توجه بیشتری شود.

 محمدپورافزود: بازطراحی و استفاده از نماد‌های سنتی و بومی و هویت ملی در قالب الگو‌ها و سلایق پوششی امروز جامعه از اولویت‌های حوزه مد و لباس است.

او با تاکید بر لزوم اجرای قانون ساماندهی مد و لباس و آیین نامه‌های ابلاغی از سوی دستگاه‌ها و سازمان‌ها و ارائه گزارش‌های مربوطه گفت: هدف از این قانون حفظ و تقویت فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی گفت: با توجه به اینکه پوشاک از حوزه‌های چالش برانگیز و اثرگذار در مباحث اجتماعی و رفتار‌های عمومی است و نوع پوشش افراد با هویت، نگرش ها، باورها، افکار و عقاید افراد نسبت دارد باید این صنعت تولیدی بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

محمدپور با اشاره به پوشش‌های غالب و علایم و نماد‌های بکار رفته در لباس‌های رایج در جامعه گفت: در این زمینه اقدام ثمربخشی انجام نشده است و نگاهی گذرا به نوع لباس‌های مورد استفاده در معابر و فضا‌های عمومی نشان می‌دهد که آن‌ها کمترین ارتباط و تناسبی با هویت فرهنگی و ملی ایرانی دارند و بطور قطع چنین پوشش‌هایی اثری مستقیم و غیرمستقیم بر تعاملات مردم و رفتار‌های اجتماعی و عمومی دارند.

او قانون ساماندهی مد و لباس را قانونی مترقی دانست و افزود: این قانون پس از ۴ دهه پدیده‌ای بنام مد را به رسمیت شناخته و هر چند هدف از آن بازگشت به الگو‌های سنتی گذشته و مد‌های وارداتی نیست، اما نباید الگو‌های اصیل سنتی نیز به بوته فراموشی سپرده شوند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی گفت: باید با همفکری و همراهی کارشناسان عوامل دخیل در حوزه مد و لباس، سبک‌های پوششی سنتی و اصیل بازطراحی و برای پاسخ به نیاز‌ها و خواسته‌های نوین با استفاده از شیوه‌های نو ارائه شود که همین امر وظیفه کارگروه مد و لباس را بسیار خطیر و مهم می‌کند.

محمدپوربا تاکید بر لزوم اجتناب از نگاه‌های افراطی در حوزه پوشش‌های سنتی و گرایش به مد و پوشش‌های مبتنی بر نگاه غربی افزود: کارگروه مد و لباس استان باید با اتخاذ روشی میانه و جامع، علاوه بر معرفی الگو‌ها و اسلوب‌های پوشش سنتی، موضوع مد و سبک‌های جدید را در بازطراحی و ارائه این الگو‌ها مورد توجه قرار دهد.

او گفت: بر همین اساس شیوه‌های نوین برخورد با حوزه پوشاک با در نظر گرفتن نماد‌های اصیل ملی و محلی نیز باید در موضوع مد و لباس مورد توجه جدی قرار گیرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با بیان اینکه نوع پوشش و لباس افراد در واقع پرچم هویتی آنهاست، گفت: ما باید به دور از افراط و تفریط نسبت به سبک‌ها و الگو‌های پوششی گذشته و با استفاده از طراحی‌های جدید و بروز در حوزه مد و لباس، هویت و نماد‌های فرهنگی و ملی خود را معرفی و ارائه کنیم.

محمدپور افزود: در صورت توجه به ابعاد فرهنگی حوزه مد و لباس استان و اطلاع رسانی درست در خصوص کمیت و کیفیت تولیدات داخلی نه تنها شاهد اثرگذاری در حوزه تولید و طراحی لباس خواهیم شد بلکه بعد اقتصادی و ایجاد ارزش افزوده این حوزه نیز دچار تغییرات مثبت خواهد شد.

او گفت: تسری اقتصاد هنری به عرصه لباس به عنوان کالایی فرهنگی حتی می‌تواند زمینه ساز توسعه صادرات در این بخش نیز باشد.

در این نشست اعضای کارگروه مد و لباس آذربایجان شرقی از سازمان‌های آموزش و پرورش، صمت، صدا و سیما و مدیریت و برنامه ریزی با ارائه گزارشی از فعالیت‌های انجام شده در دستگاه‌های متبوع خود، راهکار‌هایی را در حوزه ساماندهی مد و لباس ارایه کردند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا