دیپلمات پیشین روسیه: آمریکا دربرابر ایران درمانده شده است

میخاییل گوسیف دیپلمات شوروی سابق و از کارشناسان سیاسی حال حاضر روسیه معتقد است که اشتباهات مختلف دونالد ترامپ در داخل و خارج باعث شده تا آمریکا در برابر ایران به کشوری درمانده تبدیل شود که با وجود استفاده از همه ابزارها علیه تهران به اهداف مدنظر نمی‌رسد.

گوسیف روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا در مسکو با بیان این که ترامپ در حل مسائل آمریکا عاجز و ناتوان شده است، اظهار کرد: رئیس جمهوری آمریکا برای انحراف افکار عمومی به مسائل این کشور، ایران را هدف قرار داده است.

وی افزود: مهم ترین مساله آمریکا در زمان حاضر، شیوع گسترده کرونا در همه ایالت‌های این کشور است که بیش از ۶۷ هزار قربانی گرفته و یک میلیون نفر را هم بیمار کرده که اکثر آنها زمینگیر شده و توانایی کار و فعالیت ندارند.

گوسیف گفت: آمریکا ازنظر شمار قربانیان و بیماران کرونایی در مکان نخست جهان قرار دارد و ترامپ با سیاست‌های نادرست و ندانم کاری و عدم اقدام بموقع در بروز این وضعیت آمریکا مسئول است.

گوسیف یادآوری کرد: اگر ترامپ سهل انگاری نکرده بود و بیماری کشنده کرونا را با آنفلوآنزا مقایسه نمی‌کرد امروز وضعیت آمریکا از نظر شیوع این بیماری به مراتب بهتر بود.

وی خاطرنشان کرد: ترامپ برای کاهش تاثیر این اشتباه مرگبار خود در مساله کرونا، ایران را تهدید کرده است و مدعی شده که واشنگتن قایق‌های سپاه را در خلیج فارس هدف قرار خواهد داد.

دیپلمات شوروی سابق با بیان این پرسش که چرا باید ناوهای آمریکایی در آبهای خلیج فارس حضور داشته باشند و باعث بروز تنش در منطقه شوند، پاسخ داد: حضور ناوهای آمریکایی و غربی در آبهای ساحلی ایران به هیچ وجه امنیت منطقه را تقویت نمی‌کند و در صورتی که کشورهای منطقه به تامین امنیت خلیج فارس و دریای عمان بپردازند، بازدهی این اقدامات بیشتر خواهد بود و تنش از بین خواهد رفت.

کارشناس روس گفت: مساله دیگر ترامپ، شکست سیاست‌های آمریکا در منطقه خاورمیانه است چرا که واشنگتن به اهداف خود در این منطقه دست نیافته است.

وی افزود: آمریکا و متحدان غربی و عربی این کشور میلیاردها دلار برای سرنگونی حکومت قانونی بشار اسد در سوریه هزینه کرده و هزاران تن سلاح در اختیار تروریست‌ها به نام کمک به آزادی و حقوق بشر، قرار دادند.

گوسیف متذکر شد: اگر مداخله‌های غرب نبود صدها هزار نفر از مردم سوریه به خاک و خون کشیده نمی‌شدند و باوجود اینکه ترامپ وعده داده بود پس از پیروزی نیروهای این کشور را از سوریه خارج می کند اما خلاف وعده کرد.

کارشناس روس افزود: ترامپ در عراق نیز به دنبال ایجاد تنش است و با وجود اینکه پارلمان عراق به خروج نیروهای امریکایی رای داده است واشنگتن رفتار غیردمکراتیک خود را در این کشور ادامه می‌دهد.

به گفته گوسیف، ترامپ در عراق نیز ایران را تهدید کرد و در واقع نفرت عمومی در عراق را با سیاست‌های تهران مرتبط می‌داند در حالی که چنین نیست و مردم این کشور خاورمیانه از حضور اشغالگران آمریکایی در کشور خود به ستوه آمده و نمی‌خواهند بیش از این شاهد جنایت‌های نیروهای آمریکایی در کشورشان باشند.

وی افزود: ترامپ در مساله عراق هم اشتباه کرده است و دیر یا زود نیروهای آمریکایی مجبور خواهند شد این کشور را ترک کنند.

گوسیف معتقد است که آمریکا با تحریم ایران نمی‌تواند به اهداف خود دست یابد و خروج دو سال پیش واشنگتن از برجام ضربه شدیدی به وجهه این کشور وارد کرد.

وی ادامه داد: همه جهان شاهد بود که چگونه آمریکا این توافق بین‌المللی را نادیده گرفت و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را نقض کرد و در واقع با این اقدام، بی توجهی به موازین و قوانین بین‌المللی را به جهان نشان داد.

دیپلمات سابق روس خاطرنشان کرد: آمریکا نمی‌تواند به اهداف خود برای عقب نشاندن ایران و جلوگیری از پیشرفت این کشور دست یابد و پرتاب ماهواره نظامی نور۱ ایران این واقعیت را به خوبی نشان داد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا