توجه به حوزه های فرهنگی و دینی از دغدغه های اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر امروز در دیدار با اعضای کمیسیون فرهنگی دوره دهم مجلس شورای اسلامی با اشاره به فعالیت ها و اقدامات این وزارتخانه در حوزه های دینی و فرهنگی گفت: توجه به این حوزه از دغدغه های اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت تدبیر و امید بوده و هست و بیش از گذشته ادامه خواهد داشت.

سیدعباس صالحی با تاکید بر این مطلب افزود: در این دوره تعاملات و ارتباطات مثبت و مناسبی بین کمیسیون و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایجاد شد.

وی با اشاره به برخی رئوس اقدامات و کارهای صورت گرفته این وزارتخانه در این دوره ادامه داد: در ابتدای حضور در این وزارتخانه به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به انجام ۹ کلان پروژه در کمیسیون فرهنگی و صحن مجلس شورای اسلامی اشاره کردم که این ۹ کلان برنامه را به عنوان تعهد قانونی و شرعی خود می دانم و تلاش می کنیم بر اساس آن موضوعات و کارها را پیش ببریم.

وی در بخشی با اشاره به اقدامات دینی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: حوزه دینی یکی از دغدغه های اصلی این وزارخانه به شمار می آید. در بخش کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور اتفاقات خوبی صورت گرفته است. اساسنامه این کانون بعد از ۲۵ سال در این دوره به تصویب رسید. سامانه ثبت کانون ها فعال است و بیش از ۲ میلیون اعضای کانون ها در این سامانه به ثبت رسیده که بر اساس آن تمام فعالیت های آن ها نیز برای ما روشن است.

وی افزود: طرح «فهما» یکی دیگر از اقدامات ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری کشور است که مبتنی بر تحولات گسترده در کانون ها است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری به اقدامات و فعالیت های معاونت قرآن و عترت اشاره کرد و گفت: در این معاونت نیز اتفاقات و رویدادهای خوبی صورت گرفته است که جشن رمضان در استان ها و تقویت کیفی نمایشگاه بین المللی قرآن کریم که امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا برگزار نشد، از جمله این اقدامات به شمار می رود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در بخش حج و زیارت در ۳ سال گذشته اقدامات خوبی صورت گرفته و حج با عزت و با امنیتی داشته ایم. در حوزه اوقاف نیز فعالیت ها و اقدامات خوبی صورت گرفته است.

وی به اقدامات حوزه فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم اشاره کرد و افزود: حوزه کتاب و کتابخوانی که از جمله دغدغه های مقام معظم رهبری نیز هست مورد توجه این وزارتخانه بوده و اتفاقات خوبی در این بخش صورت گرفته است. جام باشگا های کتابخوانی و پایتخت فرهنگی کتاب در کشور از جمله این اتفاقات به شمار می آید.

صالحی در عین حال تصریح کرد: ساخت ۳۶۵ کتابخانه در ۳ سال گذشته از دیگر اقدامات در حوزه کتاب و کتابخوانی است و این بخش یکی دیگر از دغدغه های این وزارتخانه محسوب می شود.

ریس شورای هنر به تشکیل این شورا اشاره کرد و گفت: این شورا بعد از سال ۸۸ تشکیل نشد و با پیگیری های آقای عاملی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از دو هفته گذشته تشکیل شد و مسئولیت آن بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و امیدوارم برخی از کارهای فرهنگ و هنری را بتوانیم از طریق این شورا پیش ببریم.

وی به شهرهای خلاق اشاره کرد و گفت: شهرهای خلاق ایده مهمی بود که از طریق آن مزیت های فرهنگی و هنری هر شهری شناسایی و از کنار هم قرار گرفتن این شهرها شبکه شهرهای خلاق به وجود می آید که ظرفیت های عمومی و خصوصی را برای پیشبرد و اعتلای فرهنگ و هنر آن ها به کمک می طلبد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت تدبیر و امید به اقدامات سازمان سینمایی اشاره کرد و گفت: در این حوزه هم نوزایی سینمایی در بخش های مختلف و زیرساختی به وجود آمده که کاملا محسوس است.از جمله ساخت و ساز سینماهای امید در شهرهای فاقد سینما که از سال ۹۸ آغاز شد.

وی ادامه داد: در بخش رسانه نیز اقداماتی صورت گرفته که در روزهای شیوع کرونا یکی از قابلیت های آن مشخص شد. در معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی مانند زمان جنگ که ستاد تبلیغات داشتیم، ستاد خبری تشکیل شد که مسیر خبری رسانه ها در روزهای کرونایی را تعقیب می کند.

صالحی ادامه داد: در این روزها همانطور که مدافعان سلامت در کنار مردم بوده اند ستاد خبری هم تلاش کرده آرامش اجتماعی را در کشور حفظ کند.

وی به اقدامات و توجه این وزارتخانه به حوزه استان ها اشاره کرد و افزود: علاوه بر سفرهای استانی معمولی که داشته ایم، با ۱۸ استاندار استان هم تفاهم نامه فرهنگی، هنری، رسانه ای و دینی امضا کرده ایم که برنامه های آن ها دنبال می شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در فضای مجازی هم در این دوره سند تحول وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در فضای مجازی امضا شد. انشاالله تا پایان نیمه اول سال خدمات وزارتخانه از طریق پنجره واحد صورت می گیرد و این وزارتخانه توجه جدی تری به اقدامات محتوایی در فضای مجازی دارد و تلاش می کنیم در فضای مجازی شرایط سالم تر، موثر تر و اقتصادی تری برای اهالی فرهنگ، هنر و رسانه ایجاد کنیم.

وی به اقدامات و خدمات صندوق اعتباری هنر هم اشاره کرد و افزود: این صندوق در ابتدای این دوره ۳۵ هزار عضو داشت و امروز ۷۲ هزار عضو دارد و بیمه شدگان از ۱۹ هزار نفر به ۳۵ هزار نفر ارتقا یافتند و  خدمات و تسهیلات در حد امکانات از طریق این صندوق ه اهالی فرهنگ، هنر و رسانه ارائه می شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات این وزارتخانه در روزهای شیوع کرونا اشاره کرد و ادامه داد: در این حوزه نیز تمام تلاشمان را کرده ایم که اقداماتی برای اهالی فرهنگ و هنر و صاحبان کسب و کارهای فرهنگی و هنری متضرر از شیوع کرونا داشته باشیم. که مواردی از آن اعلام شده و مواردی دیگر در حال پیگیری است.

وی در پایان از همکاری و حمایت های کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در دوره دهم تقدیر کرد و گفت: در این کمیسیون فرهنگی مجلس نقش حمایتی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشت و در طرح و لوایح مختلف به کمک این وزارتخانه آمد که برخی تصویب شد و برخی باقی مانده است. دیدگاه های نظارتی و پیشنهادی این کمیسیون هم همواره برای ما نقش کمک کننده داشته است.

در ابتدای این دیدار علی اصغر کاراندیش مروستی معاون حقوقی، مجلس و امور استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تقدیر از نقش تعاملی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در دوره دهم گفت: در این دوره همکاری ها و تعاملات خوب و موثری صورت گرفت و اگر انتقاداتی هم بود از روی دلسوزی و اصلاح امور بوده است.

در بخش دیگری جمشید جعفرپور رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: تمام تلاشمان این بود که بتوانیم با هدف حفظ و تقویت فرهنگ دینی و ملی کشور اقداماتی داشته باشیم و در این دوره کارهای خوبی در قالب طرح و لوایح فرهنگی و هنری صورت گرفت که لایحه اصلاح بند ۱۶ قانون اهداف و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از این موارد است.

وی ادامه داد: طرح الزام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به حمایت از فیلم های ضد آمریکایی، طرح ترویج کتابت قرآن با رسم الخط مفاخر ملی و …  هم از دیگر  این طرح ها به شمار می آید.

جعفرپور گفت: جلسات خوبی با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونان و روسای سازمان های تابعه ین وزارتخانه داشتیم.

وی افزود: وضع معیشتی هنرمندان به ویژه در روزهای شیوع کرونا یکی از دغدغه های اصلی است و بخشودگی سه ماه مالیات اهالی فرهنگ و هنر یکی از گام های این وزارتخانه در این ایام به شمار می آید.

رئیس کمیسیون فرهمگی مجلس ادامه داد: توجه به فضای مجازی در دوره پساکرونایی ضروری است که تقویت شود و ریل گذاری فضای مجازی در بعد فرهنگی و هنری جزو وظایفی است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به آن توجه دارد.

در ادامه دیدار حجت الاسلام سالک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بر توجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر حجاب و عفاف تاکید کرد.

وی گفت: کتاب باید در سبد خانوار قرار بگیرد و توجه به عملکرد شورای های فرهنگ عمومی در استان ها و حل مسئله کاغذ از ضروریات است.

در ادامه علیرضا ابراهیمی گفت: توجه به سینما، تئاتر، موسیقی و فضای مجازی ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

در بخش دیگری از این دیدار طیبه سیاووشی گفت: در این دوره همکاری خوبی بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و کمیسیون فرهنگی مجلس صورت گرفت و لایحه حمایت از مالکیت فکری هم باید در دوره بعدی دنبال شود و مغفول نماند.

در ادامه سیده فاطمه ذوالقدر از توجه این وزارتخانه برای استفاده از ظرفیت زنان در بخش مدیریتی تقدیر کرد و گفت: توجه به زنان و جوانان برای مشارکت در بخش های مختلف فرهنگی و هنری ضروری است.

در بخش دیگری از این دیدار محمد اسماعیل سعیدی گفت: در دوره وزارت دکتر صالحی آرامش بر حوزه فرهنگ و هنر کشور حکمفرما بود و این یک فرصت به شمار می آید برای خدمت و حل مشکلات حوزه فرهنگ و هنر کشور.

وی افزود: توجه به حوزه تئاتر به ویژه تئاتر در تبریز ضروری است. همچنین همه شاخص های و تصمیمات فرهنگی کشور در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست و در این زمینه باید تعین تکلیف شود و مرجع تصمیم گیری در این حوزه مشخص شود.

در ادامه اصغر مسعودی گفت: طرح های خوبی در دولت تدبیر و امید در بخش فرهنگ و هنر تصویب شد و روابط خوبی بین این وزارتخانه و کمیسیون فرهنگی صورت گرفت.

وی بر تکمیل ساخت برخی کتابخانه ها تاکید کرد و افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه های قرآنی و فرهنگی هم اقدامات خوبی انجام داده و گاهی مشکل یک موسیقی را نباید تعمیم به تمام کارهای این وزارتخانه داد و دیگر اقدامات مثبت آن را نادیده گرفت.

در بخش دیگری حجت الاسلام مهدی شیخ گفت: سیاست زدایی یکی از روندهای این وزارتخانه در دوره آقای دکتر صالحی است و ایجاد توازن بین عرصه های مختلف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی دیگر از اقدامات دکتر صالحی در این دوره است.

وی افزود: ما در کمیسیون فرهنگی مجلس تلاش کردیم بیشتر نقش حمایت کننده داشته باشیم تا نقش مطالبه گر.

در ادامه حجت الاسلام سیدصادق طباطبایی نژاد گفت: ارتباط و هم افزایی خوبی بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و کمیسیون فرهنگی مجلس در دوره دهم برقرار بود.

وی افزود: این وزارتخانه یک وزارتخانه کاربردی و مهم است و مسائل مهمی مانند اوقاف، حج و زیارت، سینما، موسیقی، کتاب، تئاتر و … را دنبال می کند و مدیریت آن بسیار سخت است زیرا با اقشار مختلف جامعه در ارتباط است.

طباطبایی نژاد ادامه داد: توجه به مسایل دینی بیش از پیش در این وزارتخانه ضروری است و باید برنامه ریزی دقیقی برای آن صورت بگیرد. و باید در این زمینه هم افزایی داشته باشیم زیرا بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به حوزه های مسئولیتی اش بسیار ضعیف است.

در بخش دیگری حجت الاسلام احد آزادیخواه گفت: باید در بخش فرهنگ و هنر نسبت به سیاه نمایی های همراه با جریان معاند کشور تدبیر داشته باشیم.

وی افزود: در این دوره در حوزه سینمای کشور با رنسانس غیر قابل انکار مواجه هستیم و با این حال نباید اصل ارزش های ما در سینما مورد توجه نباشد و نباید نگاه به سینمای پاک و مقدس از بین برود.

در پایان علی اصغر کاراندیش گفت: در حوزه توجه به حجاب و عفاف وزارت کشور کمیته ای با این عنوان دارد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آنجا عضو است ولی تلاش می کند در این حوزه فعال باشد.

وی ادامه داد: یک سوم بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه هنری و سینمایی صرف می شود و دو سوم آن صرف فعالیت های دینی و فرهنگی می شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا