ماندگاری ویروس کرونا بین ۶ ساعت تا ۳ روز ثابت شده است

یک فوق تخصص ریه، گفت: پوشیدن دستکش ضرورت شستشوی دست را برطرف نمی‌کند، زمانی که از دستکش استفاده می‌کنید قبل از خوردن و آشامیدن باید دست‌هایتان را بشوید.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجید مختاری، با اشاره به شیوع اپیدمی ویروس کووید ۱۹ اظهار کرد: پیشگیری مهم‌ترین راه مقابله با کرونا است شست و شوی دست ساده‌ترین و مؤثرترین راه مبتلا نشدن به این بیماری است.

این فوق تخصص ریه در ادامه شستشوی مکرر دست‌ها را، راه حل بهتری نسبت به استفاده از دستکش دانست و خاطرنشان کرد: در تماس با هر سطحی شستن دست به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون ضروری است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، به افرادی که برای فعالیت‌های ضروری از منزل بیرون می‌روند نیز توصیه کرد: از مایعی که دستکم ۶۰ درصد الکل دارد استفاده کنید و به مدت ۳۰ ثانیه آن را به دست‌تان بمالید تا مطمئن شوید که همه جا را پوشش داده‌اید.

مختاری با اشاره به اینکه پوشیدن دستکش ضرورت شستشوی دست را برطرف نمی‌کند، ادامه داد: زمانی که از دست کش استفاده می‌کنید بعد از رسیدن به منزل بازهم حتماً باید دست‌هایتان را بشویید.

به گفته این فوق تخصص ریه، در هر دو روش شستشوی دست با آب و صابون و یا مایع ضدعفونی کننده، در صورتی که درست انجام شود، در نابودی اغلب میکروب‌ها بسیار مؤثر هستند. اگر در بیرون از خانه هستید، استفاده از ضدعفونی‌کننده‌های دست اغلب بسیار راحت‌تر است.

وی افزود: متأسفانه ویروس کرونا به مدت طولانی در ته کفش باقی می‌ماند، بنابراین توصیه می‌شود خطی را در ورودی درب آپارتمان در نظر بگیرید و هرگز با کفش داخل منزل نشوید.

فوق تخصص ریه و مراقبت‌های ویژه بیمارستان لقمان حکیم گفت: از دست زدن به صورت، چشم و بینی در محیط‌های شلوغ و خصوصاً با دست آلوده پرهیز کنید.

مختاری با بیان اینکه ضدعفونی سطوح خصوصاً سطوحی که به صورت مشترک استفاده می‌شود با محلول‌های بر پایه الکل ضرورت دارد تاکید کرد: ویروس کووید ۱۹ با مایع ظرفشویی، آب و صابون و مایع رختشویی نیز از بین می‌رود.

وی با اشاره به اینکه ماندگاری ویروس کرونا بین ۶ ساعت تا سه روز در دنیا ثابت شده است، توضیح داد: این اطلاعات این پیام را به ما می‌دهد که کاملاً هوشیار باشیم و رعایت بهداشت فردی و توصیه‌ها را جدی بگیریم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در ادامه با بیان اینکه استفاده از ماسک‌های ساده معمولاً با رعایت فاصله دومتری می‌تواند حفاظت ایجاد کند، گفت: افرادی که به کرونا مبتلا شده اند ضرورت دارد حداقل ۱۴ روز در قرنطینه باشند و از ظروف و وسایل شخصی خود استفاده کنند.

مختاری ادامه داد: از روش‌های درست برای سرفه یا عطسه استفاده کنید، دهان و بینی خود را با آرنج خم شده یا دستمال کاغذی بپوشانید و بلافاصله دستمال مورد استفاده را در سطل آشغال بیندازید، و سپس دست‌ها را بشویید.

پرهیز از لمس کردن صورت (دهان، بینی، چشم‌ها)، تمرین رعایت فاصله اجتماعی و پرهیز از بغل کردن یا بوسیدن افراد، سهیم کردن غذا، ظروف، لیوان‌ها و حوله‌ها از دیگر مواردی بود که عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، برای پیشگیری از کرونا به آن اشاره کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا