مرمت آسیب‌های قلعه فلک الافلاک با تکنولوژی نوین یک شرکت خارجی

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان از مرمت آسیب‌های قلعه فلک الافلاک با استفاده از تکنولوژی نوین یک شرکت خارجی خبر داد.

سید امین قاسمی اظهار کرد: با توجه به زلزله اخیر در لرستان، ترک‌ها و آسیب‌هایی به این قلعه فلک الافلاک وارد شده که تحت عنوان پروژه مرمت اضطراری در دستور این اداره‌کل قرار گرفته حداکثر تا یک ماه آینده بحث مرمت و مقام سازی قلعه فلک الافلاک به اتمام خواهد رسید.

وی تصریح کرد: ترمیم آسیب‌های وارده این بنای ارزشمند را باید جدی گرفت چراکه اگر مرمت نشوند در صورت تکرار پس‌لرزه‌های بعدی ترک‌خوردگی‌ها عمیق‌تر و خطر بیشتری این بنای ارزشمند را تهدید خواهد کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان با بیان اینکه شرکت نمایندگی استاتیکال به‌صورت تخصصی پروژه مرمت قلعه فلک الافلاک را عهده خواهد داشت افزود: این عملیات به نحوی انجام خواهد شد که ترمیم ترک‌خوردگی‌ها با کمترین دخل و تصرف در سازه بنا اتفاق خواهد افتاد اجرای این پروژه هیچ‌گونه آسیب جانبی و تغییری برای بنای ایجاد نمی‌کند.

قاسمی با اشاره به اینکه در پی وقوع این زلزله قسمتی از موزه نیز آسیب‌دیده، وسایل آن جمع‌آوری و به گنجینه انتقال داده شده گفت: مرمت و بازسازی این موزه، راهرو و دو سالن و همچنین نمازخانه در این فصل از مرمت اضطراری قلعه فلک الافلاک انجام می‌شود.

حسین جعفر بلکو مدیر فنی نمایندگی شرکت استاتیکال جهانی کشور جمهوری چک در ایران نیز پس از بازدید بنای قلعه فلک الافلاک و ترک‌ها و آسیب‌های ناشی از زلزله اخیر بیان کرد: سازه این بنا به دلایل ناشی از قدمت، رانش تپه و در نهایت زلزله اخیراً ترک‌هایی دارد که با استفاده از میله‌های فولادی که خواص شاخص آن ضدزنگ و با فرم خاص مارپیچی است و با ملاتی مخصوص به نام گروت در نقاط آسیب‌دیده ترمیم خواهد شد.

وی عنوان کرد: شرکت مهام بنای افق که به‌صورت انحصاری، نمایندگی استاتیکال جهانی کشور چک در ایران را دارد به‌صورت تخصصی کار مقام سازی بناهای تاریخی را انجام می‌دهد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا