اسماعیلی: اگر آمریکایی‌ها می‌خواهند کمک کنند تحریم‌ها علیه ایران را بردارند

سفیر ایران در کرواسی اظهارات مقامات آمریکایی درباره کمک به مردم ایران را صرفا نمایشی برای انحراف افکار عمومی از ظلمی که به این مردم وارد شده خواند و گفت: اگر واقعا می‌خواهند کمک کنند، تحریم‌ها را بردارند.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «پرویز اسماعیلی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در زاگرب با روزنامه «وچرنی لیست» کرواسی گفتگو کرد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در این گفتگو با بیان اینکه ماموریت من جهش در روابط صمیمی دو ملت و اجرای توافقات تهران – زاگرب است٬ عنوان کرد: ایران می‌تواند مطمئن‌ترین منبع انرژی کرواسی و انتقال آن به اروپا باشد.

اسماعیلی در بخشی از این گفتگو تحریم‌ها را از علل اصلی آسیب دیدن ملت ایران از کرونا خواند و ادعای کمک دولت آمریکا را حکایت«اشک تمساح» توصیف کرد.

سفیر ایران در کرواسی همچنین دکترین ترامپ را نقض اصول و مقررات جهانی خواند نه اجرای آنها و آن را تنش در همه مناسبات بین‌المللی عنوان کرد.

اسماعیلی با بیان اینکه تهدیدی برای کشورهای منطقه نیستیم و از سوی آنها هم تهدیدی احساس نمی‌کنیم٬ اظهار داشت: اما اگر آمریکا به ایران حمله کند٬ براساس منطق جنگ محکم پاسخ خواهیم داد.

وی ترور شهید سلیمانی را جنایتی بزدلانه خواند و افزود: کاری را که داعش می‌خواست و نتوانست، ترامپ به عهده گرفت و انجام داد.

سفیر ایران در زاگرب در بخش دیگری از این گفتگو خاطرنشان کرد: اروپا می‌گوید به برجام متعهد است و تحریم‌های یکجانبه آمریکا را هم قبول ندارد٬ پس چرا آنها را اجرا می‌‌کند؟ انتظار داریم اروپا حداقل به خاطر موازین انسانی٬ اجرای تحریم‌ها را کنار بگذارد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: ایران خواهان اروپای یکپارچه و مقتدر است.

مشروح این گفتگو را در زیر می‌خوانید.

سوال: ایران این روزها با توجه به کمبود دارو و تجهیزات پزشکی٬ چگونه مقابله با ویروس کرونا را انجام می‌دهد؟

اسماعیلی: سازمان بهداشت جهانی (WHO) قبل و بعد از شیوع کرونا اعلام داشته که استاندارد زیرساخت‌های درمانی ایران و توانایی پزشکان ایرانی بسیار بالاست. مشکل اصلی ما نرسیدن به موقع و کافی دارو به بیماران و تجهیزات پزشکی به کادر درمانی است.

همه مسئولان و مردم ایران بسیج شده‌اند. تمام امکانات داخلی را برای حفاظت از شهروندان خود و غلبه بر ویروس کرونا به کار گرفته‌ایم٬ اما این نافی مسئولیت دولت آمریکا در گسترش بیماری در ایران و مرگ مبتلایان به دلیل عدم دسترسی به دارو نیست.

سوال: ایران دومین کشور پس از چین بود که ویروس کرونا در آن همه گیر شد٬ دلایل این امر چیست؟

اسماعیلی: ویروس کرونا از چین٬ ایران و هیچ کشوری برای ورود ویزا نگرفت. همه جهان را غافلگیر کرد. داده‌های علمی نشان می‌دهد که خیلی از کشورها٬ حتی در اروپا٬ زودتر از ایران دچار ویروس کرونا شده‌اند.

پاندمی کرونا یک تهدید جهانی است٬ اما برخی از آن به عنوان یک ابزار سیاسی استفاده می‌کنند. هم آنها که ماه گذشته ایران را از طریق رسانه‌هایشان بابت گسترش ویروس کرونا سرزنش می‌کردند٬ امروز بالاترین آمار مبتلایان را در جهان دارند و ما البته از این موضوع و بیماری همه ملت‌ها بسیار متاسفیم.

سوال: آقای جوزپ بورل نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور بین‌الملل و سیاست های امنیتی گفته که اتحادیه اروپا به درخواست کمک بین‌المللی پاسخ می‌دهد. ایران یکی از کشورهایی است که با شدیدترین شکل ویروس کرونا مواجه شده است. چنین کمکی موجب نقض تحریم‌های اعمال شده توسط آمریکا علیه تهران نمی‌شود. آیا این کمک شروع شده است؟

اسماعیلی:دسترسی به دارو و امکانات بشر دوستانه «حق» بنیادین همه ملت ها بویژه هنگام بلایای طبیعی و فراگیر است. کشورهای توسعه یافته و برخوردار هم، مطابق وظیفه انسانی باید به کشورهایی که بیشتر درگیر ویروس هستند٬ کمک کنند. این دقیقا به نفع خودشان هست. چون گسترش پاندمی به هر میزان، تهدید بیشتر برای همگاناست.

بر همین مبنا در مصوبات اخیر سران اتحادیه اروپایی هم کمک به سایر کشورها از جمله ایران تاکید شد. ما هم استقبال می‌کنیم و در مبارزه با کووید ۱۹ خود را کنار اروپا می‌دانیم.

اما اروپا می گوید که به برجام متعهد است و تحریم‌های یکجانبه آمریکا را قبول ندارد٬ پس چرا آنها را اجرا می‌کند؟

انتظار این بود که اروپا حداقل به خاطر موازین انسانی، اجرای تحریم‌ها را کنار بگذارد.

گویا اتحادیه اروپا ۲۰ میلیون یورو از طریق سازمان صلیب سرخ بین المللی برای کمک به ایران اختصاص داده ولی تاکنون کمکی به ایران نرسیده است. البته تعدادی از دولت‌ها و مردم کشورهای اروپایی کمک‌هایی ارسال کرده‌اند که تشکر می‌کنیم.

سوال:ایران خواستار آزاد سازی پول‌های توقیفی خود شده است. آیا با این درخواست موافقت شده و اگر چنین است، چه میزانی از پول‌ها آزاد ‌می شود؟

اسماعیلی: پول های مورد اشاره متعلق به ملت ایران است. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا صراحتا گفت که پول‌ها آزاد نخواهد شد.

تاکنون با درخواست ایران موافقت نشده و هیچ رقمی از دارایی ها بلوکه شده ایران آزاد نشده است.

وقتی آمریکا با آزادی پول‌های ما موافقت نکرد، از صندوق بین المللی پول مبلغ ۵ میلیارد دلار درخواست وام کردیم. مقامات سازمان ملل و اتحادیه اروپا هم از این درخواست حمایت کردند. ما هم اطلاعات لازم را به این صندوق داده‌ایم اما هنوز منتظریم. شاید آمریکا آنجا هم علیه ما اعمال نفوذ کند.

سوال: چرا دولت ایران کمک‌های آمریکا برای مبارزه با ویروس کرونا را رد کرد و از آمریکا خواست به جای آن تحریم‌ها را لغو کند؟

اسماعیلی: اگر آمریکا صداقت دارد اموال خودمان را آزاد کند. صحبت مقامات آمریکایی از کمک به مردم ایران٬ فقط یک نمایش است تا افکار عمومی دنیا را از ظلم بزرگی که به ملت ایران می‌کنند٬ منحرف سازند. اگر واقعا می‌خواهند کمک کنند٬ تحریم‌ها را بردارند.

همین روزها پامپئو وزیر امور خارجه و برایان هوک مسئول ایران در وزارت خارجه آمریکا گفته‌اند که فشار حداکثری علیه ایران ادامه خواهد یافت. تحریم‌های جدیدتری هم اعمال شده است. پس ادعای کمک آنها به مردم ایران مانند این است که یک تمساح برای قربانی خود اشک بریزد.

ما به فارسی چنین ژستی را «اشک تمساح» می‌نامیم.

سوال:تا چه اندازه تحریم های آمریکا در گسترش سریع ویروس کرونا در میان مردم ایران نقش داشته است؟

اسماعیلی: باید به ایران بروید و از پزشکان و پرستاران بپرسید. اما سران هشت کشور جهان از جمله چین و روسیه به دبیرکل سازمان ملل نامه نوشتند و خواستار لغو تحریم‌ها شدند.

خانم میشل باچله کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل،آقای تدروس آدهانوم رئیس سازمان بهداشت جهانی، تعدادی از سناتورهای آمریکایی، معاون پارلمان آلمان و بسیاری از شخصیت‌های بین‌المللی خواستار لغو یا کاهش تحریم‌ها شدند.

اینها نشان می‌دهد که تحریم‌های آمریکا از علل اصلی گسترش سریع ویروس کرونا و تلفات انسانی آن در ایران بوده است.

سوال:بسیاری از مقامات ایرانی می گویند ویروس کرونا بخشی از جنگ بیولوژیکی آمریکاست؟ آیا شواهدی وجود دارد مبنی بر اینمکه آمریکا ویروس را وارد ایران کرده است؟

اسماعیلی:کشورها و مقامات متعددی در دنیا این اتهام را مطرح کرده‌اند. حقیقت روزی روشن خواهد شد. آنچه امروز مهم است٬ اینکه آمریکا در شرایط سختی که مردم ما داشتند٬ دشمنی را بر انسانیت ترجیح داد.

 آقای ترامپ و پامپئو خصومت‌ها و تحریم‌ها را افزایش دادند و به طور مثال مارک دوبوویتز رئیس موسسه دفاع از دموکراسی آمریکا (FDD)  در اظهارنظری بیشرمانه در مورد این ویروس مرگبار نوشت: «بسیار خوشحالیم که اگر تحریم‌ها نتوانست صادرات غیرنفتی ایران را متوقف کند٬ کرونا این کار را انجام داد.

سوال:بسیاری از رسانه های غربی به پخش تصاویر ماهواره ای اقدام کرده‌اند که ایران برای قربانیان ویروس کرونا قبر دسته‌جمعی ساخته است. آیا این درست است که ایران تعداد واقعی بیماران و فوت شدگان را مخفی می‌کند؟

اسماعیلی: مباحث علمی با پروپاگاندای سیاسی فرق دارد. دفن قربانیان بیماری‌های فراگیر شرایط و الزامات خاص خودش را دارد. به طور مثال پاشیدن آهک در محل دفن اجساد که یک اقدام علمی برای عدم انتقال آلودگی است. ایران هم براساس استانداردهای پزشکی عمل می‌کند. 

وزارت بهداشت ما هر روز آمار مبتلایان به کووید ۱۹ را منتشر می‌کند که در مراجع بین المللی ثبت می شود و سازمان بهداشت جهانی WHO هم تاکید کرده که به آمار ایران اطمینان دارد.

سوال:وضعیت بین ایران و آمریکا پس از ترور سردار شهید قاسم سلیمانی، هر روز با افزایش تنش مواجه است. بدون در نظر گرفتن پاندمی ویروس کرونا٬ آیا شما از وقوع جنگ احتمالی بین دو کشور هراس دارید؟ آیا ایران می‌تواند از لحاظ نظامی با آمریکا رویارویی کند؟

اسماعیلی:ایران و ۱+۵ بر اساس حسن نیت به توافق برجام رسیده بودند. ایران متعهد بود. اوضاع آرام بود و همکاری‌ها پیش می‌رفت.

از همان زمان که آقای ترامپ وارد رقابت‌های انتخاباتی ۲۰۱۶  شد، دور تازه ای از تنش با ایران را آغاز کردکه با ترور شهید سلیمانی به اوج رسید.

ما هرگز از تنش یا جنگ استقبال نمی کنیم. هرگز به همسایه خود حمله نکرده ایم. اما ثابت کردیم که در دفاع از خود شجاع‌ترین مردم جهان را داریم.

به نظر من دولت فعلی آمریکا در ذات خود خشن و جنگ سالار است، اما در برابر ضعیفان. اگر ما ضعف نظامی داشتیم٬ در حمله نظامی درنگ نمی‌کردیم.

سوال:با توجه به اینکه بیشتر محافظه کاران از ابتدا مخالف امضای برجام با جامعه جهانی بودند، پیروزی محافظه کاران در انتخابات اخیر پارلمانی ایران چقدر می‌تواند این تنش‌ها را افزایش دهد؟

اسماعیلی:ذات سیاست خارجی ایران، تنش زدایی و همکاری است. 

برجام نتیجه همین استراتژی بود. سیاست خارجی ایران مانند برجام٬ یک تصمیم ملی است.

 برجام در مجلسی تصویب شد که اصولگرایان اکثریت آن را تشکیل می دادند. لذا رقابت‌های سیاسی داخلی، نقشی در تنظیم اصول سیاست خارجی ایران ندارد.

سوال:در صورت وقوع جنگ در منطقه چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا ایران به اهداف نظامی آمریکا در کشورهای حوزه خلیج فارس حمله خواهد کرد؟

اسماعیلی: امیدواریم چنین نشود. چون به ضرر همه ملتهای منطقه و جهان است. این فقط به سود کارخانه‌های تسلیحاتی آمریکاست.

همانها که به جای سرمایه گذاری برای توسعه، با تحقیر ملت‌های منطقه ما، ثروت آنها را می‌دوشند. صدها میلیارد دلار اسلحه به منطقه می‌فروشند و حتی استفاده از این سلاح‌ها را هم به آنها نمی‌‌آموزند.

ما تهدیدی برای کشورهای منطقه نیستیم و از سوی آنها هم تهدیدی احساس نمی‌کنیم.اما اگر آمریکا به ایران حمله کند٬ ما هم براساس منطق جنگ و حق مشروع خودمان پاسخ محکم خواهیم داد.

سوال. چرا شما فکر می کنید دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در حال حاضر تنش ها را افزایش می‌دهد؟

اسماعیلی: برای دنیا ثابت شده که رئیس جمهور فعلی آمریکا رفتار متعادل و قابل اعتمادی ندارد.

دکترین آقای ترامپ نقض قوانین‌ بین‌المللی و حتی داخلی ایالات متحده است٬ نه اجرای آنها. این یعنی تنش در همه مناسبات بین‌المللی.

در حالی که برجام نتیجه حداقل ۱۲ سال مذاکره سنگین بوده، اول از آن خارج شد و بعد گفت فقط با یک ملاقات همه تحریم‌ها را برمی‌دارد! و زمانی که ترامپ رئیس جلسه شورای امنیت سازمان ملل بود٬ کشورها را به خاطر رعایت قطعنامه ۲۲۳۱ این شورا تحریم کرد.

ترامپ روحیه تهاجمی، تحکمی و تحقیر کننده نسبت به بقیه ملتها، دولتهای همپیمان آمریکا در اروپا و حتی هم حزبی‌های خود در حزب جمهوریخواه دارد. خروج یکجانبه از سایر پیمان‌های بین‌المللی مثل پیمان پاریس یا نهاد یونسکو و پیمان نفتا و … تفاوتی با خروج از برجام ندارد. او در حالی که در کانادا توافقی را با گروه ۷ امضا کرد، در پرواز برگشت از کبک آن را پس گرفت. این یعنی بی ثباتی و تنش دائم و فراگیر.

تهدید به تحریم اروپا در صورت اتصال به خط لوله گاز نورد استریم ۲، جنگ تعرفه ها با چین، اختلافات با ژاپن و اخلال در تجارت بین‌الملل گوشه‌ای از اقدامات تنش زای ترامپ است و من فکر می‌کنم بیشترین خسارت در این زمینه را اروپا متحمل می‌شود.

سوال. آیا شما باور می کردید که آمریکا یک زمانی  بتواند سردار  قاسم سلیمانی را ترور کند؟

اسماعیلی: کاری را که داعش آرزو داشت انجام دهد و نتوانست؛ آقای ترامپ به عهده گرفت و انجام داد. ترور فردی که باهواپیمای مسافربری و دعوت رسمی وارد کشوری می شود، شجاعت نیست٬ یک اقدام جنایتکارانه و بزدلانه است.

سوال. به نظر شما پاسخ به ترور سردار سلیمانی کافی بود، آیا می توان انتظار داشت که ایران برای انتقام ترور سردار سلیمانی بیشتر از این تلاف کند؟

اسماعیلی: ما منطقه خود را زمین رقابت یا منازعه با آمریکا نمی دانیم. ما همیشه حافظ اصلی ثبات در میان همسایگان،منطقه و امنیت آبراهها بوده ایم. اتفاقا آمریکا کسی را ترور کرد که قهرمان آزادی ملتهای منطقه از شر داعش و تروریستها بود. لذا هیچ اتفاقی جواب خون شهید سلیمانی را نمی دهد.

پاسخی که ایران در حمله موشکی به پایگاه عین الاسد آمریکا داد، هم توانمندی بالای نظامی ایران را نشان داد و هم تکنولوژی دفاع نظامی آمریکا را به چالش کشید. تمام موشک ها ایرانی بودند و به هدف خوردند.

سوال. چقدر صحت دارد که وزیر خارجه فرانسه گفته است “اگر ایران از برجام خارج شود، می تواند طی دو سال به  بمب اتمی دست بیابد؟”

اسماعیلی: مرجع اصلی اعلام نظر در این زمینه آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) است. 

تمام گزارشات آژانس تا کنون موید صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای و اجرای تعهدات ایران در برجام بوده است. ۸۰ درصد بازرسی های آژانس ازکشورهای عضو در ایران انجام می‌شود. لذا پاسخ این سوال را خود آقای لودریان باید بدهد.

ساخت سلاح هسته ای؛ هم مطابق فتوای رهبر انقلاب اسلامی حرام است و هم در دکترین نظامی ایران نیست. برجام،تضمین اطمینان جهانی به همین مساله بود.

سوال: اروپا کاملاً طرفدار توافق هسته‌ای با ایران است اما ظاهرا هیچ اقدامی هم برای مقابله با سیاست‌های تهاجمی و خصمانه آمریکا در قبال ایران از خود نشان نمی‌دهد. ارزیابی شما چیست؟

اسماعیلی: ما محدودیت‌های اروپا در برابر یکجانبه گرایی آمریکا را درک می‌کنیم. اروپا هم نقش مهم و سازنده‌ای در انعقاد برجام داشته و هم به عنوان طرف توافق به ما دو وظیفه داشت.

یکی اینکه اروپا باید بسیار فعالانه تر مانع خروج آمریکا از برجام می‌شد. دیگری اینکه به تعهدات خودش هم عمل می‌کرد.

اروپا برای جبران خروج آمریکا و اجرای تعهداتش از ما چند هفته فرصت خواست. ما یکسال صبر کردیم. من خودم در نیویورک و مذاکرات ۱+۴ جزو هیأت ایرانی بودم.

اروپا ۱۱ تعهد را به ایران اعلام کرد و تا این لحظه حتی به یکی از آنها عمل نکرده است.

اروپا باید قادر باشد از سیاست خارجی و امنیتی مشترک، و همچنین یکپارچگی خود حفاظت کند.

ایران همیشه خواهان اروپای مقتدر بوده است.

سوال: ایران تا حدودی از برجام خارج شده است. آیا ایران به غنی سازی اورانیوم ادامه خواهد داد؟

اسماعیلی: ایران از برجام خارج نشده، بلکه بر اساس ماده ۳۶ آن بخشی از تعهدات خود را کاهش داده تا سایر طرف‌ها به تعهدات خود عمل کنند و برجام مستحکم شود.

اگر آنها به تعهدات عمل کنند، ایران هم به شرایط قبل باز می‌گردد. غنی سازی در ایران هم با نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی در حال انجام است.

سوال. شما اولین سفیری هستید که استوارنامه خود  را به آقای زوران میلانویچ رئیس جمهور منتخب کرواسی تحویل دادید. جلسه شما با ایشان چگونه بود و درباره چه موضوعی صحبت کردید؟

اسماعیلی: مسئول تشریفات ریاست جمهوری کرواسی شرایط دشوار کرونا و محدودیت ملاقات‌های دیپلماتیک را برای من توضیح داد. ما نیز می‌دانیم که این شرایط برای حفظ سلامت عمومی است. من در چنین شرایطی با عالیجناب میلانویچ دیدار و ضمن تقدیم استوارنامه با ایشان گفتگو کردم. از آقای رئیس جمهور که من را به عنوان اولین سفیر پذیرفتند، و از کابینه ایشان بسیار متشکرم.

ملاقات ما خیلی صمیمی بود. ما از مسایل روز مثل لزوم همکاری جهانی برای ریشه کنی پاندمی کرونا٬ از ریشه‌های مشترک فرهنگی دو ملت٬ از روابط بسیار خوب سیاسی میان دو دولت و از ظرفیت های گسترده همکاری در ابعاد دوجانبه٬ منطقه‌ای و بین المللی سخن گفتیم.

ایشان هم از توسعه روابط استقبال و تاکید کرد که حفظ برجام سیاست قطعی اتحادیه اروپا و مورد حمایت کرواسی است.

سوال: وظیفه و اولویت شما به عنوان سفیر جدید در کرواسی چیست؟

اسماعیلی: من به رئیس جمهور میلانویچ گفتم که ماموریت من توسعه روابط دو کشور، به نفع ملت‌های ایران و کرواسی و در همه ابعاد و زمینه‌هاست. من در انجام این ماموریت بسیار جدی و پرکار خواهم بود و امیدوارم مورد حمایت آقای رئیس جمهور و دولت کرواسی باشم.

سوال: کرواسی در جریان سیل ابتدای سال به مردم ایران کمک کرد. چگونه آن را تحلیل می‌کنید؟

اسماعیلی: ماهیت انسانی این کمک ها بسیار ارزشمند است. ما از کرواسی و بخصوص موسسه کمک‌های کرواسی که وظیفه هماهنگی را به خوبی انجام داد٬ تشکر می‌کنیم. روابط دوستانه دو ملت ایجاب می‌کند که در شرایط سخت کنار هم باشند.

همانطور که ایران نیز در مواقع خطیر و از جمله سیل سال‌های گذشته در کنار مردم کرواسی بوده و همیشه نیز خواهد بود.

سوال:کرواسی ریاست شورای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد. آیا کرواسی برای شروع مجدد مذاکرات اتحادیه اروپا و ایران در مورد برجام تلاش می‌کند؟

اسماعیلی: مقامات کرواسی در چارچوب سیاست خارجی مشترک اتحادیه اروپا عمل می کنند. هم اتحادیه اروپا و هم ایران متن برجام را قبول دارند و بر اهمیت آن تاکید می‌کنند. پس مذاکره مجددی لازم نیست٬ برجام نیازمند عمل همه طرف‌ها به تعهداتشان است. موضوعی که رئیس جمهور میلانویچ هم به آن تاکید کرد.

سوال. آیا کرواسی تحریم های تحمیل شده توسط دونالد ترامپ علیه ایران را اجرا می کند؟

اسماعیلی: ما علاقمندی فراوانی برای توسعه همکاری ها داریم و نیز محدودیت‌های کرواسی را درک می‌کنیم.  بعد از برجام  آوریل ۲۰۱۶ خانم کیتارویچ رئیس جمهور در صدر هیاتی ۷۵ نفره سیاسی و اقتصادی به تهران آمد.

مدیران اتاق بازرگانی و ده‌ها شرکت بزرگ کرواسی همراه او بودند. خانم کیتارویچ در جمع بازرگانان دو کشور سخنرانی کرد. در زمان کوتاهی حجم روابط اقتصادی دو کشور به بیش از ۱۰۰ میلیون یورو رسید. ظرفیت زیادی هم برای افزایش این تجارت وجود داشت.

اما در حالیکه هیچ مشکل سیاسی بین دو کشور وجود نداشت؛ به دلیل تحریم‌های غیر قانونی و مقررات فرامرزی یک دولت دیگر٬ ملت ایران و کرواسی از این نفع مشترک محروم شدند. سوال واقعی این است که چرا؟!

سوال: همکاری اقتصادی و سیاسی با کرواسی را چگونه ارزیابی می کنید؟

اسماعیلی: بسترهای مشترک فرهنگی بین دو ملت، سابقه روابط خوب سیاسی، و ظرفیتهای عظیمی برای همکاری به نفع دو کشور وجود دارد.

ایران می تواند مطمئن ترین منبع انرژی کرواسی باشد و به دلیل موقعیت خوب منطقه‌ای کرواسی٬ انرژی خود را از طریق کرواسی به اروپای مرکزی و غربی ترانزیت کند.

ایران هم خود علاوه بر بازاری ۸۰ میلیون نفری، در قلب آسیای مرکزی و بازاری ۵۰۰ میلیون نفری است.ایران و کراوسی می توانند پایه های دو پل، برای ارتباط شرق و غرب باشند.

سوال: آیا شرکت های کرواسی به ایران می روند؟

اسماعیلی: همانطور که گفتم بعد از سفر خانم کیتارویچ به تهران روسای بخش خصوصی و شرکتهای دو کشور رفت وآمدهای بسیار زیادی داشتند. این ارتباطات سود دو طرف را به همراه داشت. 

اما بخاطر تحریم‌های آمریکا قطع شد. مثل الان که کرونا ارتباطات در کل جهان را مختل کرده است.

من قبل از سفر به زاگرب نشستی با مدیران اتاق بازرگانی ایران داشتم. قاطعانه می گویم که ایران همیشه از بازرگانان کرواسی به گرمی استقبال می‌کند.

سوال: برای شما زندگی در زاگرب چگونه است؟

اسماعیلی: به حدود ۸۰ کشور دنیا سفر داشته ام، اما کرواسی انتخاب خودم بود. این کشور و مردم کرواسی را دوست دارم.

 اگر چه طی ۵۰ روزی که در زاگرب هستم بدلیل ویروس کرونا کمتر توانسته ام در جامعه حضور یابم، ولی خود را در خانه احساس می‌کنم. مردم زاگرب دوست داشتنی، آرام و فرهنگ دوست هستند. مثل ایرانیان.

سوال:شما سالهای زیادی روزنامه نگار بودید، کارنامه حرفه ای شما به عنوان روزنامه نگار در بین مردم ایران چگونه بود؟ این نظریه چقدر صحت دارد که کروات‌ها اصالتا اهل ایران هستند. آیا در مورد آن تحقیق کرده‌اید؟

اسماعیلی: حدود ۲۵ سال روزنامه‌نگار بوده‌ام و البته مسئولیت‌های سیاسی هم داشته‌ام. موسس یا مدیر خبرگزاری و برخی روزنامه‌های مهم ایران بوده‌ام. اما افتخار می‌کنم که همیشه یک روزنامه‌نگار بوده‌ام. 

معتقدم عملکرد یک روزنامه نگار را هم مردمش باید قضاوت کنند، نه خودش.

برای این نظریه که کرواتها ریشه ایرانی دارند، تحقیقات و مستندات تاریخی و حتی ژنتیک زیادی تا به حال منتشر شده و بسیاری از مسئولان کرواسی از جمله آقای گردان گرلیچ رادمان وزیر خارجه کرواسی طرفدار این نظریه است و حتی در کتابی به اشتراکات فرهنگی دو کشور پرداخته است.

آقای دراگو اشتامبوک سفیر بسیار فعال و دانشمند کرواسی در تهران را قبل از سفر دیدم. ایشان که مجموعه شعر خودرا به زبان فارسی منتشر کرده، در جمله ای گفته «هر روز که از حضورم در ایران می‌گذرد٬ در این تز که ریشه کروات‌ها و ایرانی ها مشترک است٬ مصمم‌تر می‌شوم.»

علیرغم این مسایل؛ من تخصصی در تاریخ ندارم. بر عهده پژوهشگران علوم انسانی و مورخان است که به این سوال پاسخ دهند.

اگر چه این مایه خوشحالی و افتخار ماست که کرواتها ریشه مشترکی با ما دارند.

سوال: شما در دفتر دکتر روحانی رئیس جمهور روحانی معاون و مشاور بودید. او به شما قبل از عزیمت به زاگرب چه توصیه‌ای کرد؟

اسماعیلی: با دکتر روحانی رئیس جمهور گفتگوی مفصلی راجع به این ماموریت داشتم. از نقطه نظرات ایشان نیز به دلیل همکاری نزدیک کاملا آگاهم. 

ایشان به من گفت انتظارم این است که در روابط خوب بین دو ملت جهش ایجاد کنی و  روابط دوستانه دو دولت را هم بر مبنای موافقتنامه‌ها و تفاهم نامه‌های مهمی که بین روسای جمهور و مسئولان دو کشور امضا شده٬ پیش ببری.

پس ماموریت من این است که بین دو ملت دو قلب تپنده‌تر و بین دو دولت دو دست صمیمانه و جدی‌تر را سامان دهم.

سوال: تحقیقات مربوط به سقوط هواپیمای اوکراینی به کجا رسید؟

اسماعیلی: این حادثه ای دردناک در پی سلسله تهدیداتی بود که امریکا بعد از ترور سردار سلیمانی ادامه داد. شب قبل این حادثه آقای ترامپ توئیت زد که ۵۲ نقطه ایران به عنوان هدف تعیین شده است. هواپیماهای اف ۳۵ در مرزهای ما پرواز می‌کردند.

طبیعی است که پدافند ایران حساس‌تر از همیشه بود.

نیروهای مسلح ما در اولین فرصت از اشتباه صورت گرفته عذرخواهی و مسئولیت را پذیرفتند. بیشترین قربانیان این حادثه تراژیک، نخبگان ایرانی بودند.

ایران در این زمینه طبق مقررات بین المللی عمل کرد. جعبه سیاه باید در کشوری بازخوانی شود که حادثه در آن رخ داده است.لذا ما از آمریکا به عنوان سازنده هواپیمای بوئینگ خواستیم براساس قرارداد٬ نرم افزار مربوطه را در اختیار ایران قرار دهد. 

 شرکتی که موظف به اینکار بود، به بهانه تحریم نرم افزار را به ما نداد.

علیرغم این؛ ما موافقت کردیم که جعبه سیاه به لابراتوار اوکراین منتقل شود. با همکاری فرانسوی ها و حضور نمایندگان کشورهای ذینفع اطلاعات آن بازخوانی شود و تحلیل نهایی در تهران انجام شود.

سوال: در انتها خودتان اگر مطلبی خطاب به مخاطبان ما دارید، بگویید:

اسماعیلی: کرونا نشان داد که انسانیت یک پیکر واحد است. همانطور که «سعدی» شاعر بزرگ ایرانی گفته است.

تحریم یک عمل سیاسی است که به توسعه٬ رفاه و سلامتی ملت‌ها ضربه می‌زند. کنار گذاشتن تحریم٬ وظیفه‌ای انسانی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا