نزاع در آذربایجان‌شرقی بیش از ۳۲ هزار نفر را به پزشکی قانونی کشاند

در ده ماهه اول سالجاری ۳۲ هزارو ۵۵۴ نفر به دلیل صدمات ناشی از نزاع به ادارات پزشکی قانونی آذربایجان شرقی مراجعه کردند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۹۱ نفر کاهش یافته است.

از کل مراجعان نزاع در ۱۰ ماهه نخست سال جاری هشت هزارو ۸۳۹ نفر زن و ۲۳ هزار و ۷۱۵ نفر مرد بودند و این در حالی است که تعداد مراجعین مرد درده ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۷ نفر افزایش و مراجعین زن حدود دو درصدکاهش داشته است.

مصدومین مدعی نزاع در دی ماه امسال نیز برابر با هزار و ۹۸۵ نفر است که این رقم طی دی ماه سال گذشته برابر با دو هزار و ۴۱۳ نفر بوده و حدود ۱۸ درصد کاهش یافته است.

کل آمار مراجعین مدعی نزاع در سال گذشته ۳۷ هزار و ۴۳۷ نفر بوده که از این تعداد ۱۰ هزار و۳۰۸ نفر زن و ۲۷ هزار و ۱۲۹ نفر مرد بودند.

به گزارش روابط عمومی پزشکی قانونی آذربایجان شرقی، مراجعان نزاع در هنگام مراجعه به پزشکی قانونی به نکات زیر توجه داشته باشند:

. ظاهر خون آلود تاثیری در صدور نظریه کارشناسی توسط پزشکی قانونی ندارد، آنچه مبنای صدور نظریه کارشناسی در خصوص جراحات است، نوع جراحت و عمق آن است.لذا معاینه دقیق تر ضایعات نیازمند تمیزبودن موضع و بررسی دقیق آن توسط کارشناس پزشکی قانونی است.

. هم چنین باید افزود که دیگر چیزی به نام طول درمان در پزشکی قانونی تعیین نمی شود و این هم یکی دیگر از باورهای نادرست به یادگار مانده از گذشته است.

. برای صدور نظریه کارشناسی در خصوص صدمات ناشی از نزاع توسط سازمان پزشکی قانونی ارائه معرفی نامه از مراجع قضایی و یا کلانتری الزامی است.

. در مواردی برای بررسی دقیق تر جراحات و یا عوارض صدمات نیازمند اخذ مشاوره و یا تصویربرداری و یا سایر اقدامات پاراکلنیکی هستیم. این امر برای حفظ حقوق مراجعین و اظهار نظر دقیق در خصوص صدمات است، لذا صبر و شکیبایی بیشتر مراجعین را می طلبد.

. در صورت وجود جراحات و صدمات عمده و تهدید کننده ، فرد می تواند پس از انجام اقدامات درمانی به پزشکی قانونی مراجعه کند. سوابق اقدامات انجام شده از سوی پزشکی قانونی از مرجع درمان کننده اخذ خواهد شد تا حقی از فردی ضایع نشود.

. صدمات ایجاد شده در نزاع (شامل آثار ضرب و جرح) یا مشمول دیه است یا ارش. در دیه که مقدار مال معینی است و در شرع مقدس به سبب جنایات غیر عمدی بر نفس، عضو یا منفعت یا جنایات عمدی در مواردی که به هر جهت قصاص ندارد، مقرر شده است. در مواردی که برای صدمه وارده دیه مقدر وجود نداشته باشد کارشناس پزشکی قانونی بر اساس نوع جراحت و کیفیت آن و تاثیر بر سلامت مجنی علیه و ایجاد یا عدم ایجاد نقص عضوی و تاثیر در کارایی عضو یا اندام اقدام به تعیین ارش می‌کنند که میزان ارش نسبت به دیه کامل انسان تعیین می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا