مشترکان برق خانگی مشوق کاهش مصرف دریافت می‌کنند

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان شرقی با تاکید بر لزوم مدیریت مصرف برق گفت: ‌سال های گذشته مشترکان برق صنعتی و کشاورزی مشوق کاهش مصرف برق دریافت می‌کردند از امسال مشترکان خانگی نیز با مصرف بهینه برق از مشوق های کاهش برخوردار می‌شوند.

اکبر فرج نیا روز سه شنبه در نشست با خبرنگاران استان، اظهار کرد: سال گذشته نزدیک ۴.۵ میلیارد تومان از بابت بسته های تشویقی به صنایع و بخش کشاورزی آذربایجان شرقی به خاطر همکاری در مدیریت مصرف برق پرداخت شد.

وی اعلام کرد: امسال مشترکان برق خانگی که بتوانند ۱۰ درصد مصرف خود را کاهش دهند از بسته های تشویقی بهره مند می شوند.

فرج نیا ادامه داد: البته مشترکان برق خانگی آذربایجان‌شرقی اگر مقدار مصرف خود را ۲۰ درصد یا بیشتر کاهش دهند این بسته های تشویقی نیز به تناسب بیشتر خواهد شد.

وی افزود: تابستان سال گذشته ۳۵۰۰مگاوات ‌برق در ایران مدیریت شده است که از این میزان ۱۱۰ مگاوات مربوط به مدیریت مصرف برق در آذربایجان شرقی بود و باعث شد در تابستان سال گذشته و در زمان اوج مصرف خاموشی در استان نداشتیم.

وی ادامه داد: پیک مصرف تابستان امسال برایآذربایجان‌شرقی ۷۰۵ مگاوات تعیین شده است و پیش‌بینی ما ۸۶۰ مگاوات است و بر این اساس ‌باید بقیه تفاوت مصرف در استان مدیریت شود.

فرج نیا افزود: دیروز ۶۳۰ مگاوات مصرف در آذربایجان شرقی داشتیم در حالی که سقف تعیین شده روز گذشته برای ما ۶۰۳ مگاوات بود و از سقف عدول کردیم .

وی همچنین با بیان اینکه هفت درصد نرخ انرژی ‌برق افزایش دارد، یادآوری کرد: مشترکان پرمصرف برق نیز ١۶ درصد بیش از نرخ تعیین شده هزینه پرداخت خواهند کرد.

وی همچنین با بیان اینکه ۳۰ درصد افزایش مصرف برق آذربایجان شرقی مربوط به وسایل سرمایشی می باشد، گفت: البته مدیریت مصرف برق در آذربایجان شرقی به هیچ وجه مانع توسعه صنعتی و اشتغال نشده است به طوری که سال گذشته ١٠.۵ تا ۱۲ درصد در حوزه صنعت و ١.۵ درصد در بخش کشاورزی رشد مصرف برق داشتیم.

وی همچنین گفت: تلفات برق در آذربایجان شرقی از متوسط کشوری ‌کمتر است طوری که این میزان از ١٣.٩٩ درصد به ٩.۶ درصد رسیده در حالی که این میزان در کشور ٩.٧ درصد است.

فرج نیا با اشاره به دیگر مشوق های ارائه شده برای کاهش مصرف برق، ‌گفت: ‌مدارس اگر مصرف برقشان زیر ۲۰۰ کیلو وات باشد از پرداخت هزینه برق معاف می شوند بر این اساس باید مدارس از این ظرفیت استفاده کنند در حالی که تنها توانسته ایم ۲۵ میلیون تومان از ۵۰۰ میلیون تومان سهم قابل بهره برداری استان بهره مند شویم.

تولید ارز دیجیتال از انرژی قاچاق است

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان شرقی همچنین گفت: ‌ تولید ارز دیجیتال از انرژی، قاچاق محسوب می‌شود و در بیشتر کشورهای جهان نیز ممنوع است.

فرج نیا ادامه داد: اما از طرفی این یک واقعیت اجتماعی است که باید راه کار پیدا کرد تا قانونمند شود و البته هیئت دولت مصوبه ای در این خصوص دارد.

وی اعلام کرد: تولید ارز دیجیتال در محل شهرک های صنعتی خارج از ساعات پیک مصرف ممکن است.

وی همچنین با تاکید بر اهمیت تولید برق خورشیدی گفت: ۶٠٠ مشترک اطراف دریاچه ارومیه بر اساس تفاهم نامه شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان شرقی با کمیته امداد امام خمینی(ره) با هدف تولید اشتغال مددجویان برق تولید می کنند.

به گزارش ایرنا،  خبرنگاران آذربایجان شرقی پس از نشست خبری از سامانه رصد دیاگرام پست‌های فوق توزیع متصل به شبکه توزیع نیروی برق آذربایجان شرقی دیدن کردند.

این سامانه قابلیت دارد در هر ثانیه میزان مصرف برق شهرهای مختلف استان را آن لاین نشان دهد.

شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان شرقی به غیر از شهرستان های تبریز، اسکو و آذرشهر سایر شهرستان های استان را زیر پوشش دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا