ساخت و سازهای غیرمجاز در تبریز تخریب می‌شود

شهردار تبریز با بیان اینکه طبق قانون شهرداری می‌تواند آرای ماده ۱۰۰ را در ارتباط با تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز اجرا کند، گفت: در زمان کنونی ۱۲ مورد تخریب در منطقه ۱۰ این شهر شروع شده و ساختمان های غیرمجاز در حال تخریب است.

ایرج شهین باهر، روز یکشنبه در یکصد و پنجاه و هفتمین جلسه شورای اسلامی تبریز با بیان اینکه جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز از عهده شهرداری خارج است، گفت: در این رابطه نیاز به همکاری سایر نهادها و ادارات وجود دارد.

وی افزود: در این رابطه جلسات مختلفی برگزار شده و سعی می شود با همکاری این دستگاه ها اجازه ساخت و ساز غیرمجاز به افراد متخلف داده نشود.

وی با اشاره به برخی ناهماهنگی های دستگاه های خدمات رسان با شهرداری در ارایه انشعاب به متقاضیان، اظهار داشت: ساختمان هایی در بستر رودخانه ها احداث شده که گاز و برق دارد یا ساختمانی در بالای تپه احداث شده و احتمال ریزش دارد ولی از انشعاب گاز برخوردار است.

شهین باهر، ادامه داد: شهرداری از لحاظ قانونی تکلیفی برای احداث مسکن در سکونتگاه های غیررسمی ندارد اما با توجه به وضعیتی که حاشیه نشینی تبریز دارد اعضای شورا و شهرداری با قبول تکلیف در این رابطه اقدامات لازم را انجام می دهند.

وی با تاکید بر اینکه بحث بازآفرینی بافت فرسوده و حاشیه نشینی رسما به عهده دولت است، یادآوری کرد: شهرداری تبریز در خصوص چند پروژه از جمله مقبره الشعرا یا دوکمال کار می کند.

شهردار تبریز گفت: در ارتباط با ساخت و ساز مسکن شهرداری آماده است تا توسط شرکت های زیرمجموعه خود از جمله عمران و خانه سازی بخشی از مشکلات مربوط به ساخت مسکن برای حاشیه نشینان شهر را حل کند.

محله چوخورلار احیا می شود

شهین باهر، با اشاره به لزوم توجه به نوسازی بافت های فرسوده، افزود: در بحث نوسازی بافت های فرسوده در محله چوخورلار ۵۰ درصد این محله تملک شده و تا خرداد ۹۹ بصورت کامل تملک می شود.

وی با بیان اینکه احیای بافت فرسوده با این حجم و وسعت در مرکز شهر برای اولین بار در کشور انجام می شود، گفت: این حجم بیشترین میزان احیای بافت فرسوده در ۴۰ سال گذشته در تبریز است.

شهین باهر ادامه داد: با اینکه پیش از این کمتر از ۲ هکتار بافت فرسوده در تبریز احیا شده است اگر محله چوخورلار احیا شود به اندازه تمام دوران ۳۰ سال گذشته بافت فرسوده احیا می شود.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تبریز هم بر ضرورت تشکیل معاونت پایش در شهرداری تبریز برای نظارت بر ساخت و سازهای غیر مجاز تاکید کرد. 

فریدون بابایی اقدم پیشنهاد کرد برای نظارت بر بحث ساخت و سازهای غیر مجاز در شهر تبریز معاونت پایش ایحاد شود تا این موضوع مدیریت شود.

وی ادامه داد: شورای شهر باید به موضوع ساخت و سازهای غیر مجاز ورود کند چراکه در این خصوص مصوبه داریم، از مرکز پژوهش های شورا نیز می خواهم در این موضوع ورود کند.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تبریز افزود: باید تدابیر لازم برای ساخت مسکن برای افراد بی بضاعت اتخاذ شود و در این خصوص تمام نهادها به شهرداری کمک کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا