استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد برای احیای دریاچه ارومیه/ اجرای پروژه‌های احیای دریاچه با قدرت ادامه دارد

استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر اهتمام جدی مدیریت ارشد استان برای احیای کامل دریاچه ارومیه، گفت: تحقق این امر بدون همراهی و مشارکت مردم امکان‌پذیر نیست و بر این اساس باید از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد و بخش خصوصی در این زمینه استفاده شود.
دکتر محمدرضا پورمحمدی در جلسه شورای فرهنگی اجتماعی احیای دریاچه ارومیه، با قدردانی از تلاش دستگاه‌های مسئول برای تثبیت وضعیت و احیای این دریاچه، اظهار داشت: در ابتدای دولت یازدهم یکی از نگرانی‌های جدی مردم استان، تهدید خشک شدن دریاچه ارومیه بود و با دستور رئیس جمهور در نخستین جلسه هیأت دولت، اهتمام جدی برای احیای این دریاچه شکل گرفت.

پورمحمدی با بیان اینکه خشکی دریاچه ارومیه، تهدیدی جدی برای مردم و زیست‌بوم منطقه است، افزود: میزان بارندگی‌ها در سال ۹۱ نیز همانند سال ۹۸ بود، اما در آن مقطع دریاچه ارومیه روزبه‌روز به سمت خشک شدن پیش می‌رفت.

وی خاطرنشان کرد: در کنار بارندگی‌های مناسب سال گذشته، دولت نیز اقدامات ارزشمندی برای تثبیت وضعیت دریاچه انجام داده که انتظار می‌رود با تخصیص کامل اعتبارات و تسریع در تکمیل پروژه‌های در دست اجرا، شاهد احیای کامل این زیست‌بوم طبیعی باشیم.

پورمحمدی اظهار داشت: امسال به‌رغم کاهش بارندگی‌ها در مقایسه با سال آبی گذشته و همچنین افزایش دمای هوا، وضعیت دریاچه ارومیه مساعد است که البته باید به این میزان بسنده نکرده و تلاش‌های خود را برای احیای کامل نگین آذربایجان به کار گیریم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در کنار توجه به اقدامات عمرانی و کالبدی، نباید از برنامه‌های عملیاتی در زمینه فرهنگی و اجتماعی غافل شد، افزود: بدون توجه به مشارکت مردم، اجرای بسیاری از تصمیمات با مشکل مواجه شده و در بعضی موارد نیز قابل اجرا نیست.

استاندار آذربایجان شرقی خواستار تخصیص کامل و به‌موقع اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه شد و گفت: به‌رغم مشکلاتی همچون شیوع بیماری کرونا و کمبود منابع دولتی، هیچ یک از پروژه‌های مربوط به احیای دریاچه ارومیه تعطیل نشده و از این پس نیز با قدرت ادامه می‌یابد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای، رئیس سازمان جهاد کشاورزی، نماینده سازمان‌های مردم‌نهاد استان و تعدادی از اعضای شورای فرهنگی اجتماعی احیای دریاچه ارومیه نیز در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از اقدامات انجام‌یافته در راستای احیای دریاچه ارومیه، دیدگاه‌های خود را درخصوص مسائل مختلف این حوزه بیان کردند.

آخرین وضعیت اجرای طرح‌های در دست اجرای احیای دریاچه ارومیه شامل مسیرگشایی رودخانه‌ها، انتقال آب تصفیه‌خانه‌های فاضلاب، رهاسازی حقابه دریاچه از رودخانه‌ها و سدها، اصلاح الگوی کشت در پیرامون دریاچه و روند پیشرفت فیزیکی مدول دوم تصفیه‌خانه فاضلاب تبریز از مهم‌ترین موضوعات مطرح شده در این جلسه بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا