نخستین پمپ فشار قوی سامانه‌های شیرین‌سازی آب دریا ساخته شد

یک شرکت دانش‌بنیان داخلی برای نخستین بار در کشور پمپ فشارقوی طبقاتی سامانه‌های شیرین‌سازی آب دریا به روش اسمز معکوس را ساخت.

به گزارش خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، متخصصان توانمند یک شرکت دانش‌بنیان پمپ فشارقوی طبقاتی سامانه‌های شیرین‌سازی آب دریا به روش اسمز معکوس را برای نخستین بار در کشور ساختند. این محصول یکی از پیچیده‌ترین پمپ‌ها از نظر فناوری است و جزو تجهیزات پیشرفته محسوب می‌شود.

ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ساخت این پمپ را از اولویت‌های حمایتی خود تعیین کرده بود؛ بنابراین با حمایت این ستاد متخصصان کشور موفق شدند به فناوری ساخت و دانش فنی این پمپ‌ها دست یابند. اکنون این محصول با برند ایران ساخت در داخل تولید می‌شود و علاوه بر پاسخگویی به یکی از نیاز‌های اساسی صنایع زیربنایی کشور، رفع وابستگی خارجی به یکی از تجهیزات مورد استفاده در سامانه‌های آب شیرین کن صنعتی را موجب شده است.

طراحی و ساخت این محصول توسط متخصصان شرکت دانش بنیان مهندسی ماشین‌های دوار خاور طوس با حمایت مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری، ستاد توسعه آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و شرکت مهندسی رعدآب جنوب در سال جهش تولید انجام شد.


بیشتر بخوانید: استفاده از شبیه‌سازی کامپیوتری برای مقابله با ویروس کرونا


شیرین‌سازی آب‌ها با محصولی ایرانی

علی رحیمیان مشهدی مجری این طرح پژوهشی گفت: این تجهیز پیشرفته اهمیت خود را در شیرین سازی آب‌های سطحی و زیر سطحی نشان می‌دهد، همچنین وجود آن در شرایط مقابله با بحران کم آبی برای بسیاری از کشور‌های دنیا و به خصوص کشورهای قرار گرفته در اقلیم‌های خشک و نیمه خشک حاشیه آب‌های شور همچون ایران، دارای اهمیت است.

او ادامه داد: اسمز معکوس (Reverse Osmosis) یا به اختصار RO فناوری مدرنی است که آب شور را برای مصارف متعددی از جمله آب مورد نیاز صنعت و شرب تصفیه می‌کند. در این روش با استفاده از پمپ‌های فشار قوی ساخته شده از آلیاژ‌های ویژه، آب شور به سمت یک غشای مخصوص(Membrane) که دارای منافذ بسیار ریزی است پمپاژ و در نتیجه نمک موجود در آب دریا از آب شیرین جدا می‌شود.

رحیمیان مشهدی با بیان اینکه پمپ فشار قوی ساخته شده توسط دانش‌بنیان‌ها از سری KMSH-RO است، افزود: توربوشارژر (تجهیز مربوط به بازیافت انرژی) مورد استفاده در این فناوری از جمله تجهیزات اصلی آن به شمار می‌رود و از نظر دانش فنی از جمله تحهیزات گریز از مرکز با سطح فناوری بالا طبقه بندی می‌شود. این شرکت دانش بنیان پس از سال‌ها سرمایه گذاری، تلاش و تحقیق و توسعه، موفق به دستیابی به دانش فنی طراحی و ساخت پمپ‌های گریز از مرکز فشار قوی مورد استفاده در سامانه‌های تصفیه آب شور به روش اسمز معکوس RO شد.

به گفته او، این محصول از نظر کیفیت و راندمان قابلیت رقابت با محصولات اروپایی را دارد و می‌تواند سالانه موجب صرفه جویی ارزی بیش از ۵ میلیون دلار شود. فناوری‌های ویژه به کار رفته در ساخت این پمپ امکان بهره برداری در سامانه‌های شیرین‌سازی آب دریا با ناخالصی کل (TDS) تا ۷۰۰۰۰ ppm و محدوده فشار خروجی تا ۷۰ بار و ظرفیت ۱۰۰۰۰ مترمکعب آب شیرین خروجی در روز را دارد و علاوه بر رفع بخش قابل توجهی از نیاز داخلی، امکان صادرات و ارزآوری برای کشور را نیز فراهم می‌کند.

 کاربرد‌های سامانه‌های شیرین‌سازی آب دریا

رحیمیان مشهدی همچنین درباره کاربرد‌های این فناوری گفت: عمده‌ترین مصرف کنندگان این تجهیز، تأمین کنندگان آب شرب شیرین مناطق شهری و روستایی، بخش کشاورزی، صنایع آب بر مانند فولاد و معادن، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و سایر صنایع زیربنایی حاشیه خلیج فارس هستند. با توسعه فناوری مورد استفاده در این پمپ‌ها، امکان ساخت سایر پمپ‌های فشار قوی مورد نیاز صنایع کشور با جنس آلیاژ‌های ویژه از جمله پمپ‌های دفن آب‌های بسیار شور حاصل از استحصال نفت خام در سفره‌های زیرزمینی و حفظ محیط زیست توسط متخصصان این شرکت فناور فراهم شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا