ژن درمانی از چاقی جلوگیری می کند

طبق پژوهش های یک محقق ایرانی نوعی ژن درمانی در بدن موش ها به ماهیچه سازی منجر شد و از اضافه وزن جلوگیری کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، تحقیق فرشید گیلک محقق ایرانی و همکارانش در دانشگاه واشنگتن نشان داده یک درمان ژنتیک نوین می‌تواند از چاقی جلوگیری کند. در آزمایش‌ها این درمان بدون نیاز به ورزش به ماهیچه سازی در موش‌هایی منجر شد که رژیم غذایی پرچربی داشتند.

فولیستاتین (Follistatin) پروتئینی است که در بافت حیوانات ترشح می‌شود و نخستین بار در اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی کشف شد. محققان نخست نقش آن به عنوان یک هورمون تولید مثل را بررسی کردند. اما بعداً مشخص شد این پروتئین روی چندفرایند سلولی از جمله ماهیچه سازی تأثیرگذار است.

مطالعات پیشین روی حیوانات نشان داده درمان‌های ژنتیکی برای افزایش ترشح فولیستاتین طراحی شده اند، می‌توانند با برخی بیماری‌های مربوط به کاهش حجم ماهیچه نیز مقابله کنند.

تحقیق جدید تأثیرگذاری این نوع درمان را برای ورم مفاصل و استخوان‌ها با افزایش حجم ماهیچه و کاهش تورم متابولیک مربوط به چاقی بررسی کرده است.

فرشید گیلک محقق ارشد این پژوهش می‌گوید: چاقی مهمترین عامل ریسک برای ورم مفاصل و استخوان‌ها است. اضافه وزن توانایی فرد برای ورزش و سودبردن از درمان فیزیکی را محدود می‌کند.

در این پژوهش موش‌های جوان یک درمان ژنتیک دریافت کردند که هدف آن افزایش ترشح فولیستاتین بود. این حیوانات رژیم غذایی چربی داشتند و در آنها نشانه‌های ورم مفاصل و استخوان‌ها نیز مشاهده شد.

به گفته گیلک آزمایش نشان داد با وجود رژیم غذایی چرب و نبود فعالیت با کمک این درمان، در بدن حیوانات ماهیچه سازی شد و اضافه وزنشان بیشتر نشد. این ژن درمانی کاهش غضروف، تغییر شکل استخوان به دلیل جراحت‌های مفصلی و ورم مفاصل و استخوان را به میزان قابل توجهی کم کرد.

او در این باره می‌افزاید: ما راهی برای ماهیچه سازی سریع با کمک ژن درمانی یافتیم. این درمان تأثیر زیادی روی موش‌ها داشت و وزن آنها را کنترل کرد. همین روند نشان می‌دهد چنین روشی در مقابل آرتروز به خصوص در مورد ابتلای افراد دارای اضافه وزن به آن کارآمد است.

این تحقیق در نشریه Science Advance منتشر شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا