۱۸ طرح مرمتی میراث در آذربایجان‌شرقی آماده بهره‌برداری است

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌شرقی گفت: در حال حاضر تعداد ۱۸ طرح مرمتی آماده بهره‌برداری شده و در هفته میراث فرهنگی افتتاح می شوند.

احمد حمزه ‌زاده روز دوشنبه در جمع خبرنگاران، افزود: تمامی طرحها در حوزه مرمتی ابنیه های تاریخی تا پایان اردیبهشت ماه جاری به بهره‌برداری می رسند که به طور مستقیم برای یکهزار و ۲۱۵ نفر اشتغال ایجاد می کند.

وی اظهار داشت: از میان طرح های مرمتی آماده بهره‌برداری، سه طرح به مرمت و ساماندهی مسجد کبود، پل پنج‌چشمه و کبوترخانه دده‌خان بناب، پنج طرح متعلق به مرمت و ساماندهی زیرزمین موزه آذربایجان، خانه سلطان القرائی، جداره اکرامی و سرای ایکی ‌قاپیلی بازار تاریخی و مسجد انگجی تبریز، ۲ طرح مرمتی مسجد گوراوان و امام‌زاده قاسم شهرستان عجب شیر و ۲ طرح متعلق به مرمت برج آس و امامزاده شهرستان کلیبر تعلق دارد.

حمزه زاده ادامه داد: سه طرح مرمتی پیر خموش، محوطه مسجد جامع و مسجد تاریخی بازار مرند، مسجد جمال‌آباد سراب، مسجد جامع کوزه‌کنان شبستر و گنبد الله الله ورزقان نیز در همین مدت تکمیل و آماده بهره برداری می شود.

وی با بیان اینکه مرمت و بازسازی ابنیه های تاریخی آذربایجان شرقی طی سال های اخیر به طور مستمر در حال انجام بوده است، فرا رسیدن هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه ها را فرصتی برای اتمام بخشی از این پروژه ها دانست.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: این مرحله از مرمت و ساماندهی ابنیه های تاریخی با ۱۷ میلیارد و ۲۹۴ میلیون تومان اعتبار اجرا شده است.

۲۹ اردیبهشت به عنوان روز جهانی موزه و میراث فرهنگی در تقویم ثبت شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا