کاهش ۴۰ درصدی مصرف سی ان جی در فروردین

سرپرست مدیریت طرح‌های سی ان جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از کاهش ۴۰ درصدی مصرف سی ان جی در فروردین امسال نسبت به اسفند سال گذشته خبر داد.

«محمدحسین باقری» امروز (سه شنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، با اشاره به اینکه مصرف سی ان جی مانند سایر سوخت‌ها به دلیل شیوع کرونا کاهش پیدا کرده بود، گفت: با کاهش محدودیت‌ها و بازگشایی اغلب کسب و کارها،‌ شاهد افزایش مصرف سی ان جی و بازگشت مصرف به پیش از شیوع کرونا هستیم.

وی با بیان اینکه مصرف سی ان جی در بهمن ماه با توجه به سهمیه‌بندی بنزین و اقتصادی‌شدن مصرف گاز به عنوان سوخت خودرو،‌ به حدود ۲۴ میلیون متر مکعب در روز رسیده بود،‌ ادامه داد: با شیوع کرونا و اعمال محدودیت در رفت و آمدها در اسفند ماه،‌ مصرف سی ان جی به طور میانگین به ۲۰.۸ میلیون متر مکعب در روز رسید.

باقری محدودیت‌های سختگیرانه برای کنترل کرونا و همچنین کاهش مسافرت‌ها در ایام عید را دلیل کاهش ۴۰ درصدی مصرف سی ان جی در فروردین سال جاری در مقایسه با ماه قبل آن دانست و افزود: ‌مصرف سی ان جی در فروردین به روزانه ۱۴.۸ میلیون متر مکعب در روز رسید.

به گفته سرپرست مدیریت طرح‌های سی ان جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اردیبهشت ماه مصرف سی ان جی دوباره افزایش پیدا کرد و به بالای ۲۰ میلیون متر مکعب در روز بالغ شد.

وی تاکید کرد:‌ در روزهای اخیر نیز با توجه به کاهش محدودیت‌ها و بازگشت اغلب افراد بر سرکار، مصرف سی ان جی بیشتر شده و به ارقام پیش از شیوع کرونا نزدیک شده است.

به گزارش ایرنا،‌ وزیر نفت سی ان جی را سوخت ملی ایران می‌داند. از همین رو برای افرایش سهم این سوخت در سبد انرژی کشور با موافقت شورای اقتصاد، ‌قرار است یک میلیون و ۴۶۰ هزار خودروی عمومی با وام بلاعوض گازسوز شود که می‌تواند مصرف سی ان جی را تا ۱۰ میلیون متر مکعب در روز افزایش دهد.

در حال حاضر،‌ ظرفیت جایگاه‌های سی ان جی نصب شده در کشور ۴۰ میلیون متر مکعب در روز است که با توجه به مصرف فعلی،‌ حدود ۵۰ درصد این ظرفیت خالی است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا