حق بیمه ماه‌های کرونایی کارفرمایی مشمول جرایم تاخیر نمی‌شود

مدیر کل تامین اجتماعی آذربایجان شرقی گفت: حق بیمه کارفرمایی ماه‌های کرونایی شامل اسفند ۱۳۹۸، فروردین و اردیبهشت امسال مشمول جرایم تاخیر پرداخت نمی‌شود.

جعفر سمساری روز پنجشنبه در جلسه ویدیوکنفرانس تبیین قوانین و مقررات سازمان تامین اجتماعی با محوریت تمهیدات این سازمان برای مقابله با ویروس کرونا با تاکید بر اینکه این مجموعه حامی بخش تولید برای عبور از بحران کرونا است، افزود: بر این اساس حق بیمه سهم کارفرمایی ماه‌های یادشده در صورت ارسال صورت مزد و حقوق ماهیانه وفق ماده ۳۹ تامین اجتماعی مشمول جرایم تأخیر نشده و واحدهای اجرایی تابعه مکلف اند نسبت به دریافت لیست حقوق و مزد کارگاه های مزبور اقدام لازم را به عمل آورند.

وی از مهلت سازمان تامین اجتماعی برای پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی در ۱۰ رسته فعالیت زیان دیده از کرونا خبر داد و اظهار داشت: کارفرمایان مشمول می توانند با ارسال لیست حقوق و مزد ماهانه مربوط به اسفند ۹۸ و فروردین و اردیبهشت جاری بدون پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی، بعد از اتمام دوره یادشده در تیر ماه امسال در صورت عدم توانایی پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی ماه های مزبور، نسبت به پرداخت تدریجی و تا حداکثر پایان سال ۹۹ اقدام کنند.

سمساری فعالیت‌ زیربخش‌های اقتصادی، صنوف تولیدی و خدماتی آسیب‌پذیر از کرونا را مراکز تولید و توزیع غذاهای آماده اعم از رستوران‌ها، بوفه‌ها، طباخی‌ها، تالارهای پذیرایی، قهوه‌خانه‌ها، اغذیه فروشی‌ها و موارد مشابه، مراکز مربوط به گردشگری شامل هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها، مجتمع‌های جهانگردی و گردشگری، مهمان‌پذیرها، مهمانسراها، مسافرخانه‌ها، زائرسراها، مراکز بوم‌گردی، اقامتی و پذیرایی و تفریحی و خدماتی بین راهی، حمل و نقل عمومی مسافر درون شهری و برون شهری اعم از هوایی، جاده‌ای، ریلی و دریایی اعلام کرد.

وی اضافه کرد: همچنین دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری، تولید و توزیع پوشاک، تولید و توزیع کیف و کفش، مراکز توزیع آجیل، خشکبار، قنادی، بستنی و آبمیوه، مراکز و مجتمع‌های ورزشی و تفریحی، مراکز و مجتمع‌های فرهنگی و آموزشی شامل مدارس، کتابفروشی ها و انتشاراتی ها، مراکز تولید، توزیع و فروش صنایع دستی نیز جزو مجموعه های تولیدی و خدماتی مورد حمایت سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد که کارفرمایان باید برای برخورداری از تمهیدات مقرر با مراجعه به سامانه خدمات غیرحضوری سازمان به نشانی eservices.tamin.ir نسبت به ارائه درخواست خود اقدام کنند.

سمساری با قدردانی از همراهی و همیاری کارفرمایان و بیمه شدگان در جهت گذر از بحران کرونا، افزود: شاغلین در فعالیت های آسیب دیده از کرونا در صورت از دست دادن شغل خود جهت استفاده از مقرری بیمه بیکاری باید به سامانه غیر حضوری پیش بینی شده از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مراجعه و نسبت به ثبت درخواست خود اقدام نمایند.

وی با بیان اینکه بسیاری از خدماتی که مردم برای دریافت آن به شعب و کارگزاری‌های تامین اجتماعی مراجعه می‌کنند به صورت غیرحضوری از طریق درگاه رسمی خدمات غیرحضوری سازمان در دسترس است، گفت: برخی از خدمات نیز همچون ثبت درخواست بازنشستگی، تمدید اعتبار کارت هوشمند رانندگان و تمدید اعتبار دفترچه درمانی بدون نیاز به هیچ اقدامی از سوی بیمه شدگان تا پایان اردیبهشت ماه جاری انجام شده است.

سمساری ادامه داد: مهلت پرداخت حق بیمه‌ بیمه شدگان اختیاری، توافقی، رانندگان درون شهری و برون شهری و کارگران ساختمانی افزایش یافته است و به منظور جلوگیری از لغو قراردادها و تداوم بیمه پردازی این قبیل بیمه شدگان تا پایان اردیبهشت ماه برای پرداخت حق بیمه مهلت خواهند داشت.

وی از فراهم شدن زمینه پرداخت علی الحساب غرامت دستمزد ایام بیماری و بارداری خبر داد و گفت: برای کلیه بیمه شدگان به ویژه بیماران مبتلا به کرونا و همچنین مرخصی زایمان امکان پرداخت علی‌الحساب غرامت دستمزد براساس گواهی پزشک معالج فراهم شده است و این خدمات بدون نیاز به انجام تشریفات مقرر و مراجعه حضوری به شعب انجام می‌شود.

سمساری اعلام کرد: ثبت درخواست خدمات و تعهدات کوتاه مدت همچون غرامت دستمزد ایام بیماری و بارداری، پروتز و اروتز و کمک ازدواج نیز بدون مراجعه حضوری و از طریق سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی قابل انجام است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا