لزوم کاهش ۱۰ درصدی آب شرب و بهداشت در اصفهان

با هدف مدیریت مصرف آب در فصل تابستان:

لزوم کاهش ۱۰ درصدی آب شرب و بهداشت در اصفهان

 

به گزارش ارک خبر:معاون بهره برداری  و توسعه آب ، شرکت آبفا اصفهان گفت: عبور از فصل گرم امسال بدون افت فشار یا قطعی آب نیازمند این است که مشترکان دست‌کم ۱۰ لیتر از مصرف سرانه آب در شبانه‌روز را کم کنند.

ناصر اکبری افزود: آبفا استان اصفهان یک میلیون و ۱۸۰ هزار مشترک دارد که حدود ۸۰۰ هزار  از آن، مشترکان خانگی هستند و در صورتی که روزانه هر کدام ۱۰ لیتر از مصرف خود بکاهند روزانه هشت میلیون لیتر صرفه جویی می شود،  که رقم چشمگیری است.

وی اضافه کرد: مصرف آب از آغاز سال تا کنون نسبت به مدت مشابه سال قبل بطور متوسط ۱۸ درصد بیشتر شده و دلیل این امر شیوع ویروس کرونا و تاکید مسئولان بهداشت و درمان بر شستشوی مکرر دست‌ها و رعایت بیشتر مسائل بهداشتی برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری است.

اکبری افزود: سرانه مصرف خانگی آب در استان اصفهان در سال ۱۳۹۷،  ۱۴۹ لیتر در شبانه روز بود که با افزایش مصرف در اواخر سال ۱۳۹۸ این میزان نیز افزایش یافت و کاهش دست کم ۱۰ لیتر در شبانه روز از این رقم، برای سال جاری ضروری و لازم است.

معاون بهره برداری و توسعه آب  شرکت آبفا اصفهان ادامه داد: این میزان افزایش در حالی ثبت شده که روزهای گرم هنوز آغاز نشده که بطور قطع در روزهای آینده درجه حرارت بیشتر و استفاده از آب به ویژه در مصرف کولرهای آبی تاثیر قابل توجهی بر روند مصرف آب خواهد داشت.

وی اضافه کرد: با پیش‌بینی هواشناسی و حتی با تجربه‌ای که از سال‌های گذشته داریم، سال‌هایی که بهاری خنک دارد، تابستانی گرمتر خواهد داشت و با توجه به اینکه بیماری کووید-۱۹ همچنان وجود دارد افزایش قابل ملاحظه مصرف آب در ماه‌های پیش رو پیش بینی میگردد.

اکبری تصریح کرد: بستن شیر آب در زمان شستشوی دست‌ها  و ظروف، وضو گرفتن، استحمام، مسواک زدن کار سخت و پیچیده ای نیست و هر شخصی می‌تواند آن را انجام دهد اما با این حال بسیاری آن را رعایت نمی‌کنند و همین امر سبب هدر رفت حجم قابل توجهی آب در طول روز می‌شود.

معاون بهره برداری و توسعه آب شرکت آبفا اصفهان، نصب تجهیزات کاهنده مصرف آب در منازل را راهکاری دیگر برای مصرف بهینه مایه حیات برشمرد و گفت: انواع سردوش‌ها، شیرآلات اهرمی و یا با چشم الکترونیکی و لوازم دیگر ۳۰ تا ۶۰ درصد صرفه جویی را به همراه دارد و از مشترکان می‌خواهیم از این وسایل هم استفاده کنند.

وی با اشاره به اهمیت استفاده از آب خاکستری در مصارف روزانه تاکید کرد: آب حاصل از شستشوی سبزیجات و حبوبات به شرط عدم استفاده از مواد شوینده براحتی برای آبیاری گلدان و باغچه مناسب است و در نگاه اول در یک خانه حجم زیادی نیست اما وقتی یک شهر یا یک استان همین موضوع ساده و به ظاهر کم اهمیت را رعایت کنند کمک بزرگی به حفظ منابع آبی خواهد بود.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا