خدمات درمانی بیماران کرونایی رایگان است

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی تبریز در رابطه با هزینه‌ بیمارانی که به عنوان بیمار کرونایی به مراکز بهداشت یا بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند، گفت: براساس دستور العمل ابلاغی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تمامی خدمات این بیماران اعم از معاینه و دارو رایگان است.

سید یعقوب فتح الهی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران خاطرنشان کرد: همچنین بیمارانی که در بیمارستان‌های دانشگاهی بستری می‌شوند تمامی خدمات به آن‌ها، باید از طریق بیمارستان ارائه شود و هزینه‌ آن بسته به بیمه‌ فرد، از بیمه‌ مربوطه اخذ می‌شود و بیماران تنها ۱۰ درصد هزینه را پرداخت می‌کنند.

وی افزود: کسانی که توان پرداخت هزینه‌ ۱۰ درصد برای دریافت خدمات درمانی را ندارند، از طریق مددکاری نیز شامل تخفیف می‌شوند و پولی از آن‌ها اخذ نمی‌شود.

فتح الهی در رابطه با تامین نیروی انسانی، گفت: همکاران در ستاد دانشگاه خود را ملزم می‌دانند تا منابع انسانی مورد نیاز بیمارستان‌ها و بخش‌هایی که درگیر بیماران کرونایی هستند، را تامین کنند و برهمین اساس افراد جدید الاستخدام از طریق فراخوان و با مجوز وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی شروع به کار کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه نیروهای خارج از دانشگاه علوم پزشکی، می‌توانند به عنوان داوطلب از طریق شرکت در فراخوان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراکز درمانی شروع به کار کنند، افزود: همچنین ۲۶۰ نفر از پرستاران بیمارستان جدید الاحداث مردانی آذر به منظور خدمات رسانی به بیماران حاد تنفسی به سایر بیمارستان‌های استان معرفی شده‌اند.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی تبریز همچنین با بیان اینکه تجهیزات پزشکی مورد نیاز بیمارستان‌های استان به طور کامل و حتی بیش از نیاز بیماران فعلی، تامین شده است، خاطرنشان کرد: به دنبال اجرای موفق طرح تحول سلامت در کشور، تقریبا بخش‌های ویژه‌ تخصصی ما و تعداد تخت‌های مراقبت ویژه‌ بیمارستان‌های استان دو برابر شده و این امر اطمینان خاطری برای ارائه دهندگان خدمت است.

وی با بیان اینکه به تعداد کافی تخت مراقبت ویژه با امکانات کامل در استان وجود دارد، گفت:  سه یا چهار برابر تعداد بیماران بستری فعلی، تخت و دستگاه تنفس مصنوعی آماده به کار داریم و بیماران می‌توانند خدمات لازم را در سریع‌ترین زمان دریافت کنند.

فتح الهی در رابطه با بهسازی بخش‌های بستری، گفت: اورژانس‌ تمامی بیمارستان‌های استان بهینه سازی یا احداث شده‌اند و امکاناتی فراهم شده تا براساس اصول علمی بخش‌ها را جدا کرده و خدمات متفاوتی به بیماران مختلف ارائه شود.

وی بیان کرد: اکثر مراکز سلامت نقاط استان تجدید بنا یا بهسازی شده‌اند و از نظر فیزیکی آمادگی لازم برای پذیرش بیماران و کسب خدمات مورد نیاز را دارند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر چندین دستگاه حمایت تنفسی برای بیمارستان امام رضای تبریز خریداری شده است، گفت: این دستگاه‌ها را برای اینکه بتوانیم کل استان را در مقابل هجوم بیش از حد بیماران پوشش دهیم، خریداری کردیم تا علاوه بر دستگاه‌های ثابت از دستگاه‌های پورتابلی نیز در بخش‌های عادی استفاده کنیم تا خللی در ارایه خدمات به بیماران ایجاد نشود.

 فتح الهی خاطرنشان کرد: تاکنون هیچ کدام از همکاران بیمارستانی حتی لحظه‌ای بدون مراقبت‌های حفاظتی لازم وارد بخش نشده‌اند، ما در این راستا حتی کالا یا برخی لوازم را چندین برابر قیمت از بازار آزاد برای حفاظت از همکاران بیمارستانی  خریداری کردیم تا هیچ کدام از همکاران دلهره‌ای برای آلودگی به بیماری را نداشته باشد.

وی در رابطه با تامین داروی مورد نیاز بیماران در بخش‌های بستری، گفت: هیچ کمبودی در تامین داروی مورد نیاز بیماران استان وجود ندارد و حتی برخی از آن‌ها خارج از مجاری قانونی نیز تامین شده و در اختیار بیماران مراکز درمان و بیمارستان‌های استان قرار می‌گیرد.

فتح الهی اعلام کرد: از اول اسفندماه سال گذشته، جزو اولین دانشگاه‌ها بودیم که در آن افزایش حقوق اتفاق افتاد و با پیگیری‌های ریاست دانشگاه، حقوق اسفندماه بر پایه‌ و اساس احکام جدید پرداخت شد، علاوه بر آن مقرر شده کمک‌هایی برای بخش‌های درمان نارسایی‌های حاد تنفسی پرداخت شود که به محض تخصیص اعتبار در بخش درمان و بهداشت پرداخت خواهد شد.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی تبریز افزود: پیگیری‌های مکرر برای تامین اعتبار جهت پرداخت کارانه و اضافه کاری انجام می‌شود تا در سریع‌ترین زمان به همکاران پرداخت شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا