صدور ۵۸ مجوز فعالیت خانگی در حوزه فرهنگ و هنر آذربایجان‌شرقی

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی با اشاره به اعطای ۵۸ مجوز فعالیت برای فعالان خانگی فرهنگ و هنر استان گفت: این مجوزها در راستای ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، افزایش خوداشتغالی و درآمدزایی توسط هنرمندان در سال گذشته صادر شده است.

محمد محمدپور  با بیان این‌که هشت میلیارد و ۶۵۰ میلیون ریال تسهیلات وام قرض الحسنه نیز برای فعالیت های فرهنگی هنری خانگی استان در سال گذشته تصویب شده است، اظهار کرد: از این تعداد ۲۶ طرح شامل مشاغل خانگی پشتیبان و ۳۲ طرح مشاغل خانگی مستقل است.

وی با بیان این‌که مجوز این تسهیلات به متقاضیان ۲۵ رشته در شهرستان‌های تبریز، اهر، شبستر، مراغه، مرند، میانه، عجب شیر، ملکان و هشترود اعطا شده است، یادآوری کرد: در سال‌های ۹۷ و ۹۸ در مجموع تعداد ۲۵۳ مجوز پشتیبان و مستقل و ۲۳ میلیارد و ۵۵۰ میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه برای فعالان خانگی فرهنگ و هنر استان تصویب شده است.

وی با تاکید بر این‌که انجام این نوع کسب و کار در منزل سبب ایجاد مزایای بسیاری برای شاغلان این رشته‌ها می‌شود، گفت: این نوع کسب و کار به ایجاد توازن بین مسئولیت خانوادگی زنان و اشتغال آنان، حذف هزینه‌های مربوط به خرید، رهن و اجاره کارگاه و ایاب و ذهاب، استفاده از نیروی کار سایر اعضای خانواده و آشنایان و ایجاد زمینه‌های کار خانوادگی و… کمک می‌کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آاذربایجان شرقی افزود: مجوزهای فعالیت مشاغل خانگی بخش فرهنگ و هنر در ۹ رسته و در ۱۳۴ رشته شغلی صادر می‌شود که شامل پژوهشگری، نشریات مکتوب (۳۱ رشته)، طراحی (هشت رشته)، طراحی و دوخت انواع لباس و مد (۱۲رشته)، نرم افزار و رسانه برخط (۲۲رشته)، هنرهای نمایشی (۶ رشته)، بازی‌های رایانه‌ای (۳۲ رشته)، هنرهای حجمی (۱۲ رشته) و هنرهای شنیداری(۱۰رشته) است.

وی با اشاره به این‌که دارا بودن مدرک تحصیلی یا مهارتی مرتبط، نمونه کار قابل قبول، کارت پایان خدمت سربازی برای آقایان و … از جمله مدارک مورد نیاز جهت کسب مجوز در این نوع کسب و کار است، افزود: هنرمندان حائز شرایط برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی سراسر استان تماس حاصل کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا