یخچال تاریخی له له بیگ تبریز مرمت می‌شود

شهردار منطقه ۸ تبریز از تهیه طرح مرمتی و آغاز عملیات مرمتی یخچال تاریخی له له بیگ در روزهای آتی خبر داد.

علی مدبر روز سه شنبه ضمن ضروری خواندن مرمت و احیاء این اثر تاریخی گفت: یخچال تاریخی له له بیگ یکی از قدیمی ترین یخچالهای تاریخی تبریز می باشد که طی دهه های گذشته، توسط شهرداری تبریز خریداری شده بود ولی به دلیل عدم استفاده از آن و آسیبهای محیطی، این بنای ارزشمند در آستانه تخریب و نابودی قرار گرفته بود که با کار کارشناسی نقشه های مرمتی این مجموعه تهیه و عملیات پیش مرمتی و ساماندهی این یخچال طی روزهای اخیر توسط معاونت فنی و عمرانی منطقه ۸، آغاز شده است.

وی خاطرنشان کرد: این بنا دارای طاق گنبدی بوده که به دلیل رطوبت ترک های عمیق در آن ایجاد شده و به دلیل  نبود کانال این بنا شدید در معرض رطوبت بوده است که طی روزهای اخیر کارها پیش مرمتی این بنا از جمله پاک سازی داخل بنا و سبک سازی سقف مجموعه انجام گرفته و  در روزهای آینده به مناقصه عمومی خواهد رفت.

شهردار منطقه ۸ افزود: امیدواریم با مرمت اصولی این مجموعه مهارت و دانش معماران گذشته باز تعریف و این عنصر معماری گمشده در فضای شهری امروز احیا شود تا در آینده نزدیک از این یخچال به عنوان کاربری های فرهنگی و گردشگری، استفاده بهینه شود.

یخچال له له بیگ( یوشاری) یکی از یخچال های تاریخی شهر تبریز و مربوط به دوران قاجار می باشد که با ۶۰۰ متر مربع وسعت از یخچال های مهم تبریز محسوب می شود و در کوی شهید یوشاری واقع شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا