آذربایجان شرقی به عنوان دروازه ورود ایران به اروپا و حوزه اوراسیا شناخته شد

استاندار آذربایجان شرقی عضویت ایران در اتحادیه کشورهای اوراسیا را فرصت بزرگی برای این استان ارزیابی کرد و گفت: آذربایجان شرقی به عنوان دروازه ورود به اروپا و حوزه اوراسیا شناخته شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از جلفا، محمدرضا پورمحمدی در آیین افتتاح طرح‌های صنعتی، کشاورزی و گردشگری منطقه آزاد ارس، از فعالیت ۴۴۰ واحد تولیدی و صنعتی در منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس خبر داد و با بیان اینکه ۲۴۰ واحد بهره‌برداری شده و ۱۶۰ واحد نیز در مرحله احداث و تکمیل است، اظهار داشت: علی‌رغم مشکلاتی که نوسانات نرخ ارز ایجاد کرده، خوشبختانه این اقدام به نفع منطقه آزاد ارس رقم خورده و باعث شده تولید در این منطقه رونق یافته و کالاهایی که قبلاً وارد می‌کردیم، اقدام به تولید آن بکنیم.

وی افزود: نوسانات نرخ ارز و افزایش قیمت ارز باعث شده منطقه آزاد ارس به فلسفه وجودی خود که «تولید برای تجارت و صادرات» است بازگردد و شاهد رونق در این منطقه تجاری و صنعتی باشیم.

استاندار آذربایجان شرقی افزایش ۵۰ درصدی صادارت غیرنفتی از استان را نشانه بالندگی صنعت و تجارت آذربایجان شرقی دانست و گفت: با وجود تحریم‌های ظالمانه غرب علیه کشورمان، صنعت‌گران و تولیدکنندگان استان، علاوه بر تأمین نیاز داخل، محصولات خود را به بسیاری از کشورهای آسیایی و اروپایی نیز صادر می‌کنند.

بیشتر بخوانید

وی عضویت ایران در اتحادیه کشورهای اوراسیا را فرصت بزرگی برای آذربایجان شرقی ارزیابی کرد و گفت: آذربایجان شرقی به عنوان دروازه ورود به اروپا و حوزه اوراسیا شناخته شده که منطقه آزاد ارس می‌تواند نقش مهمی در این زمینه ایفا کرده و باعث رونق اقتصادی هرچه بیشتر استان شود.

پورمحمدی با بیان اینکه اگر ده سال به عقب برگردیم، زمین‌های این منطقه بایر بود و کاربری مناسبی نداشت، افزود: با فعالیت منطقه آزاد در جلفا، همه مجموعه ارس در سال‌های اخیر رشد و توسعه قابل توجهی یافت و موجب رونق تولید و اشتغال در منطقه شد که اگر این منطقه فعالیت نمی‌کرد، زمین‌های این منطقه به جای تولید و صنعت، محل چرای دام بود.

وی با تاکید بر اینکه پتانسیل بسیار خوبی در ارس وجود دارد و مناطق آزاد در تحریم نقش بسیار ارزنده‌ای در اقتصاد کشور و استان دارد، خاطر نشان کرد: با غرور و افتخار اعلام می‌کنیم که کالاهایی که قبلاً جزو کالاهای وارداتی بود، امروز علاوه بر تأمین نیاز داخل، صادرات هم می‌کنیم که موجب رونق تولید و اشتغال در منطقه شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا