پنج عامل حفاری غیرمجاز در کلیبر دستگیر شدند

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی گفت: پنج عامل حفاری غیرمجاز در روستای بالاسنگ شهرستان کلیبر دستگیر و یک دستگاه فلزیاب از آنان کشف و ضبط شد.

سرهنگ کاظم داداشی روز چهارشنبه در یک گفت و گوی خبری با اشاره به اینکه استفاده غیرقانونی از فلزیاب پیگرد قانونی دارد، ادامه داد: بر اساس قانون، ساخت، خرید و فروش، نگهداری و استفاده از هرگونه دستگاه فلزیاب و ورود آن به کشور منوط به اخذ مجوز از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است و اگر به‌ منظور کشف آثار و اموال تاریخی باشد، با عوامل متخلف برخورد قانونی می شود.

وی گفت: پس از دریافت اطلاعاتی از دوستداران میراث فرهنگی مبنی بر حضور چند عامل حفاری غیرمجاز در اراضی روستای بالاسنگ برای شناسایی و حفاری نقاط تعیین شده با هدف کشف آثار تاریخی احتمالی، یگان حفاظت میراث فرهنگی آذربایجان شرقی با هماهنگی فرمانده انتظامی شهرستان کلیبر پس از شناسایی و ارزیابی مکان که در منطقه صعب العبور واقع شده بود، در یک عملیات مشترک، متخلفان را  در حین ارتکاب جرم دستگیر کرد.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی افزود: در این عملیات پنج عامل حفاری غیر مجاز به همراه یک دستگاه فلزیاب و سایر ابزار آلات حفاری غیرمجاز، دستگیر و برای برخورد قانونی به مراجع قضایی معرفی شدند.

سرهنگ داداشی با تقدیر از همکاری های مردم و اعضای تلاشگر دوستداران میراث فرهنگی اظهار کرد: از هم استانی های می خواهیم تا در صورت مشاهده هر گونه مورد در این خصوص مراتب را به شماره ۰۹۶۶۲ مرکز پیام یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اطلاع دهند.

آذربایجان شرقی با بیش از یکهزار و ۸۰۰ اثر تاریخی در فهرست آثار ملی از مناطق مهم کشور در زمینه میراث فرهنگی است..

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا