افزایش نگران‌کننده رفت و آمدها در شهرهای کم خطر آذربایجان شرقی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز از افزایش نگران‌کننده رفت و آمدها در شهرهای کم خطر آذربایجان شرقی خبر داد.

محمد حسین صومی در گفت‌وگوی خبری در ساعت ۲۳ جمعه در تشریح این خبر اظهار کرد: به دنبال انتشار اخباری مبنی بر کم خطر بودن شهرهایی مانند خداآفرین، هوراند و جلفا رفت و آمدها در طول چند روز گذشته به این شهرها افزایش داشته است و نگرانیم خود را در قالب افزایش آمار مبتلایان نشان دهد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه هم استانی‌ها در صورت داشتن کم‌ترین علامت نیز به مراکز سلامت ما مراجعه کنند، گفت: برای تشخیص اینکه فرد کرونا دارد یا نه و انجام آزمایش، ۶۰۰ الی ۸۰۰ هزار تومان هزینه می‌کنیم، از این رو علامت‌دارها حتما مراجعه کنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه مطلبی تحت عنوان اینکه بچه‌ها به کرونا مبتلا نمی شوند، مطرح نیست، گفت: گفته شد این بیماری عارضه چندانی در کودکان ایجاد نمی‌کند، اما عوارضی مانند تهوع، استفراغ، اسهال، درد شکم و علایم ریه تب و لرز نیز ممکن است در کودکان دیده شود.

به گزارش ایسنا، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز خاطرنشان کرد: در استان ما نیز مبتلایی زیر یک سال، سه ساله و هشت ساله نیز داشتیم، کودکان هم در صورت داشتن علامت حتما باید تحت مراقبت قرار بگیرند و مراجعه کنند.

وی گفت: موارد نشان داد که کرونا می‌تواند هر نوع علامتی مانند خونریزی مغزی، علایم گوارشی و پوستی هم ایجاد کند.

وی با تأکید بر ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی، اظهار کرد: به نظر می‌رسد مردم یادشان رفته است که چیزی به اسم کووید ۱۹ وجود دارد.

صومی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به وضعیت شیوع کرونا در آذربایجان شرقی، اظهار کرد: نمونه برداری‌ها افزایش چشمگیری داشته و روزانه ۵۰۰ الی ۹۰۰ نمونه برداری انجام می‌شود که ۲۰ الی ۲۵ درصد آن‌ها مثبت هستند.

وی گفت: تعداد فوتی‌های این بیماری امروز، جمعه، نوزدهم اردیبهشت ماه، دو نفر، روز گذشته پنج نفر و روز قبل از آن نیز یک نفر بوده، فوتی‌ها و تعداد بستری و همچنان سیر نزولی دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز بیان کرد: هم اکنون ۵۳۲ نفر در بیمارستان‌های استان و ۱۵۶ نفر از آنان در بخش ویژه بستری بوده و ۸۲ نفر نیز زیر دستگاه تهویه مکانیکی قرار دارند.

وی در بخش پایانی سخنانش از بهبود ۸۲.۵ درصدی مبتلایان به کرونا در استان خبر داد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا